wasze listy

Jak mam mieć dziecko, skoro mąż zapiera się rękami i nogami przed leczeniem?

Nie umiesz poradzić sobie z problemem niepłodności? Kolejna próba zajścia w ciążę znów się nie powiodła, zawiodło in vitro? Tak bardzo chcesz mieć dziecko i nie wiesz, jak żyć bez niego? Nie masz wsparcia albo nie umiesz o nie prosić lub nie wiesz, gdzie go szukać? Napisz do nas – nie zostawimy Cię bez odpowiedzi i pomocy. Nasza skrzynka na listy działa non stop 24 h. 

Witajcie,

Nie jestem już młoda. Ktoś mi nawet powiedział, że za stara na dziecko. Mam 41 lat. Zawsze chciałam mieć malucha w domu i nie mówię wcale o samochodzie. Nic jednak z tego nie wychodzi. Powód? W sumie trudno powiedzieć. Chyba raczej mój mąż jest jednym wielkim powodem. To cudowny człowiek, dobry, opiekuńczy i wrażliwy. I to właśnie jego wrażliwość okazuje się problemem.

Mimo mojego wieku, co miesiąc mam owulację, hormony są w porządku. Za to mój mąż nie chce się badać, zapiera się rękoma i nogami. Ale największy problem stanowi jakaś totalna blokada psychiczna i brak wytrysku. Erekcja jest, wytrysku brak. Zdarza się tak, że już tracę nadzieję.

Mijam na ulicy szczęśliwe mamy, większość z nich to moje uczennice, które skarżą się, jakie to są zmęczone, nie mają czasu itp. Chciałabym być tak zmęczona i zabiegana jak one. Smutek, rozczarowanie i ból. To teraz moi towarzysze. Dziękuję za możliwość napisania do Was. Dziękuję temu komuś, kto to przeczyta i zrozumie, co czuję.

Olga

Witam Panią serdecznie,

Pisze Pani o pragnieniu bycia mamą oraz smutku, rozczarowaniu i bólu, które towarzyszą Pani w związku ze staraniami o dziecko. Rozumiem, co ma Pani na myśli, pisząc o tym, że chciałaby Pani być tak zmęczona i zaangażowana w opiekę nad dzieckiem i zabiegana jak inne kobiety.

Nie podaje Pani jednak, jak długo trwają  starania o dziecko. Z listu wnioskuję, że jest Pani objęta opieką specjalisty, natomiast Mąż nie chce się badać – nie pisze Pani, czy specjalista zalecił, aby Mąż wykonał badania w kierunku określenia jego płodności.

Ta sytuacja jest trudna zarówno dla Pani, jak i dla Męża, który z jakichś powodów, jak to Pani określiła,  „zapiera się rękami i nogami”.

Z jakich powodów Mąż opiera się badaniom? Czy Państwo rozmawialiście na ten temat? Co może dla Męża oznaczać fakt poddania się badaniom? Jak Mąż definiuje męskość i  seksualność? Co myśli o Państwa staraniach oraz o ojcostwie? Zachęcam Panią do zainicjowania rozmowy z Mężem i uważnego wysłuchania odpowiedzi oraz podzielenia się swoimi odczuciami.

Warto wcześniej powiedzieć Mężowi, że chciałaby Pani z Nim porozmawiać, i  ustalić dzień, który będzie obojgu Państwu odpowiadał. Należy zadbać o to, aby rozmowa odbywała się w atmosferze poczucia bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku, obopólnej chęci wysłuchania i gotowości do przyjęcia do wiadomości informacji, wątpliwości, odczuć i pytań,  które mogą budzić zarówno pozytywne jak i negatywne emocje.

Mam nadzieję, że powyższe pytania będą dla Państwa inspiracją do rozmowy oraz do poszukiwania rozwiązań biorących jednocześnie pod uwagę potrzeby Pani i Męża.

W razie trudności z komunikowaniem i wzajemnym zrozumieniem potrzeb warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia psychologa.

Serdecznie pozdrawiam,

Sylwia Błach, psycholog z kliniki InviMed w Katowicach


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Nie radzę sobie psychicznie i nie chcę już słyszeć: odpuść, a zajdziesz w ciążę!

Inni czytali również

Co badanie, to inny wynik. Co lekarz, to inna diagnoza. Czy to możliwe i komu wierzyć?

Sama nie wiem, od czego zacząć, na pewno od tego, że już od wielu lat... więcej

Poroniłam ciążę po in vitro, a lekarz nie zalecił żadnych badań. Czy powinien?

WitamMam 29 lat. Zmagam się z PCO, niedrożnym jajowodem (drugi w zrostach) i... więcej

Nie mam miesiączki, mimo wielu silnych leków. Czy mogę mieć PCOS?

Mój problem polega na tym, że naturalnie właściwie nie miesiączkuję.... więcej

Brak owulacji, chora tarczyca, usunięty jajowód. Czy będę miała dziecko?

"Mam 26 lat, mój mąż ma 29. O pierwsze dziecko staramy się od czerwca... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *