Połącz leczenie z wypoczynkiem. Co zobaczyć w Gdyni, Wrocławiu i Białymstoku

Wizyta w klinice leczenia niepłodności nieraz wiąże się z wyjazdem z domu na kilka dni. Dla niektórych to często podróż na drugi koniec Polski. Dlatego zamiast siedzieć bezczynnie w hotelu i zamartwiać się, w przerwie między badaniami i konsultacjami, warto wypuścić się nieco poza kampus szpitala. Co zwiedzić w miastach, w których mieszczą się kliniki leczenia niepłodności?

Warszawa, Białystok, Kraków, Wrocław, Katowice, Gdynia, Lublin, Wrocław – niemal w każdym dużym mieście w Polsce znajdziecie kliniki leczenia niepłodności. Dla niektórych z was to tylko kilka kroków, kilka przystanków tramwajowych lub kilka minut jazdy autem. Dla wielu jednak to podróż, nierzadko na drugi koniec Polski, a co za tym idzie konieczność zanocowania.

I choć głównym celem i punktem takiego wyjazdu są konsultacje ze specjalistami, badania czy sam zabieg – warto, jeśli istnieje taka szansa – skorzystać z możliwości, by zobaczyć przy okazji coś więcej niż tylko ogród kliniki czy szpitalny korytarz.

W każdym mieście w Polsce, gdzie są placówki leczenia niepłodności, można zwiedzić naprawdę fantastyczne miejsca. Spacer po zabytkach czy po olbrzymich parkach, nie obciąży ciała, a z pewnością ukoi nerwy i dostarczy wielu miłych wrażeń. Tym razem wybieramy się na spacer po Wrocławiu, Białymstoku i Gdyni.

WROCŁAW

(Jakie kliniki: InviMed, Invicta, Polmedis)

Stolicy Dolnego Śląska nie da się zwiedzić w jeden dzień. To miasto pełne jest zabytków, parków, skwerów czy magicznych zaułków. Mając jeden dzień warto sobie wybrać na przykład jedną z licznych tras spacerowych, np. wokół Starego Miasta czy wzdłuż Odry, przy której ciągną się piękne bulwary. Odra zresztą w centrum miasta rozdziela się na kilka odnóg i obejmuje swoim biegiem najpiękniejsze miejsca Wrocławia. Całe miasto można objąć wzrokiem z wieży Kościoła Garnizonowego, który mieści się tuż przy zabytkowych kamieniczkach Jaś i Małgosia. Wieża ma wysokość 90 metrów, a na sam jej szczyt prowadzą kręte schody, otoczone grubym na trzy metry murem. Panorama miasta naprawdę robi wrażenie (wieża czynna jest od maja do września): zobaczymy z niej rynek oraz uliczki wokół centrum, dalsze rejony miasta w tym wieżowiec Sky Tower, katedrę na Ostrowie Tumskim czy gmach Uniwersytetu Wrocławskiego. Wrocław z lotu ptaka można zobaczyć także z wież kościoła św. Marii Magdaleny, a dokładniej z Mostu Pokutnic.

Co zobaczyć we Wrocławiu:

Opera Wrocławska, która jest jednym z największych i najbardziej znaczących teatrów operowych w Polsce

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, nazywany oazą piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta, to “żywe muzeum”, a zarazem ośrodek naukowy i dydaktyczny oraz ulubione miejsce wypoczynku wrocławian.

Zatoka Gondoli – przystań w środku miasta, która zachęca do nieco bardziej aktywnego wypoczynku. Można tu wypożyczyć kajak, łódkę lub motorówkę. Nieopodal Zatoki znajduje się z kolei Muzeum Narodowe, Park Słowackiego, Panorama Racławicka i Promenada Staromiejska – koniecznie trzeba zobaczyć.

Ogród zoologiczny i Afrykarium – ogród we Wrocławiu jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce i największym pod względem ilości zwierząt, które tutaj mieszkają. Całość mieści się na 30 hektarach, które zamieszkuje ponad 7 tysięcy zwierząt.

Fot. Wikipedia

Hydropolis – fantastyczne miejsce, wręcz unikalne na skalę europejską. To pierwsze w Polsce takie miasto wodne pod ziemią. Znajdziecie tam interaktywne ekrany i hologramy, na których można obejrzeć historię powstania Ziemi, jest też sala relaksu, gdzie można wsłuchiwać się w szum morza i prawdziwe odgłosy z dżungli.

Szlak wrocławskich krasnali – spacer w poszukiwaniu baśniowych krasnoludków może być fantastyczną zabawą nie tylko dla dzieci. Figurki krasnali stały się integralną częścią przestrzeni miejskiej oraz zjawiskiem społecznym. Nowe postacie tworzone są przez artystów z całej Polski i z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Pojawiają się na chodnikach, siedzą na dachach, przystankach czy wychylają się ze studzienek kanalizacyjnych.

Ogród Japoński w Parku Szczytnickim – Park Szczytnicki jest największym i najpiękniejszym parkiem we Wrocławiu. Zajmuje 115 hektarów i zachwyca różnorodnością zarówno roślin, jak i zwierząt, które możemy tutaj spotkać. Miejsce to zajmuje czwartą pozycję w rankingu najpiękniejszych europejskich parków.

Jatki – ulica Wrocławia, która swym urokiem niektórym przypomina Toskanię. Znajdziecie tu urokliwe zakątki, mnóstwo kawiarenek, knajpek, butików z artystycznymi wyrobami, galerie sztuki, wspaniałe kamieniczki.

Nocleg we Wrocławiu: Hotel PURO, Art Hotel, Ibis Styles, Scandic, The Granary, Hotel Wodnik.

BIAŁYSTOK

(Jakie kliniki: Bocian, Kriobank, Napeomedica)

Zapewne wielu z was kojarzy miasto głównie z Kliniką Bocian. I słusznie. Do Białegostoku przyjeżdżają leczyć się także pary z zagranicy – zwabione renomą lekarzy i zapleczem medycznym. Ale zachwyt dotyczy także miasta i okolic. Podlasie to rzeczywiście jeden z najpiękniejszych regionów w kraju, nazywany zielonymi płucami Polski. Czyste powietrze, Puszcza Knyszyńska, liczne szlaki rowerowe, wielokulturowe zabytki. Dlatego mając możliwość spaceru po mieście, warto co nieco zobaczyć.

Co zobaczyć w Białymstoku

Stary Kościół Farny przy Rynku Kościuszki, późnorenesansowy zabytek z wnętrzem barokowym. Nad drzwiami wejściowymi zobaczycie piękny zabytkowy portal.

Archikatedra białostocka – w zasadzie tuż obok Kościoła Farnego. Czerwona cegła i dwie strzeliste wieże są elementami najbardziej charakterystycznymi dla tej budowli.

Kościół św. Rocha – wzniesiony na wzgórzu z 83-metrową wieżą, która wykończona jest 3- metrową figurą Matki Boskiej, u stóp której umieszczona jest piastowska korona. Wnętrze przyciąga niezwykłą symetrycznością i dokładnością każdego z elementów.

Pałac Hasbacha – przy ulicy Dojlidy Fabryczne 23. Pierwotnie była to rezydencja właściciela tkalni Ervina Hasbacha. Pałacyk został wzniesiony w latach 80. XIX w. w środku zobaczycie oryginalne piece i kominki.

Zespół pałacowo–parkowy Branickich – najcenniejszy zabytek Białegostoku, zwany także Wersalem Podlasia, Wersalem Północy czy także Polskim Wersalem. Jest to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej. Ma powierzchnię ok. 9,7 ha. i znajduje się w obrębie ulic; Legionowej, Akademickiej i dalszego przedłużenia terenów zielonych miasta – parku Planty. Park wokół rezydencji jest usytuowany na dwóch parterach (poziomach): górnym i dolnym. Niezwykle przyjemnie spaceruje się aleją główną, wzdłuż której urządzono osiem bukszpanowych, strzyżonych parterów dywanowych, wysypywanych białym i czerwonym piaskiem. Aleję zdobią także ustawione na postumentach kamienne rzeźby. Zobaczycie też tutaj pozostałości ze starego drzewostanu, pomniki, fontanny. Bardzo przyjemne miejsce do spaceru.

Jeśli zechcecie spędzić czas w „towarzystwie” kulturalnych doznań, weźcie pod uwagę Operę i Filharmonię Podlaską, teatr dramatyczny czy Centrum Filmowe Helios.

Opera i Filharmonia Podlaska. Fot. Wikipedia.

A jeśli znajdziecie więcej czasu, warto z Białegostoku skoczyć także do Supraśla, by zobaczyć niesamowite Muzeum Ikon albo Teatr Wierszalin, w którym aktorzy uraczą was światową grą aktorską i doznacie naprawdę olbrzymiej intelektualnej przyjemności w środku bajkowej Puszczy Knyszyńskiej.

Nocleg w Białymstoku: Hotel Aristo, Hotel 3 Trio, Hotel Leśny, Villa Tradycja, Bobrowa Dolina, Hotel Gołębiewski.

GDYNIA

(Jakie kliniki: Invicta, InviMed)

Nie trzeba nikomu mówić, by będąc w Gdyni – choćby przejazdem – wybrał się na spacer po słynnym Monciaku (Ulica Bohaterów Monte Cassino), zajrzał do portu czy oceanarium. Ale niewielu już wie, że w Gdyni można zobaczyć wiele innych ciekawych miejsc, zwłaszcza gdy pogoda nie sprzyja nadmorskim spacerom, a do oceanarium ciągnie się gigantyczna kolejka.

Co zobaczyć w Gdyni

Centrum Nauki Experyment – zdecydowanie nie tylko dla najmłodszych. Miejsce porównywalne do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, choć jak mówią niektórzy – większe i jeszcze bardziej nowoczesne. Znajdziecie tam 3500 m2 powierzchni wystawienniczej, ponad 200 interaktywnych stanowisk, nielimitowany czas zwiedzania. Można wybierać wśród kilku ciekawych galerii tematycznych, np. Galeria Hydroświat z pewnością stanowi perłę w koronie wystawy EXPERYMENTU, galeria Drzewo Życia w interaktywny sposób przybliży odwiedzającym spójność, piękno i fascynujące działanie przyrody. Tu punktem centralnym jest ogromnych rozmiarów drzewo – spektakularne stanowisko, które jednocześnie służy jako taras widokowy tej części przestrzeni wystawienniczej. Jeśli chcielibyście przeżyć trzęsienie ziemi albo spojrzeć na świat oczami zwierząt – to właśnie tutaj.

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji – w gdyńskim muzeum zobaczyć można starsze rodzeństwo, a wręcz dziadków jeżdżących dziś „wypasionych” fordów, mercedesów czy fiatów. Superwzornictwo, jakość wykonania i wspaniały stan techniczny samochodów i motocykli (z których najstarszy pamięta koniec I wojny światowej) zachwycą nie tylko zdeklarowanych miłośników motoryzacji. Miejsce jest tym bardziej niezwykłe, bo powstało z prawdziwej pasji pewnego człowieka, który od dzieciństwa zafascynowany był dwu- i jednośladami. Witold Ciążkowski pierwszy swój motor kupił mając… 8 lat!

Szlak kulinarny – myślicie, że nad morzem to tylko rybka i dary morza? Również, ale nie tylko. Gdynia to zagłębie kulinarnych majstersztyków: swoje podniebienia połechcą zarówno tradycjonaliści jeśli chodzi o smak, jak i ci, którzy lubią kuchenne eksperymenty. Naprawdę można tu zjeść na światowym poziomie. Szlak Kulinarny Centrum Gdyni to pomysł promujący zwiedzanie miasta w bliskiej relacji z dobrą kuchnią. Lokale na szlaku to przede wszystkim restauracje o gdyńskim rodowodzie – często uznawane za jedne z najlepszych w Polsce. Na szlaku znajdziecie takie restauracje, jak m.in.: A-dong, Barbados, Blick (Hotel Blick), Coco, Da Vinci, Del Mar [rewelacyjne jedzenie – przy. aut], Dobry Adres, El GrecoEureka, Gustus, Hollywood Dinner, Kapitan Coock, La Marée, La Vita, Li-Du, Monte, Moon, Moshi Moshi Sushi, Naleśnik ART Bia, Perla Nera, Pueblo, Rodizio el Toro, Safari, Santorini, Shanghai, Strefa Kuchnie Świata (Hotel Nadmorski), Taj Machal, Trattoria La Fortuna, W Ogrodach.

Kulinarny spacer po Gdyni może okazać się spacerem niemal po czterech kontynentach.

Kamienna Góra –  jedna z najciekawszych pod względem architektonicznym i krajobrazowym części miasta, w całości jest objęta ochroną konserwatorską. Oprócz zachowanych willi na Kamiennej Górze znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta, portu i Zatoki Gdańskiej.

Nocleg w Gdyni: Hotel Quadrille Conference&Spa, Hotel Różany Gaj, Hotel Antares.

 


Dziennikarka, redaktorka, graficzka. W serwisie www.plodnosc.pl odpowiada za redakcję artykułów w obszarze: niepłodność, leczenie niepłodności, in vitro, starania o ciążę. Redaktor naczelna Plodnosc.pl. Kontakt: agata.daniluk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *