Sen a męska płodność. Czas ma znaczenie

W badaniu okazało się, że u mężczyzn, którzy spali mniej niż 6 lub więcej niż 9 godzin na dobę “prawdopodobieństwo poczęcia w danym miesiącu było o 42 proc. mniejsze” – mówi autorka badania Lauren Wise, profesor epidemiologii w Szkole Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Bostońskim.

Staracie się o dziecko? Sen może odgrywać tu bardzo ważną rolę. Najnowsze badania dowodzą, że zbyt krótki lub zbyt długi sen może wpływać na zdolność mężczyzny do posiadania dzieci.

Według profesor Lauren Wise – najkorzystniejsze dla zdrowia jest przespanie od 7 do 8 godzin w nocy.

19 października br. na spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Rozrodu w Salt Lake City zaprezentowano badanie, w którym wzięło udział 790 par. Każda z tych par starała się o dziecko nie dłużej niż 6 miesięcy. Mężczyźni, którzy mieli problemy ze snem przez więcej niż połowę czasu trwania badania, mieli również mniejsze szanse na spłodzenie potomstwa niż mężczyźni, których sen był optymalny.

Dlaczego sen może mieć wpływ na płodność mężczyzny?

Najprawdopodobniej ma to związek z hormonami. Testosteron odpowiedzialny za prokreację uwalniany jest właśnie podczas snu. Badania niezależne od badań profesor Lauren Wise dowiodły, że za całkowitą ilość snu mężczyzny odpowiada również ten hormon. Badanie naukowców z Uniwersytetu Bostońskiego wykazało związek między snem i płodnością, należy jednak pamiętać, że nie udało się udowodnić związku przyczynowo-skutkowego. 

Badanie było o tyle ciekawe, że zależność między snem a płodnością mężczyzny utrzymała się także po uwzględnieniu czynników takich jak: wiek partnerów, wskaźniki masy ciała, częstotliwość współżycia i innych czynników wpływających na płodność zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Tak więc krótki sen obok niezdrowego stylu życia może być czynnikiem wpływającym na płodność. 

Źródło: www.portal.abczdrowie.pl

Polecamy także:

Badania ginekologiczne dla mężczyzn, czyli wizyta u androloga

30 minut na słońcu wystarczy, by zwiększyć szansę na poczęcie dziecka

54 proc. mężczyzn ma słabą jakość nasienia. Zrób bezpłatne badanie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *