leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności – u ginekologa masz swoje prawa (cz. 2)

Wizyta u lekarza ginekologa - leczenie niepłodności

Po pierwsze, ważne jest to, czy jesteś zadowolona ze swojego lekarza prowadzącego.

Czy  masz do niego zaufanie? Czy czujesz się traktowana z należytym szacunkiem jako osoba, a nie casus medyczny?

Jeśli nie do końca masz przekonanie, że w gabinecie spotkałaś osobę, która pomoże Ci w osiągnięciu najważniejszego życiowego celu, jakim jest macierzyństwo, to ją zmień.

Twoja relacja z lekarzem jest naprawdę istotna, a przekonanie o jego wiedzy i kompetencjach jest bardzo ważne. Jeśli nie masz do swojego lekarza zaufania, a przed wizytą czujesz, że nie masz ochoty spotkać się z tym człowiekiem, to ważny sygnał, którego nie powinnaś ignorować.

Płodność jest ważna. Swoją płodność, swoje marzenia o dziecku złóż w odpowiednie ręce. Niech to będzie lekarz, który zna się na różnych aspektach niepłodności, ma doświadczenie w tym zakresie, jest kompetentny i do tego masz do niego zaufanie, a nawet dobrze czujesz się w jego towarzystwie, widzisz, że słucha Twoich wątpliwości i wyjaśnia je. Jeśli taka relacja będzie dobra, miła, bezpieczna i oparta na zaufaniu, wzrastają Twoje szanse na ciążę, a wszystko dlatego, że zmniejsza się stres.

Po drugie, do wizyty musisz się przygotować od strony taktycznej.

Lekarz, nawet najbardziej sympatyczny, może jednak nie dysponować taką ilością czasu , jakiej oczekujesz. Dlatego przed wizytą przygotuj sobie listę pytań i zagadnień, które chcesz omówić. Wyróżnij 2–3 najważniejsze dla Ciebie i dopilnuj, żeby uzyskać na nie odpowiedź. Reszta ewentualnie poczeka. Zadając pytania bądź konkretna, oczekuj realnej odpowiedzi. Żaden lekarz nie powie Ci, że tym razem na pewno się uda. To akurat zagadka natury, kiedy organizm zadziała tak, jak byśmy chcieli.

Jeśli będziesz konkretnie, po kolei, jasno i precyzyjnie dopytywać lekarza, jego odpowiedzi będą prostsze do zrozumienia. Twoja konkretność ułatwi Waszą komunikację.

Po trzecie, na wizyty chodźcie RAZEM z mężem/partnerem.

Będzie Ci raźniej. Poczujesz się bezpieczniej i dostaniesz wsparcie w sytuacji, gdy lekarz nie będzie miał dobrych wiadomości. Poza tym we dwoje więcej zapamiętacie z tego co mówi specjalista. Mężowi mogą też przyjść do głowy dodatkowe pytania czy wątpliwości, które wyjaśnicie na miejscu. Same korzyści. Niepłodność jest wspólna, więc i wizyty w gabinecie mogą takie być.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *