miesiaczka sport nieplodnirazem

Czy podczas miesiączki można uprawiać sport i jak to wpływa na przebieg okresu

Pojawia się co miesiąc. Nierzadko kojarzona z mocnymi bólami, złym samopoczuciem, ogólną niechęcią do wszystkiego. Miesiączka. Trudny czas dla większości kobiet. Wokół okresu istnieje wiele mitów, dlatego dzisiaj rozprawimy się z jednym z nich. Czy podczas miesiączki można uprawiać sport?

Miesiączka – trudny czas dla kobiet

Pierwsza miesiączka występuje ok. 13 roku życia i oznacza początek okresu dojrzałości, ostatnia natomiast oznacza menopauzę i występuje między 45. a 55. rokiem życia. U zdrowej kobiety, która nie jest w ciąży, nie zażywa środków hormonalnych i nie karmi piersią miesiączka pojawia się regularnie, co 28 dni. Krwawienie trwa ok. 4-5 dni, podczas których kobieta traci od 10 do 80 ml krwi. 

Miesiączka to cykliczne złuszczanie endometrium czyli przerośniętego i pogrubionego nabłonka macicy, który był przygotowany do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka. Krwawienie występuje ok. 10-16 dnia po owulacji (zależnie od długości cyklu kobiety). Pierwszy dzień krwawienia uznaje się także za pierwszy dzień cyklu owulacyjnego kobiety.

Hormony – estrogeny i progesteron – są na niskim poziomie, co powoduje złuszczanie błony śluzowej macicy. Podczas miesiączki wiele kobiet odczuwa bóle brzucha, kręgosłupa, głowy. Występuje także zespół napięcia przedmiesiączkowego, w którym kobiety odczuwają gorsze samopoczucie, wrażliwość piersi czy wzmożony apetyt. Gdy nabłonek zostanie wydalony wraz z krwią pod wpływem FSH – hormonu przysadki mózgowej – pojawiają się i zaczynają dojrzewać pęcherzyki jajnikowe. 

cykl-menstruacyjny-nieplodnirazemźródło: MenstrualCycle_de.svg: Thomas Steiner, derivative work: Michał Komorniczak (talk)

>>> Zobacz także: „Miesiąc z życia kobiety, czyli skąd ten okres?” Zobacz, jak to widzą mężczyźni!

Czy można uprawiać sport podczas menstruacji?

Miesiączka to wyjątkowy czas. Wielu specjalistów radzi, aby w tym okresie dać sobie chwilę wytchnienia, jak najwięcej odpoczywać. W tym czasie musisz również odmówić sobie wielu rzeczy – należą do nich np. korzystanie z solarium czy sauny (może być niebezpieczne poprzez nasilenie krwawienia prowadząc nawet do krwotoku). Jak jednak jest ze sportem – czy można uprawiać sport podczas miesiączki?

– Jak najbardziej jest to możliwe, zwłaszcza jeżeli wcześniej sport uprawiany był regularnie. Znaczny wysiłek fizyczny może przejściowo zwiększyć intensywność krwawienia. W takiej sytuacji należy go zmniejszyć lub odłożyć ćwiczenia na późniejszy okres. Podobnie, jeżeli wysiłek nasila dolegliwości miesiączkowe. Chociaż na ogół sam wysiłek takie dolegliwości może złagodzić – mówi dr Robert Gizler.

Czy rodzaj aktywności fizycznej ma wtedy znaczenie?

Warto jednak pamiętać, że do problemu zawsze należy podejść indywidualnie, w zależności od danego organizmu. Niektóre kobiety w trakcie miesiączki mają zwiększoną wydolność, niektóre źle tolerują większe wysiłki fizyczne, zwłaszcza anaerobowe – podnoszenie ciężarów, sprint, brzuszki, przysiady, pompki. Na ogół dobrze znoszone są ćwiczenia aerobowe o umiarkowanym stopniu nasilenia – pływanie, jazda na rowerze, pilates, ćwiczenia na stepie, bieżni, spinning, aerobik, taniec.

>>> Przeczytaj także: Trenuj z Gosią: Zwiększ szanse na ciążę – zestaw 5 ćwiczeń do wykonania w domu

Czy jeśli kobieta regularnie trenuje, to w te dni powinna zrezygnować z treningu bądź np. wykonać lżejszy?

– Nie ma podstaw do zmieniania sposobu lub tempa treningu chyba, że organizm sam daje znaki, że taki stopień wysiłku jest zbyt duży (występuje nasilenie krwawienia lub nasilenie dolegliwości bólowych) – podkreśla dr Robert Gizler.

Dlatego, jeśli masz wątpliwości, czy wykonać trening, czy nie, posłuchaj swojego organizmu. Jeśli z niego zrezygnujesz – nie miej do siebie żalu. Każdy organizm potrzebuje odpoczynku, dlatego jeśli w te wyjątkowe dni nie masz chęci i siły, aby go wykonać, nic w tym złego. Po miesiączce będziesz w lepszej kondycji.


gizlerDr Robert Gizler – specjalista ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed. invimed_logo_pl

 

 

 

 

POLECAMY TAKŻE:

Okres – ból nie do zniesienia. Jak sobie z nim poradzić i co może oznaczać

Nie mam miesiączki, mimo wielu silnych leków. Czy mogę mieć PCOS?

Trenuj z Gosią: 6 prostych ćwiczeń na jędrne i zgrabne pośladki

Inni czytali również

Czy miesiączka występuje w ciąży? Czy krwawienie to niepokojący sygnał?

Za pierwszy objaw ciąży uznaje się zatrzymanie miesiączki.  Jednak... więcej

Okres – ból nie do zniesienia. Jak sobie z nim poradzić i co może oznaczać

Czy okres musi boleć? Nie musi - choć ból to naturalna reakcja organizmu na... więcej

Nie mam miesiączki, mimo wielu silnych leków. Czy mogę mieć PCOS?

Mój problem polega na tym, że naturalnie właściwie nie miesiączkuję.... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *