8 objawow nieplodnosci zbadaj plodnosc nieplodnirazem

8 niepokojących objawów, które powinny skłonić do sprawdzenia płodności

Zastanawiasz się, czy aby na pewno nieregularne miesiączki to powód do niepokoju? Czy zmiany trądzikowe faktycznie mogą wskazywać na problemy z płodnością? Poznaj 8 objawów, które powinny zaniepokoić i skłonić do sprawdzenia swojej płodności. 

Co przed badaniami?

O niepłodności najczęściej pary dowiadują się z badań diagnostycznych. Badania hormonów, badanie USG jajników bądź badanie AMH (badanie sprawdzające rezerwę jajnikową) mogą wykryć przyczyny długotrwałych i bezowocnych starań o ciążę. Warto jednak pamiętać, że przed badaniami każdy z nas powinien obserwować swoje ciało, które także daje sygnały, że coś się w nim dzieje i nie działa prawidłowo. Dzięki temu wczesne wykrycie problemu, pomoże w szybszym przeciwdziałaniu, a tym samym zwiększy szansę na upragnione efekty.

Kobiety, które wykonują samobadanie piersi, prowadzą kalendarzyk cyklu, a także mierzą temperaturę, mogą z łatwością zauważyć moment, w którym organizm nie będzie funkcjonował tak jak dotychczas. 

Niestety, wiele par żyje w biegu, prowadzi stresujący tryb życia, w którym nie ma miejsca na regularne, codzienne wykonywanie tych samych czynności. Rutyna określana jest jako coś negatywnego, a przecież podczas ciągłych zmian bardzo ciężko wychwycić objawy, które wysyła organizm. Płodność wymaga uwagi. Aby cieszyć się długim i dobrym zdrowiem, a także zwiększyć szanse na ciążę należy obserwować skrupulatnie swój organizm. Tylko wsłuchanie się i przyjrzenie sygnałom jakie wysyła może odpowiednio wcześnie znaleźć przyczynę problemu.

Niepłodność: 8 objawów skłaniających do pierwszej wizyty

Jeśli zauważysz poniższe objawy, warto zgłosić się do specjalisty na konsultację. Oto 8 sygnałów twojego organizmu, które w konsekwencji mogą sugerować problemy z płodnością:

  • bolesne miesiączki 

Bolesne krwawienia zdarzają się u ok. 75% kobiet w wieku 20-27 lat, które są skutkiem burzy hormonalnej. Warto jednak pamiętać, że stan ten należy skonsultować, gdyż może również wynikać z: endometriozy, mięśniaków, polipy, tyłozgięcie, nadmierne przodozgięcie, niedoczynność tarczycy itd. 

  • skąpe lub bardzo obfite miesiączki 

Kobieta powinna tracić regularnie, co miesiąc określoną ilość krwi. Jeśli traci jej za mało bądź za dużo może to wskazywać na: niewydolność ciałka żółtego, PCOS, cykle bezowulacyjne, niewydolność jajników, hiperprolaktynemię lub zespół przedwczesnego wygasania czynności jajników. 

  • nieregularne miesiączki 

Długość cyklu powinna być regularna, dlatego jeśli pomiędzy twoimi cyklami występują duże różnice – np. w jednym miesiącu cykl trwa 24 dni, a w drugim 33, to należy zgłosić się z tym do specjalisty. Przyczyną tego stanu mogą być zaburzenia hormonalne, PCOS, choroby tarczycy, zespół Turnera.

  • plamienia 

Plamienia nie powinny występować przed miesiączką. Mogą być symptomem: hiperprolaktynemii, chorób tarczycy, PCOS (zespół policystycznych jajników), polipów i mięśniaków, zapalenia przydatków oraz chlamydiozy.

  • zwiększenie masy ciała 

Dodatkowe kilogramy, które pojawiają się bez zmiany diety czy też nadmiernego objadania się mogą być oznaką stanu chorobowego. Może być to związane m.in.: z niedoczynnością tarczycy, PCOS oraz zespołem Cushinga.

  • trądzik i zmiany skórne 

Przetłuszczanie się skóry, łojotok, a także trądzik pod różną postacią mają związek z zaburzeniami hormonalnymi, głównie z nadmiarem androgenów. Może to wskazywać na problemy takie jak: hiperandrogenizm lub PCOS. 

  • utrata włosów na głowie, a także nadmiar włosów na ciele 

Za owłosienie, tak jak za trądzik odpowiedzialny jest także nadmiar androgenów. 

  • zmiany w libido 

Brak ochoty na seks to również sygnał, który może sugerować problemy z płodnością. Może być przyczyną zaburzeń hormonalnych m.in. hiperprolaktynemii lub niedoboru androgenów.


Polecamy także:

12 bezbolesnych i podstawowych badań, które mogą uratować twoją płodność

Inni czytali również

Gdzie ten bocian? Nie daj się PCOS – zbadaj się, zanim będzie za późno

Oprócz tykającego nieubłaganie zegara biologicznego, problemów z... więcej

Ta metoda jednak nie pomoże przy PCOS – naukowcy też są zaskoczeni

Kobiety mające PCOS nierzadko borykają się także z niepłodnością. Tym... więcej

Zespół policystycznych jajników – wiedza o PCOS w pigułce

Jak rozpoznać pierwsze objawy PCOS. Czy zespół policystycznych jajników... więcej

Badania, normy, wyniki: FSH, bardzo ważny hormon płodności

Badanie FSH wykonuje się najczęściej po to, by określić tzw. rezerwę... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *