Jak uprawiać seks, by zajść w ciążę. Pozycje seksualne a niepłodność – sprawdź

Starając się długo o dziecko, zachodzicie w głowę, co jeszcze możecie zrobić, aby się wreszcie udało? Zastanawiacie się, co jeszcze możecie poprawić, aby mieć upragnione dziecko? Czy seks, który skutkuje potomstwem, powinien mieć jakieś reguły? Czy pozycje seksualne rzeczywiście mają na to wpływ?

Seks a zajście w ciążę

Borykający się z niepłodność nierzadko wpadają w prawdziwy gąszcz mitów, który przesiąka internet, a także „złote rady” postronnych. Pary starające się o dziecko często słyszą zdania w stylu:  „Wyluzujcie i wam się uda”, „Jedz to i tamto”, a czasem zdarzają się i takie, które mówią: „Ta pozycja jest najlepsza na ciążę”. Każdy już chyba słyszał o tym, że aby zajść w ciążę, należy współżyć w taki sposób, aby w pochwie zostało jak najwięcej plemników. Tym samym pary starające się o dziecko często uprawiają seks w pozycji klasycznej, z poduszką pod biodrami kobiety. Po stosunku partnerka leży w pozycji uniemożliwiającej wypłynięcie spermy na zewnątrz. Badania naukowe jednak dowodzą, że jest to mit, który krąży w przestrzeni publicznej i ma niewiele wspólnego z prawdą. 

Czy pozycje seksualne mają znaczenie?

– Sama pozycja seksualna nie ma właściwie znaczenia, jeżeli chodzi o to, czy kobieta zajdzie w ciążę, czy nie. Warto, aby para planująca dziecko współżyła często, tak jak lubi, bez zbędnego dyskomfortu i stresu. Nie należy przejmować się czasem trwania stosunku, głębokością penetracji ani w jakiej pozycji dochodzi do ejakulacji – rozwiewa wątpliwości dr n. med. Olaf Lindert – ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Katowicach.

Co jednak jest ważne, aby uzyskać ciążę?

Starając się o dziecko, najważniejsze jest regularne współżycie czyli 2-3 razy w tygodniu. Plemniki żyją w organizmie kobiety kilka dni, dlatego warto, by były obecne i gotowe do zapłodnienia, kiedy przychodzą dni płodne.

Poza tym częste współżycie pobudza hormony płodności zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, co sprzyja staraniom o dziecko.

Aby starania o dziecko zakończone były sukcesem, musi występować owulacja, a komórki jajowe i nasienie muszą być dobrej jakości. Jeśli nie występują żadne zaburzenia i choroby, to niezależnie od pozycji para spłodzi potomka. Jeśli zaś organizm kobiety bądź mężczyzny nie funkcjonuje prawidłowo, do ciąży nie dojdzie. 

Warto pamiętać, że podczas stosunku należy również zadbać o to, aby stosowane lubrykanty nie zawierały substancji, które nie będą sprzyjały plemnikom. Uwzględnić w tym względzie należy również ślinę, która poprzez zawarte w niej enzymy trawienne, ma także szkodliwy wpływ na spermę.

Konsultacji merytorycznej udzielił: dr n. med. Olaf Lindert – ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Katowicach.

Polecamy także:

Chcesz zajść w ciążę, ale nie masz ochoty na seks? Zobacz, jak pobudzić libido

Te dni to najlepszy czas na udany seks. Jesteś wtedy wyjątkowo piękna i płodna!

Seks podczas miesiączki. Okres to czas infekcji i większej szansy na ciążę?

Inni czytali również

5 pozycji seksualnych dla kobiet, które przypomną, jak czerpać radość z seksu

Staracie się o dziecko. W tym czasie współżycie często odbywa się na... więcej

Aplikacja, która poprawi seks, wydłuży orgazm i udzieli rad jak seksuolog

W waszej sypialni wieje nudą? Macie już dosyć seksu na gwizdek i... więcej

Gdy seks staje się obowiązkiem, czyli „seks na gwizdek” okiem seksuologa

Długoletnia walka o dziecko wystawia parę na ciężką próbę. Pojawiają... więcej

Trening dla początkujących – najlepsza motywacja dla przyszłych mam

Jak zacząć trenować, gdy nie ma się czasu lub nigdy wcześniej się nie... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *