Brawo Łódź! Kolejny miejski program in vitro przyjęty

Od 1 lipca mieszkańcy Łodzi będą mogli liczyć na dofinansowanie in vitro. Do tego czasu rozstrzygnie się konkurs, w ramach którego powstanie lista klinik, które będą realizowały zabiegi z miejską dopłatą. W łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, gdzie otwarta została rządowa klinika leczenia niepłodności, o zabiegach in vitro nie będzie jednak mowy.

Choć przyjęcie programu in vitro nie odbyło się bez szerokiej dyskusji radnych – głównie z PiS, którzy mieli wątpliwości co do zasadności finansowania zapłodnienia metodą in vitro oraz samej istoty leczenia tą metodą, 15 czerwca Rada Miasta przegłosowała program.

Na wątpliwości, czy in vitro jest metodą leczenia niepłodności, odpowiedział podczas sesji Rady Miasta  prof. Sławomir Wołczyński z Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku, który opracował łódzki program in vitro.  „Polskie prawo jasno twierdzi, że jest to metoda leczenia. W Polsce jest pewien problem, bo podzieliliśmy się w dyskusji na temat przekazywania życia. Leczeniem są wszystkie metody, które przywracają homeostazę” – mówił.

„In vitro jest jednym z narzędzi wspierających pary borykające się z problemem niepłodności. To procedura, która została przyjęta przez nasze państwo jako legalna. Problem związany z niepłodnością jest dziś jedną z chorób cywilizacyjnych. In vitro nie jest receptą na problemy, ale w wielu przypadkach jest jedyną metodą, którą można zastosować. Dając możliwość finansowania, dajemy szansę tym mieszkańcom, by byli szczęśliwy – mówił z kolei łódzki radny Adam Wieczorek.

„Nie żyjemy w średniowieczu. Technika jest po to, by z niej korzystać i tak czynią to inne kraje w Unii Europejskiej. Najlepszą inwestycją jest inwestycja w człowieka i największą wartością jest człowiek. Prawo do posiadania rodziny jest podstawowym prawem człowieka. Dzięki in vitro to prawo zostaje spełnione”– przekonywała radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka (SLD).

Kto będzie mógł skorzystać?

Z miejskiego programu in vitro w Łodzi będą mogły skorzystać nie tylko małżeństwa, ale i pary pozostające w związkach nieformalnych. Procedurą będą objęte kobiety, które nie ukończyły 40 lat, ale w wyjątkowych sytuacjach wiek ten przesunąć się może o dwa, czyli do lat 42. Pary, które rozpoczęły leczenie w programie rządowym, który z końcem czerwca się kończy, będą mogły przystąpić do miejskiego programu. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest zamieszkanie w Łodzi, co sprawdzać będzie Magistrat. Przyspieszoną procedurę kwalifikacyjną przewiduje się dla par z chorobą nowotworową. Dofinansowanie obejmuje trzy procedury. Do każdej z nich dofinansowanie wyniesie do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. całkowitych kosztów zabiegu.

Na dofinansowanie mogą też liczyć mieszkańcy Częstochowy, więcej o częstochowskim programie TUTAJ.

Źródło: dzienniklodzki.pl

 


Dziennikarka, redaktorka, graficzka. W serwisie www.plodnosc.pl odpowiada za redakcję artykułów w obszarze: niepłodność, leczenie niepłodności, in vitro, starania o ciążę. Redaktor naczelna Plodnosc.pl. Kontakt: agata.daniluk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *