Jak to było na początku? Pierwsze dziecko z in vitro ma już 39 lat!

Louise Joy Brown urodziła się 39 lat temu. Przez media nazywana była „baby test tube”, gdyż była pierwszym dzieckiem urodzonym w wyniku zapłodnienia in vitro. Kto i kiedy wykonał pierwszy zabieg IVF?  

Jak to było na początku?

Pierwszy zabieg zapłodnienia in vitro przeprowadzony został przez Patricka Steptoe’a i Roberta Edwards’a w Wielkiej Brytanii w 1977 roku. Zapłodnieniu in vitro została poddana Lesley, żona Johna Browna. Było to szczęśliwe małżeństwo, które bardzo chciało mieć dziecko. Niestety, ich starania były bezowocne aż 9 lat. Wreszcie podjęli decyzję o tym, aby ich dziecko pojawiło się na świecie w wyniku zapłodnienia in vitro (IVF). 

10 listopada 1977 roku komórka jajowa Louise została zapłodniona. Zabieg wykonali dwaj brytyjscy lekarze – Robert Edwards oraz Patrick Steptoe. Był to zabieg udany, 25 lipca 1978 roku w wyniku cesarskiego cięcia, w Szpitalu Głównym w Oldham na świat przyszła Louise Joy Brown.

Szczęśliwi rodzice podjęli także drugą próbę in vitro, również udaną. Dzięki temu Louise ma siostrę Natalie. Obecnie kobieta ma 39 lat i jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki synów – Camerona oraz Aidena.

A oto mała Louise z mamą. Zdjęcie wykonano 9 października 1978 r.:

Nobel za in vitro!

Robert Edwards to brytyjski biolog, który na długo przed pierwszym zapłodnieniem in vitro pracował nad wypracowaniem skutecznej metody. Początkowo działania nie przynosiły upragnionych rezultatów – komórki nie chciały się dzielić. Jednak po latach, wreszcie się udało – wspólnie z ginekologiem Patrickiem Steptoe opracowali technikę pobierania częściowo dojrzałych komórek jajowych bezpośrednio z jajników metodą laparoskopową. I tym sposobem, w 1977 doszło do pierwszego zabiegu in vitro (IVF).


Za opracowanie metody zapłodnienia in vitro (IVF), Robert Edwards w 2010 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. 


Polecamy także:

Jak się dobrze przygotować do transferu zarodka – od tego zależy twoja ciąża

Inni czytali również

40 powodów, dla których (nie)płodność jest ważna i nie może być tabu!

Płodność jest ważna, bo... „dotyczy każdego z nas”, bo „jest... więcej

16 lat starań, 18 poronień, a mimo to nie poddali się. „Teraz czuję się spełniona”

Louise Warnerford wie, czym jest strata dziecka. Poroniła 18 razy. Mimo... więcej

No to zaczynamy! – Robert Biedroń pomoże niepłodnym parom

Dobra wiadomość dla mieszkańców Słupska. Samorząd miasta postanowił,... więcej

In vitro przestaje być finansowane przez rząd

Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, zapowiedział na wczorajszym... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *