Utrata ciąży – zalecenia po wczesnym poronieniu

Poronienie to jeden z najgorszych okresów w życiu kobiety, a zwłaszcza tej, która traci dziecko, o które długo się starała. To jednak także bardzo ważny czas dla jej zdrowia. Sprawdź, jakie są zalecenia po wczesnym poronieniu. Utrata ciąży i jak dbać o siebie w tym trudnym czasie. 

Poronienie to bardzo trudne, czasem niezrozumiałe wydarzenie w życiu kobiety. Ból i rozpacz po stracie dziecka jest tak silny, że nierzadko traci się kontakt z całym światem zewnętrznym. Przestaje liczyć się wszystko, nawet tak ważne sprawy jak konieczna w tym czasie konsultacja z lekarzem. To on powie, co dalej robić, jak się o siebie zatroszczyć od strony medycznej, jakie mamy szanse i co powinnyśmy zrobić, by móc za jakiś czas znów myśleć o dziecku.

Zalecenia po wczesnym poronieniu – o czym pamiętać?

Pewnych rzeczy nam także nie wolno i warto o tym wiedzieć. Dlatego zebraliśmy wasze pytania oraz wątpliwości, a o odpowiedź poprosiliśmy dr. Andrzeja Hajdusianka, ginekologa-położnika z Kliniki INVICTA w Gdańsku. Sprawdźcie, jakie są zalecenia po wczesnym poronieniu.

 1. Współżycie po poronieniu

Należy skonsultować się z lekarzem – specjalista ustali przyczyny poronienia, oceni indywidualnie sytuację pacjentki i sformułuje zalecenia, także w kontekście możliwości współżycia.

2. Korzystanie z wanny po poronieniu

W pierwszym okresie po poronieniu, gdy jeszcze występują plamienia, warto unikać długich, gorących kąpieli. Na ogół powrót do stanu równowagi organizmu trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

3. Długość krwawienia po poronieniu

W większości przypadków krwawienie powinno stopniowo ustępować, mogą pojawić się coraz bardziej sporadyczne plamienia. Jeśli krwawienie trwa długo (kilka tygodni) i nie zmienia się jego nasilenie – należy zgłosić się do szpitala.

4. Czy obfite krwawienie po poronieniu jest oznaką czegoś złego?

Nie, jest to część naturalnego procesu.

5. Wysiłek fizyczny po poronieniu

W okresie pierwszych kilku tygodni po poronieniu zaleca się oszczędzający tryb życia. Pacjentka powinna odpoczywać i unikać intensywnego wysiłku fizycznego, noszenia, obciążania organizmu.

6. Wanna, sauna po poronieniu

W pierwszym okresie (kilka tygodni) zaleca się zrezygnowanie z gorących kąpieli i sauny. Jeśli pacjentka ma wątpliwości, czy może powrócić do korzystania z takich możliwości, powinna skonsultować się z lekarzem.

7. Pierwsza miesiączka po poronieniu

To bardzo indywidualna sprawa – wiele zależy od organizmu pacjentki, przyczyny poronienia, momentu, w którym nastąpiło.

8. Gorączka po poronieniu

Gorączka może być objawem i reakcją organizmu na stan zapalny. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza, który oceni, czy podwyższona temperatura jest związana z przebytym poronieniem i zaleci dalsze postępowanie.

9. Kiedy wizyta kontrolna po poronieniu

Jeśli pacjentka poroniła w domu, powinna zgłosić się do lekarza możliwie jak najszybciej. Czasem niezbędne może być przeprowadzenie dodatkowego zabiegu. Lekarz będzie też mógł ocenić stan pacjentki, odpowie na jej pytania i przekaże dalsze zalecenia.

10. Powikłania po poronieniu

Pacjentka może doświadczać różnych dolegliwości takich jak bóle podbrzusza i/lub dolnego odcinka pleców czy krwawień bądź plamień z dróg rodnych. Ewentualne ryzyko poważniejszych komplikacji powinien ocenić lekarz, dlatego po poronieniu należy się z nim skonsultować. Do szpitala należy udać się niezwłocznie, jeśli krwawienie utrzymuje się przez dłuższy czas lub występuje wysoka gorączka.

 


Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku

Konsultacja medyczna:

dr Andrzej Hajdusianek

ginekolog-położnik

Klinika INVICTA w Gdańsku

 


Autorka książki (jako Laura Lis) "Moje in vitro. Historia prawdziwa", w której pisze, że cuda się zdarzają i nigdy nie należy tracić nadziei.
Komentarze: 4

Witajcie mam pytanie poroniłam w środę ,poronienie samoistne w 7 tyg,kiedy mogę starać się o dziecko ?

4 dni po poronieniu może wyjść pozytywny test był 3 tydzień ciąży

Czy po poronieniu 4 dni może wyjść test pozytywny mimo cały czas karwawie,to był 3 tydzień ciąży

Jestem już 4 tygodnie po poronieniu. Czy to źle jeżeli nadal bardzo bolą mnie plecy w dolnym odcinku i chwilami brzuch?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *