Koronawirus: zalecenia dla niepłodnych

Koronawirus a leczenie niepłodności. Czy przerwać starania? Zalecenia dla par starających się o ciążę

16 marca 2020 r. oficjalnie zostały opublikowane zalecenia najważniejszych osób i towarzystw zajmujących się diagnostyką i leczeniem niepłodności, tj. konsultanta krajowego w dziedzinie Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, a także Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.* Zalecenia komentuje prof. dr hab. Piotr Laudański, specjalista leczenia niepłodności, ginekolog-położnik, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości w OVIklinika.

Mimo iż dotychczasowe informacje na temat wpływu koronawirusa i COVID-19 na ciąże są uspokajające, to oparte są jednak na niewielkiej liczbie pacjentek i właśnie dlatego należy zachować tu wszelkie środki ostrożności. U pacjentek w trakcie leczenia niepłodności oraz u tych, które już są w ciąży, bezwzględnie zaleca się unikania kontaktu z osobami zakażonymi i będącymi w trakcie kwarantanny oraz miejsc, w których ryzyko zakażenia jest zwiększone.

W tym momencie wszystkim pacjentom starającym się o ciążę zaleca się szczególną ostrożność lub ewentualne odroczenie decyzji o ciąży oraz ograniczenie się do mrożenia komórek jajowych lub zarodków.

Pacjentki w grupie ryzyka – czyli jakie?

*Szczegóły najnowszych zaleceń są dostępne w linku TUTAJ,  jednak warto zwrócić uwagę na najważniejsze punkty opublikowanego stanowiska. Przede wszystkim  u pacjentek z grup ryzyka, np. wykazującymi objawy zapalenia dróg oddechowych (katar, ból gardła, gorączka) lub które miały kontakt z osobami zarażonymi, należy w zależności od etapu leczenia przerwać stymulację lub odroczyć ciążę, zamrażając komórki jajowe lub zarodki.

U pacjentek, które NIE są w grupie podwyższonego ryzyka, zaleca się dokończenie rozpoczętych procedur leczenia niepłodności, np. stymulacji czy punkcji jajników z ewentualnym rozważeniem odroczenia transferu. Oznacza to, że należy poważnie rozważyć zamrożenie zarodków i wykonanie transferu w późniejszym okresie.

Czego nie stosować podczas epidemii koronawirusa?

Na pewno należy zaprzestać stosowania terapii tzw. immunomodulacyjnych, np. często polecanego  intralipidu, bo nie wiemy do końca, jaki może być ich wpływ na układ immunologiczny – szczególnie ważne jest, żeby odporność pacjentów w tym trudnym okresie nie była zaburzona.

Wszyscy pacjenci pozostający pod opieką ośrodków zajmujących się leczeniem niepłodności powinni mieć zapewniony stały kontakt telefoniczny z ośrodkiem.

W OVIklinice cały czas dostępny jest personel medyczny, dodatkowo prowadzimy konsultacje online lub telefoniczne, co znacznie ułatwia diagnostykę i leczenie. W ten sposób prowadzimy m.in. kwalifikację do warszawskiego programu refundacji in vitro dla par, które w tym okresie wolą pozostać w domu, ale chcą zarezerwować sobie miejsce.

PRZECZYTAJ: Bezpłatne in vitro w nowej klinice leczenia niepłodności w Warszawie. TRWA NABÓR PAR!

Epidemia koronawirusa: 4 pytania o leczenie niepłodności

Czy to prawda, że koronawirus może negatywnie wpływać na płodność w szczególności u mężczyzn?

Nie ma w tym momencie żadnych dowodów na negatywny wpływ tego wirusa na płodność u mężczyzn.

Czy w związku z rozporządzeniem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pacjentki mają zakończyć chwilowo leczenie, np lekiem pabidexamethason?

Zakończenie leczenia powinno zawsze się odbyć po konsultacji z lekarzem. Zalecenia z kolei mówią dość jednoznacznie, że nie należy w obecnej sytuacji epidemiologicznej stosować leków tzw. immunomodulujących, a tak właśnie działa pabidexametazon. Najczęściej do zakończenia stymulacji tzw. kancelacji, czyli odwołania cyklu, stosuje się preparaty gestagenne (czyli takie, do których zaliczają się między innymi preparaty progesteronu) np. Provera czy Dupahston.

Jestem w trakcie stymulacji i posiadam 2 pęcherzyki. Czy trzeba przerwać stymulację? Obawiam się torbieli po przerwaniu stymulacji? Co zrobić, żeby było bezpiecznie z uwagi na koronowirusa?

Proszę swój konkretny przypadek omówić z lekarzem. Zalecenia mówią, iż jeśli nie jest Pani z grupy ryzyka, tzn. na przykład nie choruje na górne drogi oddechowe lub nie miała pani kontaktu z osobą zarażoną, to można kontynuować leczenie. Jeśli zdecyduje się Pani na przedwczesne zakończenie leczenia, to można zastosować odpowiednie preparaty gestagenne po konsultacji z lekarzem, co jest bezpiecznym sposobem postępowania.

Czy przychodnia może odwołać badania prenatalne – tzw. połówkowe?

Decyzja zależy od konkretnego miejsca, w którym są wykonywane badania – może się na przykład okazać, że w danej placówce brakuje personelu medycznego, co stanowi coraz częstszy problem w służbie zdrowia.

NADAL TRWA NABÓR PAR DO PROCEDURY IN VITRO w OVIklinika. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY >>> KLIK.

 


 

Prof. dr hab. n. med. Piotr Laudański, ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, perinatolog. Współzałożyciel Kliniki Leczenia Niepłodności OVIklinika w Warszawie. Członek międzynarodowych towarzystw naukowych, m.in. ESHRE i SRI. 
 
 
 
 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *