zyczenia nieplodnosc psycholog nieplodniraz

Lęk przed świątecznymi życzeniami? Psycholog odpowiada, jak go pokonać

Grudzień i święta powszechnie kojarzone są z radosnym okresem, jednak często jest to bardzo trudny czas dla par zmagających się z niepłodnością. Kolędy, prezenty, choinki, panująca wokół atmosfera, właściwie wszystko przypomina o dzieciach, największym, a zarazem nadal niespełnionym marzeniu. O tym, jak radzić sobie z lękiem przed świątecznymi życzeniami, opowiada Katarzyna Broda, psycholog z Kliniki Leczenia Niepłodności Bocian.

Lęk wywołuje chociażby perspektywa spotkania z rodziną, znajomymi i tych życzeń o powiększeniu rodziny, rozmów o dzieciach, ciąży, które niejednokrotnie wzmagają przygnębienie. Odpowiednie wsparcie bliskich, przygotowanie się na niechciane pytania i krępujące życzenia mogą jednak zwiększyć szanse na spokojne i przyjemne święta.

Święta Bożego Narodzenia i życzenia  

Dla wielu par bezskutecznie starających się o dziecko jednym z trudniejszych momentów świąt jest łamanie się opłatkiem, pora składania życzeń. Często słyszą wówczas: „Żeby wam rodzina się powiększyła”, „Niech w końcu u Was dzieciątko się pojawi”.

Nie trzeba w takich sytuacjach doszukiwać się złych intencji bliskich nam osób. Nie każdy zdaje sobie sprawę z jakim problemem zmaga się para – niepłodności bowiem nie widać i zazwyczaj niewiele się o niej mówi.

Niejednokrotnie też rodzina, znajomi po prostu nie wiedzą, jak mają się zachować. Chcą dobrze, lecz nie orientują się, czego w rzeczywistości potrzebuje para walcząca z niepłodnością. Jeżeli jest taka możliwość, warto wcześniej porozmawiać z zaufaną nam osobą i wytłumaczyć jej, że kwestia starań o dziecko, leczenia jest niezwykle trudną sytuacją, stąd prośba o zasygnalizowanie pozostałym członkom wigilijnej kolacji, świątecznego spotkania, żeby nie podnosili tego tematu podczas życzeń i nie drążyli poprzez pytania.

Para może też sama uprzedzić bliskie osoby mówiąc wprost, że wie, czego im najbardziej życzą, ale jest im łatwiej, gdy w takie dni o tym nie rozmawiają. Do tego też można dodać, że jeżeli pojawi się dobra nowina, na pewno wszyscy się o niej dowiedzą. Pokazujemy w ten sposób pewne granice, zwięźle też tłumaczymy, czego oczekujemy.

Co ty możesz zrobić w tej sytuacji?

Warto również wcześniej, na spokojnie samemu zmierzyć się z niechcianymi życzeniami. Przemyśleć je, zastanowić się, co chcemy dokładnie powiedzieć, żeby czuć się przede wszystkim komfortowo, kiedy się pojawią.

Oczywiście nie powinniśmy też urazić nikogo swoimi słowami. W ten sposób przejmujemy pewną kontrolę nad niełatwą sytuacją, nie jesteśmy zaskoczeni, kiedy nadejdzie, wiemy jak z niej bezpiecznie wybrnąć.

Przykładowa odpowiedź na życzenia związane z ciążą i narodzinami dziecka:

  • Tak, my również sobie tego życzymy” – zamyka dalsze dywagacje w tym temacie.
  • Z kolei odpowiedź typu „Dziękujemy, a do tego czasu, czego nam życzycie?” pokazuje trud oczekiwania i potrzebę wsparcia tego okresu.

Wspomniane propozycje radzenia sobie z niechcianymi życzeniami to forma komunikacji asertywnej, broniącej własnych granic, uczuć i potrzeb, przy jednoczesnym szacunku i wierze w dobre intencje drugiej strony.

Teoretycznie najprościej byłoby zignorować życzenia, których nie chcemy słyszeć, ale w praktyce nie koniecznie jest to wykonalne. Nieocenione jest również wsparcie partnera, bowiem razem łatwiej jest pokonać trudne chwile i zapanować nad lękiem.

Warto przeczytać: Nie życzcie nam tylko dziecka! Co chciałyby usłyszeć od bliskich niepłodne kobiety


psycholog katarzyna broda klinika bocian nieplodnirazemKatarzyna Broda – psycholog z Kliniki Leczenia Niepłodności Bocian

W klinice specjalizuje się m.in. w: skutecznym wsparciu psychologicznym, rozpoznaniu i przepracowaniu blokad wewnętrznych, budowaniu skutecznej motywacji i wytrwałości, redukcją napięcia psychicznego, poprawą komunikacji i bliskości w relacji oraz treningiem pozytywnego myślenia.


Polecamy także:

Świąteczne potrawy sprzyjają leczeniu PCOS, Hashimoto i endometriozy. Które?

Inni czytali również

Nie życzcie nam tylko dziecka! Co chciałyby usłyszeć od bliskich niepłodne kobiety

Święta to czas, kiedy wszyscy wszystkim ślą życzenia. Czego z okazji... więcej

Wesołych Świąt!

Po porządkach, przygotowaniach i świątecznej mobilizacji wreszcie... więcej

Psycholog: Jak przygotować się na nieprzyjemne życzenia świąteczne

Święta to czas odpoczynku - tego fizycznego, ale przede wszystkim tego... więcej

Spotkać się z rodziną i przetrwać. Koszmarne święta niepłodnych? Już nie!

Przygotuj się do świąt. Ale tym razem pod kątem swojej niepłodności i... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *