Te dwie minuty zmienią myślenie o in vitro. A jak zaczyna się twoja historia?

Te dwie minuty zmienią myślenie o in vitro. A jak zaczyna się twoja historia?

Wiele dzieci poczętych metodą in vitro w Polsce spotyka się docinkami, wytykaniem – bezpośrednio lub w internecie. Jest to jedna tych nieświadomych form dyskryminacji. Projekt kilku polskich badaczek ma zachęcić do myślenia i zwracanie większej uwagi na to, co się mówi, ale też jak się myśli na ten temat. Każdy z nas jest inny i każdy ma swoją historię, ale to, co nas wyróżnia, to to, JACY jesteśmy.

A jak zaczęła się TWOJA historia?

dr Ewa Maciejewska-Mroczek, Anna Krawczak, Maria Reimann, oraz  Dorota Gawlikowska są badaczkami skupionymi wokół Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem. Do lipca 2018 roku będą realizowały absolutnie fantastyczny projekt, który już na tym etapie odczarowuje myślenie na temat dzieci poczętych metodą in vitro.

Naukowczynie skupiają się nie tyle na medycznym aspekcie metody in vitro, ale na tym, jak – ale przede wszystkim czy in vitro wpływa na jakość rozwoju emocjonalnego dziecka, jego dzieciństwo oraz etap wkraczania w dorosłość, a także sposób widzenia świata.

Wytykanie osób z in vitro to też DYSKRYMINACJA! Fot.: Screen YouTube

 

Projekt realizowany jest w ramach grantu ze środków Narodowego Centrum Nauki „Nowe technologie reprodukcyjne – perspektywa childhood studies” w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to pierwsze polskie badanie stawiające sobie za cel wysłuchanie głosu dzieci pochodzących z rodzin utworzonych dzięki pomocy medycyny i zobaczenie ich perspektywy.

I po co to wszystko?

Badaczki chcą pomóc zrozumieć i opisać, w jaki sposób dzieci urodzone z wykorzystaniem metod wspomaganego rozrodu oraz ich rodzeństwa postrzegają swoją rodzinę, kogo do niej zaliczają oraz jak postrzegają siebie same i swoją historię. Temu celowi posłużą badania (rozmowy, działania artystyczne, warsztaty grupowe) , które przeprowadzą w 5 miastach.

„Chcemy spotkać się z dziećmi z rodzin, w których nie ukrywa się faktu wyjątkowej historii ich powstania. Aby lepiej rozpoznać sytuację głównych uczestników badania, weźmiemy również pod uwagę zdanie dorosłych ‒ rodziców i lekarzy. Mamy nadzieję, że nasze badanie będzie mieć znaczenie nie tylko dla środowiska naukowego, ale także dla społeczeństwa. Jest ono także formą umożliwienia zabrania głosu w swoich sprawach samym zainteresowanym” – wyjaśniają.

Nasza własna dobra zmiana

Uzyskane informacje zostaną zarchiwizowane na twardym dysku w IEiAK w postaci plików tekstowych i dźwiękowych. Wyniki badań będą opublikowane w formie książki naukowej oraz prezentowane na specjalistycznych konferencjach i seminariach akademickich. Naukowczynie zapewniają, że w publikacjach naukowych wszystkie fragmenty rozmów z dziećmi będą anonimowe i nie zostaną przekazane żadne informacje mogące służyć identyfikacji naszych rozmówców. „Planujemy także wydanie książki popularnej, przeznaczonej dla dzieci i dorosłych, w której w formie artystycznej przedstawimy wyniki naszej pracy z dziećmi (za zgodą autorów wykorzystamy powstałe w trakcie warsztatów prace plastyczne, fotografie, opowieści)”.

„Mając na uwadze wszelkie zalecenia etyczne w tym względzie, będziemy starać się zbadać także to, jaki wpływ na myślenie o rzeczywistości przez dzieci poczętych dzięki in vitro mają dyskursy medialne i opinia środowiska nt. nowych technologii reprodukcyjnych” – wyjaśniają.

Film zrealizowany na prośbę http://childhoods.uw.edu.pl/projekt-ntr/ w ramach projektu NTR/źródło: YouTube

 

Jeśli chcielibyście wziąć udział w tym projekcie wraz ze swoimi dziećmi, bo również uważacie, że trzeba odczarowywać myślenie o in vitro i dzieciach poczętych dzięki ivf, możecie zgłosić się do prowadzących projekt. Informacje o szczegółach takiej współpracy przeczytacie także TUTAJ 

Partnerami projektu są Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”, Fundacja MaMa, Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu.

A my, Plodnosc.pl, trzymamy kciuki za efekty i naprawdę dobre zmiany, jakie może zapoczątkować ten projekt.

>> EFEKTY I WNIOSKI PO ZAKOŃCZONYM PROJEKCIE: Co o in vitro mówią dzieci z in vitro? Przeczytaj!

https://plodnosc.pl/rodzice-calkiem-dlugo-starali-sie-o-mnie-co-mowia-o-in-vitro-dzieci-z-in-vitro-to-pierwsze-takie-badanie-w-polsce/

 

 


Polecamy także:

Dr Mrugacz: Rodzice dzieci z in vitro są…

 

 

Trzy rozmowy o życiu: mądry film o in vitro

 

 

Dzieci z in vitro nigdy nie będą kochane

 

 

 

 


Dziennikarka, redaktorka, graficzka. W serwisie www.plodnosc.pl odpowiada za redakcję artykułów w obszarze: niepłodność, leczenie niepłodności, in vitro, starania o ciążę. Redaktor naczelna Plodnosc.pl. Kontakt: agata.daniluk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *