indukcja porodu nieplodnirazem

Indukcja porodu – 7 naturalnych sposobów na przyśpieszenie akcji porodowej

Termin porodu minął, a twojemu dziecku wcale nie spieszy się na świat? Istnieje kilka sposobów, które często (choć nie zawsze) przynoszą oczekiwane efekty. Poznaj je, a może sprawdzą się również u ciebie?

Skurcze porodowe pojawiają się wraz z wzrostem oksytocyny w organizmie ciężarnej. Co ciekawe, jej wydzielanie można pobudzić w pełni naturalny i bezpieczny dla kobiety i dziecka sposób. Oczywiście wszystkie podane niżej metody są naturalne, co oznacza, że nie u wszystkich osób przyspieszą poród. Jeśli jednak jesteś po terminie i chcesz już przywitać dziecko na świecie, to może warto spróbować?

7 naturalnych sposobów na przyspieszenie porodu

1. Ciepła kąpiel

Indukcji porodu można dokonać poprzez kąpiel – oczywiście należy pamiętać, aby nie był zbyt gorąca, gdyż wtedy niebezpiecznie podnosi ciśnienie. Taka relaksująca kąpiel wbrew pozorom u wielu kobiet może wywołać skurcze porodowe.

Aby było przyjemniej do wody można dodać kilka kropel olejku szałwiowego (który pobudza i wzmacnia skurcze macicy) – będzie to idealne połączenie!

Warto pamiętać również o niezliczonych korzyściach wody podczas porodu m.in. uśmierza ból oraz uspokaja.

2. Seks

Wyrzut oksytocyny można naturalnie pobudzić także poprzez stymulację sutków. Działa to w identyczny sposób jak podczas karmienia piersią – a wtedy macica szybciej obkurcza się po porodzie.

Oksytocyna, to także hormon, który uwalnia się w czasie orgazmu. Dodatkową pomocą mogą być prostaglandyny znajdujące się w nasieniu mężczyzny.

Także drodzy przyszli rodzicie – nie bójcie się kochać! Prostaglandyny działają na dojrzewanie szyjki macicy, a oksytocyna wytwarzana przez stymulację sutków i orgazm – napędza skurcze.

3. Akupresura

W przyspieszeniu porodu może również pomóc masaż odcinka lędźwiowego kręgosłupa, barków oraz punktów akupresurowych na ciele. W masażu niezawodną rolę pomocnika może odgrywać np. partner.

Szczególne znaczenie ma uciskanie poniższych miejsc:

  • zagłębienie między kciukiem a palcem wskazującym dłoni,
  • wgłębienie na szczytach ramion,
  • kostki,
  • podeszwy stóp,
  • paluch po zewnętrznej stronie. 

Do takiego masażu można użyć olejku szałwiowego, który pobudza i wzmacnia skurcze macicy.

4. Aktywność fizyczna

Najlepszą odpowiedzią, na pytanie, jak wywołać poród może się jednak okazać wysiłek fizyczny. Bardzo wiele kobiet pod koniec ciąży czuje wielką chęć do… sprzątania. Bieganie z mopem może okazać się więc bardzo trafnym rozwiązaniem.

Wszelkiego rodzaju spacery, wycieczki, wchodzenie po schodach. Przede wszystkim pozycja stojąca – grawitacja jest w tym momencie wielkim sojusznikiem, która zdecydowanie ma pozytywne działanie na obniżanie się płodu w kanale rodnym.

Polecamy: Boisz się bólu porodowego? Oto 5 naturalnych metod łagodzenia go

5. Herbatka z liści malin

Jedną z metod przyspieszających poród jest picie herbaty z liści malin, która nie tylko wspomaga pojawienie się akcji porodowej, ale również po porodzie przyspiesza obkurczanie macicy. Taką herbatkę najlepiej zacząć pić 4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu, a także po porodzie.

Przepis: ok. 4 łyżki suszonych liści malin należy zalać 0,5 l wody i przez chwilę gotować. Taki napar najlepiej pić 3 razy dziennie.

6. Olejek z wiesiołka

Po 34 tygodniu ciąży przyszła mama może używać oleju z wiesiołka – 2 razy dziennie po 500 mg. Olej zawiera kwas gamma-linolenowy, który organizm przetwarza na prostaglandyny – czyli rozwiera szyjkę macicy, co przyśpiesza poród.

7. Daktyle 

Nie do końca wiadomo na czym polega ich fenomen. Wiadomo powszechnie, że daktyle są skarbnicą zdrowia: zawierają szereg witamin i mikroelementów. Naukowcy nie do końca odkryli w jaki sposób koreluje to z porodem. Niemniej jednak pracownicy z Jordan University of Science and Technology odkryli silny związek pomiędzy jedzeniem daktyli a sprawnym przebiegiem porodu.

Badania wykazały, że kobiety, które w ostatnim miesiącu ciąży (począwszy od 36. tygodnia), codziennie spożywały 4-7 daktyli dziennie:

  • miały znacząco krótszy poród,
  • ich szyjki macicy były bardziej miękkie i rozwarcie szybciej postępowało,
  • dużo rzadziej potrzebowały indukcji,
  • dużo rzadziej miały komplikacje po porodzie, krwotoki.

Podobnie jak wszystkie inne wspomniane łagodne metody indukcji, daktyle oczywiście mogą, ale nie muszą zadziałać. Biorąc jednak pod uwagę powyższe wyniki badań i ogólnie ich fantastyczne właściwości warto zaryzykować. 


tatento logo nieplodnirazemTekst powstał we współpracy z Tatento.pl – portalem przydatnym młodym rodzicom. To idealny pomocnik – znajdziesz tu pomysł na zabawę, przepis na zdrowe danie, przeczytasz recenzję, a także dowiesz się, jak pielęgnować noworodka – oczywiście to tylko bardzo niewielka część możliwości, jakie daje ta przestrzeń. Zachęcamy, aby każdy rodzic, którego życie po przyjściu na świat malutkiej istoty zmieniło się diametralnie, czuł się tu jak u siebie. Chcemy, abyście znajdowali tu odpowiedzi na wasze pytania, obawy, a także dzielili się radościami, sukcesami i dobrymi chwilami.


Polecamy także: 

https://plodnosc.pl/ciezarne-oszalaly-na-punkcie-belly-scan-zobacz-co-umozliwia-przyszlym-mamom/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *