krwawienie w ciazy a miesiaczka nieplodnirazem

Czy miesiączka występuje w ciąży? Czy krwawienie w ciąży to zły znak?

Za pierwszy objaw ciąży uznaje się zatrzymanie miesiączki.  Jednak często zdarza się tak, że krwawienie pojawia się w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach ciąży. Czy miesiączka w ciąży faktycznie występuje? Czy krwawienie powinno być niepokojącym sygnałem?

Miesiączka a ciąża: krwawienie w pierwszym trymestrze

Należy podkreślić, że miesiączka w ciąży nie występuje. Może występować jedynie krwawienie lub plamienie, które nierzadko są z nią utożsamiane. Miesiączka to złuszczania się błony śluzowej macicy, która zostaje usunięta na skutek braku zapłodnienia komórki jajowej. Jeśli jednak do zapłodnienia dojdzie, to pod wpływem progesteronu oraz estrogenów w macicy następują zmiany – jej ściany stają się grubsze, a ilość naczyń włosowatych zwiększa się, w konsekwencji ułatwia to przyjęcie zarodka.

Dlatego też proces złuszczania się błony śluzowej macicy uniemożliwiłby rozwój ciąży. Zatem jedyną odpowiedzią na pytanie: Czy miesiączka występuje w ciąży? Odpowiedź brzmi NIE.

Wiele kobiet myli zatem regularną miesiączkę z krwawieniem fizjologicznym, czyli krwawieniem, które nie jest sygnałem ostrzegawczym i nie powinno niepokoić przyszłej mamy. Ten rodzaj krwawienia, nazywany także krwawieniem implantacyjnym, występuje kilka dni po owulacji – od 6. do 12. dnia. Wynika z implantacji zarodka, czyli skutecznego zagnieżdżenia zapłodnionego jaja w błonie śluzowej macicy ok. 5-7 dni po zapłodnieniu. Ten objaw wynika ze znacznego przekrwienia błony śluzowej macicy – zarodek podczas zagnieżdżenia może wybrać miejsce, w którym znajduje się naczynie krwionośne i poprzez implantacje, uszkodzić je. Warto jednak podkreślić, że krwawienie implantacyjne nie występuje u każdej kobiety. 

„Mam krwawienia w terminie miesiączki, a jestem w ciąży”

Na forach znajdziemy wiele wpisów typu: „Byłam w ciąży, a miesiączkę miałam do 3. miesiąca” albo „Nie wiedziałam o ciąży, bo miałam okres do 11. tygodnia„. Jak wiadomo, nie jest to regularna miesiączka, a krwawienie. U niektórych kobiet krwawienie może wystąpić w pierwszych tygodniach ciąży w terminach spodziewanych miesiączek. Tego typu krwawienie jest słabsze, krótsze i może towarzyszyć mu lekki ból w okolicy podbrzusza. 

Krwawienie w pierwszych miesiącach może wynikać z faktu, że jajo płodowe jest małe i nie wypełnia całkowicie jamy macicy. W konsekwencji złuszcza się fragment dostępnej części błony śluzowej macicy.  Nie stanowi jednak zagrożenia dla rozwijającej się ciąży. 


Warto pamiętać, że każdorazowe krwawienie z dróg rodnych w ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem! 


Niepokojące krwawienia w ciąży – inne przyczyny:

  • poronienie

Poronienie to stan, który objawia się krwawieniem z dróg rodnych. Często towarzyszy mu również ból brzucha, co sprawia, że nierzadko jest mylony z miesiączką. Niestety, nawet niewielka ilość krwi może wskazywać na poronienie bądź stan zagrażający nim. Najczęstsze przyczyny poronienia to: zbyt szeroki kanał szyjki macicy, niedobór progesteronu (jasnoczerwone), stany zapalne oraz zakażenia szyjki macicy i układu moczowego.

Krwawienie związane z poronieniem trwa ok. 3 dni i towarzyszą mu bóle podbrzusza i kręgosłupa, a także skurcze macicy.  

  • ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna, nazywana także ciążą ektopową, to taka, w której zapłodniona komórka zagnieżdża się w nieodpowiednim miejscu, np. w jajniku, jajowodzie bądź jamie otrzewnowej. Stanowi zagrożenie dla kobiety, gdyż może doprowadzić m.in. do rozerwania jajowodu i krwotoku wewnętrznego. Nierzadko, ciąża pozamaciczna uszkadza trwale tkanki, co uniemożliwia ponowne zajście w ciążę. Oprócz krwawienia występuje także, ostry i kłujący ból.

Do ciąży pozamacicznej częściej dochodzi w wyniku: wad w budowie jajowodu i macicy, endometriozy, torbieli jajnika oraz innych, patologicznych zmian w jajnikach i jajowodach. 

  •  choroby szyjki macicy

Krwawienie w ciąży może wynikać ze zmian chorobowych w pochwie takich jak: polipy, nadżerka, żylaki pochwy. Oprócz krwawienia, w którym można zauważyć skrzepy, mogą pojawiać się żółte lub zielonkawe upławy, a także bóle podbrzusza i kręgosłupa. Konieczna jest diagnostyka i wykluczenie zmian nowotworowych, które mogłyby zagrażać kobiecie w ciąży i dziecku. Jeśli badania nie potwierdzą ich, leczenie zwykle odkłada się na czas po porodzie. 

Krwawienie w ciąży może być również wynikiem niezłośliwej postać ciążowej choroby trofoblastycznej, którą najczęściej nazywa się zaśniadem groniastym. Powstaje z nieprawidłowo zapłodnionej komórki jajowej, która rozrasta się w jamie macicy. Zarodek może nie powstać w ogóle bądź być uszkodzony genetycznie, przez co nie będzie rozwijał się prawidłowo. Powstała ciąża – ciąża zaśniadowa – jest nieprawidłowa i zagraża życiu kobiety. Zazwyczaj kończy się samoistnym poronieniem lub jest usuwana mechanicznie poprzez zabieg łyżeczkowania jamy i szyjki macicy. 

Zaśniad groniasty wymaga leczenia chirurgicznego, gdyż od 2,5 proc. do 4 proc. zaśniadów ulega transformacji złośliwej do postaci raka kosmówki.


Polecamy także:

Seks podczas miesiączki. Okres to czas infekcji i większej szansy na ciążę?

Inni czytali również

Czy podczas miesiączki można uprawiać sport i jak to wpływa na przebieg okresu

Pojawia się co miesiąc. Nierzadko kojarzona z mocnymi bólami, złym... więcej

Zaśniad groniasty a in vitro. Gdy wysoka beta hCG nie zawsze oznacza ciążę…

O zajściu w ciążę możesz dowiedzieć się z badania poziomu bety hCG.... więcej

Okres – ból nie do zniesienia. Jak sobie z nim poradzić i co może oznaczać

Czy okres musi boleć? Nie musi - choć ból to naturalna reakcja organizmu na... więcej

Nie mam miesiączki, mimo wielu silnych leków. Czy mogę mieć PCOS?

Mój problem polega na tym, że naturalnie właściwie nie miesiączkuję.... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *