in vitro Poznań, in vitro dofinansowanie, naprotechnologia, niepłodność, samorządowy program dofinansowujący in vitro

In vitro będzie dofinansowane także przez Poznań

Poznań, wzorem Łodzi i Częstochowy, chce stworzyć samorządowy program dofinansowujący procedurę in vitro dla par. Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, uważa, że jest taka społeczna potrzeba.

Co na to radni PO?

Nie wiadomo jednak jaką kwotę Poznań mógłby przeznaczyć na taki program. Zdaniem szefa klubu radnych PO Marka Sternalskiego, miasto nie ma pieniędzy, by procedurę dla każdego małżeństwa finansować w całości, dlatego PO będzie raczej za dopłatami w wysokości od 3 do 5 tys. zł dla pary. – Dopiero w marcu, kiedy dokonamy korekty budżetu, będziemy mogli dać odpowiedź na te pytania. Okaże się czy na in vitro możemy wydać 500 tys. zł, czy 2 miliony – mówi radny.

Samorząd jest na etapie kompletowania informacji ile w Poznaniu jest par, które mogłyby skorzystać z procedury oraz jaki jest etap realizacji programu rządowego w Poznaniu. W marcu planowane jest wspólne posiedzenie komisji polityki społecznej i zdrowia oraz komisji rodziny. Zaproszeni mają być m.in. lekarze zajmujący się in vitro oraz małżeństwa, które z niego skorzystały.

Inną propozycję ma PiS

– In vitro jest adaptacją weterynaryjnej metody, którą następnie zastosowano do reprodukcji człowieka – uważa radna Ewa Jemielity z PiS. Dodaje, że PiS przygotowuje alternatywny program dla małżeństw starających się o dziecko, który będzie dofinansowywał nie in vitro, a popieraną przez Kościół naprotechnologię. – Przymierzamy się do przygotowania stosownej uchwały. Być może wśród 800 par, które korzystały w Wielkopolsce z rządowego programu in vitro, będą takie, które zmienią zdanie i zdecydują się na naprotechnologię – mówi.

źródło: głoswielkopolski.pl

 

Inni czytali również

Poznań pokryje 100 proc. kosztów in vitro oraz procedurę adopcji zarodków

Rada Miasta Poznania przyjęła program dofinansowania metody in vitro.... więcej

Nareszcie! Warszawa będzie refundowała in vitro. Kiedy ruszy program?

Nareszcie – wszystko wskazuje na to, że warszawiacy doczekali się... więcej

In vitro wspierane przez samorządy

Pomimo tego, że rządowy program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia... więcej

Łódzki program finansowania in vitro

To już pewne – Łódź będzie pomagała niepłodnym parom. Łódzcy radni... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *