Zapomniane imiona dla dziewczynek

20 zapomnianych imion dla dziewczynki. Kiedyś były bardzo popularne

Julka, Zosia, Zuzia, Hania – to imiona, które nie schodzą z listy najpopularniejszych imion dla dziewczynek w ostatnich latach. Jeśli chcesz nadać dziecku piękne i oryginalne imię, a jednocześnie nie udziwnione, oto 20 imion żeńskich, o których zapomniano, a kiedyś były bardzo popularne.

Wybór imienia dla dziecka to jeden z ważniejszych momentów w życiu przyszłych rodziców. Jedni – odkąd tylko pomyśleli o potomstwie, wiedzą, jakie imię będzie nosiło, inni – przeglądają księgi imion i zastanawiają się nad jego znaczeniem i wpływem na ewentualny charakter dziecka. Najważniejsze jednak, by imię nie sprawiało kłopotu dziecku i jego otoczeniu. Problem ze zdrobnieniem czy odmianą to wbrew pozorom spory problem, podobnie jak ilość Julek czy Zoś na metr kwadratowy sali przedszkolnej czy klasy.

I choć oczywiście kierowanie się tylko i wyłącznie tym, że za dużo jest Hań czy Zuź, nie jest jeszcze powodem, by zrezygnować z wymarzonego imienia dla córeczki, to jednak warto przyjrzeć się także innym, równie pięknym, a jednak nie tak popularnym imionom. 

Zuzanna – najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2016 roku

W raporcie Ministerstwa Cyfryzacji na temat najpopularniejszych imion w 2016 roku czytamy, że najpopularniejszym imieniem dla dziewczynek okazała się Zuzanna – dostało je aż 8837 dziewczynek. Na miejscu drugim – co nie budzi już chyba zdziwienia, bo to imię od kilku lat pojawia się w czołówce zestawienia – to Julia (8637), a zaraz za nią Lena (8367). W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Maja, Hanna, Zofia, Amelia, Aleksandra i Natalia.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w poszczególnych województwach Polski

Raport podzielił także popularność imion według województw i tak oto:

 • W kujawsko-pomorskim najwięcej jest dziewczynek o imieniu Lena, Zuzanna, Maja.
 • W lubelskim królują Lena, Zuzanna, Maja.
 • W lubuskim: Hanna, Maja, Zuzanna.
 • W łódzkim: Hanna, Zuzanna, Julia.
 • W małopolskim: Julia, Zuzanna, Lena.
 • W mazowieckim: Zofia, Julia, Zuzanna.
 • W opolskim: Hanna, Lena, Zuzanna.
 • W podkarpackim: Zuzanna, Lena, Julia,
 • W podlaskim: Zuzanna, Julia, Hanna.
 • W pomorskim: Zofia, Zuzanna, Lena.
 • W śląskim: Zuzanna, Hanna, Julia.
 • W świętokrzyskim: Lena, Maja, Julia.
 • W warmińsko-mazurskim: Lena, Zuzanna, Maja.
 • W wielkopolskim: Zofia, Lena, Maja.
 • W zachodniopomorskim: Hanna, Maja, Zuzanna.
 • Nie da się ukryć, że różnorodności nie ma.

Jakie imię dla dziewczynki? Mniej popularne imiona żeńskie

Choć imiona, które dominują w raporcie, są bez wątpienia piękne, może warto zwrócić uwagę także na te, które nie mieszczą się w pierwszej dziesiątce, a nawet setce najpopularniejszych imion, a jednocześnie są piękne, tradycyjne i nie sprawią dziecku, a później dorosłej kobiecie problemu. Poza tym zminimalizują prawdopodobieństwo, że dziecko w przedszkolu, a potem w szkole, spotka pięć innych Julek albo cztery inne Zuzanny.

Oto wybór 20 imion dla dziewczynki, które nie są dziś popularne, a piękne

HELENA – Hela, Helcia, Helka, Hell, Helen, Helenka… – imię, które z pewnością nie sprawi żadnych kłopotów ani dziewczynce, ani dorosłej kobiecie. Oznacza „blask księżyca”. Według imiennika: to delikatna i uczuciowa kobieta. Posiada wrodzony zmysł estetyczny. Jest bardzo kobieca, zmysłowa i zniewalająca. Ponadto jest zdecydowana i posiada zdolności kierownicze, jednak w swoim postępowaniu pozostaje zawsze sprawiedliwa i szlachetna.

ANIELA – Anielka, Nelka, Nelcia, Nell. Pochodzi od łacińskiej Angeli, w Polsce imię upowszechniło się jako nawiązanie do Anioła Stróża. Według imiennika: ma emocjonalną osobowość. Przeżywa wszystkie wzloty i upadki. Zazwyczaj kieruje się sercem niż rozumem. Jej atutami są wrażliwość i rzadko spotykany wdzięk osobisty.

EWA – klasyczne, a zapomniane, choć piękne. Matka wszystkich ludzi, samo imię oznacza „dająca życie”. Według imiennika to osoba mądra o wzniosłych ideach. Jest samodzielna w myśleniu i działaniu. Chętnie pomaga innym. Jest odpowiedzialna, rozsądna. Nigdy nie narzuca się innym. Ważna jest dla niej miłość.

FLORENTYNA – najpopularniejsze zdrobnienia tego imienia to, Flora, Florka, Florcia, Flosia. Jest to żeński odpowiednik imienia Florentyn. Według imiennika – Florentyna to żywiołowa, dowcipna i towarzyska kobieta. Bezpośrednia i szczera do bólu. Idzie z duchem czasu, jest inteligentna i bardzo ambitna, choć może nieco pedantyczna.

BALBINA – to imię pochodzenia łacińskiego. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Balbinka, Balbi, Balba, Binka, Binia, Bisia. Według imiennika: jest osobą o niespotykanym uroku osobistym, zniewala pięknym uśmiechem i gracją. Lubi towarzystwo i dobrą zabawę oraz jest zawsze wesoła i przyjaźnie nastawiona do ludzi. Ponadto pewna siebie i zdeterminowana do osiągnięcia sukcesów.

KONSTANCJA (Nastka, Konsti, Kostka) oznacza „stała” i „niezmienna” – być może dlatego, że imię pochodzi od słowa constans. Według imiennika: Jest kobietą niezależną i potrafi o siebie zadbać. Nie jest łatwo bliżej się z nią zapoznać. Jeśli jednak już się na kogoś otworzy, to stają się najbliższymi przyjaciółmi. Wierna i oddana. Jest też pracowita i zaangażowana.

WALERIA – mocna, silna i zdrowa. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Walerianka, Wala Walcia, Walka, Waleczka.

NADZIEJA – imię nawiązuje do trzech cnót wiary. Jest to polski odpowiednik imienia Nadia. Według imiennika kobiety o tym imieniu są niezależne, nie lubią przywiązań i zobowiązań. Są odważne w swoich poczynaniach, lubią podejmować ryzyko. Są  także pogodne i optymistycznie nastawione do otoczenia.

MATYLDA – pochodzi od od słów władza, siła i walka. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Mati, Tylda, Mata, Matulka. Według imiennika: kieruje się w życiu intuicją, a nie praktyką czy wiedzą. Jest osobą szlachetną, kulturalną, subtelną. Lubi życie artystyczne, więc utrzymuje ścisłe kontakty z ważnymi osobistościami.

LILIANA – imię pochodzenia łacińskiego – od słowa „lilium”, czyli lilia. Kwiat ten w starożytnym Rzymie uchodził za symbol nadziei, z kolei w chrześcijaństwie oznacza niewinność i czystość. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Lilka, Lila, Liśka.

ROZALIA – najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Rozalka, Rosa, Roza. Według Wielkiej Księgi Imion: bardzo aktywna, niezależna i pewna siebie osoba. Docenia też swobodę myśli. Kobieta wulkan. Zaraża entuzjazmem oraz radością życia.

REGINA – pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „królową”. Zdrobnienia, które się słyszy, to: Redżi, Gina, Reginka, Rina. Jak donosi Księga Imion: Ma władczy charakter, energiczne usposobienie i wiele ambicji.

WANDA – imię żeńskie wymyślone najprawdopodobniej przez Wincentego Kadłubka, wcześniej nieznane. Według Kadłubka było to imię legendarnej władczyni Krakowa, córki Kraka. Według Księgi Imion –  kobieta reprezentująca najwyższe wartości. Najważniejsza jest dla niej rodzina i nie wyobraża sobie żyć samotnie. Nie znaczy to jednak, że brak jej ambicji. Często realizuje się zawodowo i odnosi duże sukcesy, jednak potrafi z tego wszystkiego zrezygnować na rzecz najbliższych.

STEFANIA – jest żeńskim odpowiednikiem imienia Stefan, które wywodzi się z greki i oznacza wieniec, znak zwycięstwa. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Stefa, Stefcia, Stefka. A według imiennika Stefania to kobieta obowiązkowa, sumienna i zdeterminowana nie jest pozbawiona pogody ducha, entuzjazmu oraz szalonych pomysłów. Doskonale wie, czego chce od życia.

JADWIGA – choć brzmi bardzo poważnie, to w wieku młodszym ma wdzięczne zdrobnienie bez udziwnień: po prostu Jadzia. To imię pochodzenia starogermańskiego i wywodzi się od słów hadu (walka) i wig (bój). Oznacza: waleczna kobieta, zwyciężająca w boju. A według imiennika: inteligentna, rozsądna, zaradna i oczytana. Do tego świetnie gotuje. Stale też podnosi swoje kwalifikacje i nie spoczywa na laurach. To bardzo ciekawa świata osoba. Nie lubi porażek.

JUDYTA – imię pochodzenia hebrajskiego, które wywodzi się od słowa Jehudit oznaczającego mieszkankę Judei. Kobiety obdarzone tym imieniem są według Księgi Imion, silne i pewne siebie. Cechuje je duża inteligencja analityczna, a w działaniu opierają się na faktach oraz nauce. Wzbudzają szacunek, choć same wyznają ograniczone zaufanie do obcych ludzi.

KORNELIA – jest to żeńska forma imienia Kornel, które pochodzi od nazwy znanego rzymskiego rodu Korneliuszów (Cornelius). Popularne zdrobnienia to: Nela, Nelcia, Nel, Kornelka, Kornelcia. Księga Imion podaje: Kornelia żyje sprawami innych, siebie usuwając w cień. Pełna specyficznego niepokoju stara się wytropić wszelką nieprawość w świecie. Szybko przez to zdobywa doświadczenie i znajomość ludzkiej natury. Kocha podróże, ryzyko i pragnie zostać pionierką w wielu dziedzinach. Jest konsekwentna oraz ambitna. Wielka szczęściara w miłości.

JÓZEFINA – podobnie jak Józefa to żeńska forma imienia Józef. Najpopularniejsze zdrobnienie to Józia, choć na Józefinę często woła się także: Josephin [Dżozefin]. Kobiety o tym imieniu cechuje pracowitość, szlachetność i poczucie sprawiedliwości.

MICHALINA – to imię pochodzenia hebrajskiego będące żeńskim odpowiednikiem imienia Michał. Wywodzi się od słowa mikhael (któż jest jak Bóg?). Michalina według Księgi Imion jest skryta i nieśmiała, a jednak potrafi przezwyciężyć największe życiowe trudności. Postępuje zawsze godnie i według przyjętych zobowiązań cechując się arystokratycznymi manierami oraz dystynkcją. Ma świetną intuicję, wysoką inteligencję i dobrą pamięć. Popularne zdrobnienia to: Misia, Miśka, Michalinka.

TERESA – to imię pochodzenia greckiego, od nazwy wyspy Tera (dziś Thira lub Santoryn) lub od słowa thera (polowanie, zdobycz, dziczyzna). Księga Imion: to osoba szlachetna, pracowita i wytrwała w swych postanowieniach. Bardzo szybko podejmuje właściwe decyzje i potrafi wiele osiągnąć. Uparcie dąży do zrealizowania wszystkich swoich planów życiowych, nie bacząc na trudności. Mała Teresa to Tereska, Teska, Terenia lub Tesa.

Najdziwniejsze imiona dla dziewczynek

W internecie znajdziemy także listę najdziwniejszych imion, jakie nadali swym pociechom w zeszłym roku, rodzice. Znalazły się na niej imiona takie jak:

 • Sindi
 • Safira
 •  Paloma
 • Nawojka
 • Mrówka
 • Mercedes
 • Lotta
 • Leja
 • Kiara
 • Jeżyna
 • Jarzyna
 • Guantanamera
 •  Inetta
 •  Calineczka
 • Berenike
 • Amnezja
 •  Eunika
 • Idalia
 • Jesica
 • Viorika

To my chyba wolimy jednak Grażynę.

Źródło: mc.gov.pl; ksiegaimion.com

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jak spłodzić dziewczynkę?

Inni czytali również

Jakie imię dla dziecka? Te imiona dla dzieci były popularne w 2017 roku

Wybór imienia dla dziecka wcale nie jest łatwy. Przyszli rodzice tworzą... więcej

Imię wpływa na charakter. Oto 15 imion dla chłopca, które znaczą: świetny facet

Spodziewasz się syna? A masz już wybrane imię - czy może płeć cię... więcej

Czy wegetarianizm i weganizm mogą być przyczyną niepłodności?

Odpowiednia dieta może sprzyjać płodności, lecz wcale to nie oznacza, że... więcej

Wróżby andrzejkowe dla oczekujących na dziecko. Kiedyś to się sprawdzało

Testy ciążowe to rewolucyjny wynalazek, który wbrew pozorom powstał... więcej

Komentarze: 2

Nam się bardzo podobają polskie słowiańskie imiona. Już ustalilismy z mężem, że chłopcu damy imię Stanisław ( ładnie brzmi zdrobnienie Staszek ) a dziewczynce Czesława ( ślicznie brzmi Czesia ). Jest też wiele ładnych słowiańskich kobiecych imion: Miłosława, Wisława, Sławomira. Pozdrawiam i innych rodziców też namawiany do polskiej tradycji nadawania słowiańskich imion.

Hmmm Nawojka, imię zawarte w najdziwniejszych, to zwyczajne stare imię słowiańskie. Po prostu mniej popularne niż np. Miłosława czy Ludmiła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *