Od pobrania do badania - 7 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim udasz się na badanie nasienia do laboratorium!
Artykuł sponsorowany

7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim pójdziesz badać nasienie

Zanim pójdziesz zbadać nasienie do laboratorium, musisz wiedzieć, że nie w każdym je zrobisz. Możesz także wykonać test w domu, ale to się wiąże z pewnymi wymogami. Jakimi? I jak przeprowadzić wstępną diagnostykę poza kliniką niepłodności?

Kiedy pojawia się problem z zajściem w ciążę, większość par nie korzysta w pierwszej kolejności ze specjalistycznych poradni i klinik leczenia niepłodności, ale najpierw na „własną rękę” próbuje wykonać podstawowe badania na płodność. Diagnostykę płodności warto zacząć od partnera. Jak to przeprowadzić?

Czynnik męski stanowi nawet do 60% przypadków problemów z poczęciem dziecka wśród par. Badanie płodności u mężczyzn wykonuje się, oceniając głównie jakość spermy. Najczęściej w tym celu udajemy się do laboratorium diagnostycznego. Sprawdź, co warto wiedzieć, na co się przygotować i jakie są alternatywy do badania nasienia w laboratorium. Na co zwrócić uwagę przy wyborze rodzaju badania.

1. Nie w każdym laboratorium wykonasz badanie nasienia!

 

Diagnostyka laboratoryjna nasienia nie jest badaniem rutynowo wykonywanym w każdym laboratorium. Wymaga odpowiedniego zaplecza – pracowni, sprzętu oraz co najważniejsze – personelu z odpowiednim doświadczeniem w wykonywaniu tego rodzaju badań. Jest to niezwykle istotne, ponieważ większość parametrów w nasieniu ocenianych jest metodą mikroskopową, więc od umiejętności diagnosty laboratoryjnego w dużym stopniu zależy rzetelność wyniku badania!


Badanie nasienia warto robić tylko w większych laboratoriach! Mniejsze placówki laboratoryjne często nie posiadają w wykazie badań podstawowego seminogramu (ogólne badanie nasienia). Jeżeli decydujesz się na badanie – sprawdź, czy wybrane przez ciebie laboratorium wykonuje badania nasienia.


2. Znalazłeś laboratorium? Zadzwoń i umów termin badania.

Jest to wymaganie w znacznej większości placówek i ma swoje uzasadnienie. Umówienie terminu, a nie “wejście z marszu” wynika z faktu, że diagnosta musi zarezerwować czas na wykonanie badania nasienia, które powinno rozpocząć się w ściśle określonym przedziale czasowym od pobrania materiału.

3. Jak pobrać nasienie w domu?

Pobranie nasienia w domu jest dla zdecydowanej większości mężczyzn dużo bardziej komfortowe. Musisz jednak pamiętać, o kilku rzeczach.

WAŻNE! Sterylny pojemnik (kubek) na nasienie – może być szklany lub plastikowy, można go kupić w każdej aptece.  Pamiętaj pojemnik powinien mieć temperaturę pokojową, więc nie przechowuj go np. w lodówce.

Opisz pojemnik – najlepiej na bocznej stronie kubka (nie na wieczku, które zdejmuje się przed badaniem) umieść imię i nazwisko. To ułatwia identyfikację i ogranicza ryzyko pomylenia próbki. Dodatkowo w laboratorium na kubek powinna zostać nalepiona specjalna naklejka z kodem identyfikacyjnym zlecenia.

CZĘSTE PYTANIE: Masturbacja czy stosunek?

Zaleca się, aby pobrać nasienie drogą masturbacji. Dopuszcza się jednak oddanie nasienia podczas stosunku płciowego do specjalnej prezerwatywy, która nie zawiera środków plemnikobójczych. Oddaj do badania całą objętość nasienia ponieważ, ważna jest koncentracja prawidłowych plemników w ml nasienia. Jeżeli oddasz do badania jedynie część próbki, wynik nie będzie wiarygodny.

4. Transport – im szybciej tym lepiej!

Równie ważnym aspektem jak samo pobranie jest dostarczenie nasienia do laboratorium. Najistotniejszą kwestią jest czas – próbka powinna zostać dostarczona do laboratorium nie później niż 30 minut od wytrysku.  

WAŻNE! Zgodnie z zaleceniami WHO, badanie laboratoryjne powinno rozpocząć się po czasie nie dłuższym niż 60 minut od oddania!

Należy pamiętać również, że nasienie jest materiałem wrażliwym na zmiany temperatury. Niska temperatura wpływa niekorzystnie m.in. na ruchliwość plemników. Najlepiej zapewnić utrzymanie temperatury możliwie zbliżonej do fizjologicznej np. przez trzymanie pojemnika zawiniętego w ubranie, koc lub trzymanie go blisko ciała.

5. Punkt pobrań – kiedy nie możesz oddać nasienia w domu.

Jeżeli odległość twojego miejsca zamieszkania uniemożliwia dostarczenie ci próbki na czas, będziesz musiał pobrać nasienie w laboratorium. Zazwyczaj jest do tego przeznaczone pomieszczenie – punkt pobrań, coraz rzadziej jest to toaleta dla pacjentów.

Jest to jeden z głównych powodów, dla których badanie nasienia jest traktowane przez mężczyzn jako „zło konieczne”. Ponieważ pobraniu często towarzyszą uczucia wstydu i zażenowania, wzmaga to niechęć przed wizytą w laboratorium. Zdarza się, że w skrajnych sytuacjach stres uniemożliwia oddanie nasienia w laboratorium.

6. Jesteś w laboratorium? Gdzie należy się udać, aby pobrać nasienie lub oddać pojemnik z próbką?

W każdym laboratorium znajduje się punkt rejestracji, w którym pracownik laboratorium:

  • poda ci formularz zlecenia, na którym musisz wypełnić pola zawierające informację o danych osobowych,
  • musisz zaznaczyć, jakie badanie chcesz wykonać, w przypadku podstawowego badania nasienia zaznaczasz lub wpisujesz – seminogram,
  • dokonujesz opłat za badanie, wszystkie badania płatne są z góry – nie przy odbiorze wyniku!
  • następnie pracownik Punktu rejestracji skieruje cię do punktu pobrań (jeżeli musisz pobrać nasienie w laboratorium) lub wskaże ci miejsce, gdzie należy zostawić pojemnik z nasieniem,
  • zostaniesz poinformowany, kiedy możesz odebrać wyniki badań.

7. Nie bój się pytać!

Często mężczyźni wstydzą się nie tyko samego badania, lecz również są skrępowani przed zadawaniem pytań. Być może wynika to z faktu, że personelem laboratorium, są głownie kobiety. Skrępowanie jest zupełnie niepotrzebnie!


Dla diagnosty laboratoryjnego nasienie, tak samo jak krew, mocz czy kał są materiałem do badań. Więc warto pytać, bo kto jak nie osoba wykonująca badanie rozwieje najlepiej nasze obawy.


Kiedy wynik badania jest nieprawidłowy, diagnosta zasugeruje wizytę u lekarza.

Nie chcesz lub nie masz możliwości wykonania badania na płodność w laboratorium?

Nie musisz wcale iść do laboratorium! Na rynku są dostępne domowe testy nasienia. Warto zwrócić w ich przypadku uwagę na kilka istotnych kwestii. Na pewno ważnym aspektem jest producent – w tym wypadku najlepiej celować w wyroby wyprodukowane i atestowane w Unii Europejskiej, najlepiej w krajach wysoko rozwiniętych technologicznie i farmakologicznie. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wiarygodność testu, czas i sposób wykonania, a także na sposób interpretacji wyników (co tak na prawdę daje nam wynik?)

Ilość vs ruchliwość plemników

Do tej pory wszystkie domowe testy nasienia mierzyły jedynie całkowitą ilość plemników w nasieniu. Jest to parametr niekompletny, ponieważ zliczane plemniki mogą nie być ruchliwe – mogą mieć atypową morfologię, mogą nie poruszać się prawidłowo lub być martwe. 

WAŻNE! Parametrem, który daje wiarygodną informację o męskiej płodności, jest tzw. ruchliwość plemników!

Duńska firma MotilityCount z Kopenhagi jako pierwsza na świecie wprowadziła innowacyjny test do mierzenia ruchliwości plemników. SwimCount® ocenia nie tylko ilość, ale również to czy plemniki są zdolne do prawidłowego pływania. Wykonując ten test w domu – otrzymasz wynik, którego wiarygodność jest na poziomie laboratoryjnym!

100% zgodności wyników testu  SwimCount w porównaniu z laboratoryjną analizą nasienia metodą CASA (system komputerowy analizujący obraz mikroskopowy nasienia, który minimalizuje błędy diagnostyczne).

Jak wygląda badanie nasienia testem SwimCount?

Test sprawdza, czy jakość nasienia odpowiada obowiązującym normom WHO. SwimCount pozwala oznaczyć w nasieniu ilość plemników o prawidłowej ruchliwości. Ruch postępowy (progresywny) jest najważniejszą cechą, która świadczy o tym, że plemnik jest zdolny do dotarcia i zapłodnienia komórki jajowej. Test pozwala wyeliminować błędy w badaniu nasienia, ponieważ z wyniku wykluczone są wszystkie plemniki niezdolne do zapłodnienia – nieprawidłowo zbudowane, martwe czy poruszające się ruchem niepostępowym.

 

 

Więcej informacji o teście znajdziesz >>> TUTAJ

Wszystkie pary, które bezskutecznie starają się o poczęcie dziecka, powinny wykonać badanie nasienia na ruchliwość plemników w laboratorium medycznym (seminogram) lub za pomocą testu SwimCount.


Artykuł powstał we współpracy z LAB.HOME


PRZECZYTAJ TAKŻE: 

Słabe nasienie? Te witaminy poprawią męską płodność i rozbudzą apetyt na seks

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

aż tyle nasienia na zdjęciu, w kubeczku? Proszę nie wprowadzać Panów w błąd. Materiał, który znajduję się na zdjęcie to już hiperspermia, na moje oko aż z 15 ml. Drodzy Panowie, do badania wystarczy “kropla”, a norma objętości to od 1,5 do <6,5 ml.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *