negatywny test pasozyty ciaza nieplodnirazem

Nie możesz zajść w ciążę? Te pasożyty mogą uniemożliwiać zapłodnienie

Niewiele par w trakcie długich i bezowocnych starań robi badania na obecność pasożytów. Niepłodność kojarzona jest raczej z zaburzeniami owulacji bądź nieodpowiednią ilością plemników w nasieniu – nikt nie myśli o tym, że za brak ciąży może odpowiadać glista, przywra bądź inny pasożyt.

Pasożyty a ciąża, czyli co ma piernik do wiatraka

Niestety, mało kto wie, ale pasożyty mogą skutecznie utrudniać zajście w ciążę, jej utrzymanie, a także mogą zaszkodzić dziecku. Jeśli od dłuższego czasu staracie się bezskutecznie o ciążę, to oprócz badań związanych z cyklem, jakością nasienia i innych zalecanych, warto także wykonać badania na obecność pasożytów w organizmie. To bardzo ważne również dla kobiet podchodzących do in vitro – niektóre pasożyty zmniejszają szanse powodzenia, a nawet mogą uniemożliwiać zapłodnienie in vitro. Dlatego warto przebadać się i podjąć odpowiednie leczenie.  Niektóre pasożyty można bardzo szybko i skutecznie usunąć poprzez zastosowanie antybiotykoterapii.

Objawy, które powinny skłonić do wykonania badania na obecność pasożytów w organizmie, to: nadpobudliwość bądź apatia, ciągłe uczucie zmęczenia, sińce pod oczami, ziemista cera, częste bóle głowy, zaparcia, biegunki, przelewanie w jelitach, wysypki i dolegliwości skórne, świąd okolic odbytu, niespokojny sen, pochrząkiwanie i kaszel, zgrzytanie zębami oraz duszności. 

Jakie pasożyty mogą uniemożliwiać zajście w ciążę? 

Oto choroby i pasożyty, które je wywołują mogące utrudniać zajście w ciążę, powodować poronienia, a także wpływać na zdrowie dziecka:

1. Toksoplazmoza – pasożyt Toxoplasma gondii

  • Jak się zarazić?

Do zarażenia pasożytem Toxoplasma gondii może dojść w wyniku spożywania niedogotowanego lub surowego mięsa, zanieczyszczonych ziemią i niedokładnie umytych owoców i warzyw bądź niepasteryzowanego mleka (prosto od krowy). Pasożyt może trafić do organizmu z każdego produktu bądź przedmiotu, który mógł mieć kontakt z odchodami zarażonych kotów. Może wnikać również przez drobne ranki w skórze lub spojówki. 

Dlatego też można zachorować na toksoplazmozę wymieniając piasek z kociej kuwety z wydalonymi wraz z kałem zarażonego kota oocystami. Nie można zarazić się poprzez podanie ręki bądź picie z tego samego kubka, co osoba chora lub poprzez kichnięcie. 

  • Objawy

Osoby zarażone tym pasożytem najczęściej nie mają widocznych objawów. W większości przypadków toksoplazmoza przebiega bezobjawowo, jednak czasami mogą wystąpić symptomy takie jak: gorączka, objawy grypopodobne, powiększenie węzłów chłonnych, ogólne złe samopoczucie. 

  • Toksoplazmoza – co powoduje?

Jest groźny głównie dla kobiet ciężarnych, gdyż może powodować poważne niebezpieczeństwo dla dziecka. M.in. może prowadzić do poronienia, a także uszkodzeń rozwijających się narządów – powoduje wodogłowie, małogłowie, zwapnienie śródmózgowia, uszkadza wątrobę i wzrok (powoduje niedowidzenie i ślepotę). 

  • Jakie badania wykonać?

Należy wykonać test na obecność przeciwciał toksoplazmozy. Badanie wykrywa przeciwciała IgG i IgM.

2. Rzęsistkowica – pasożyt rzęsistek pochwowy

  • Jak się zarazić?

Najczęściej do zarażenia dochodzi na skutek kontaktu seksualnego z nosicielem (bez prezerwatywy). Może wynikać to z faktu, że nosiciele nie wykonują badań w kierunku choroby, nie są świadomi zarażenia, a nierzadko nie mają objawów, które mogłyby ją sugerować. Ponadto, do zarażenia może dojść poprzez używanie wspólnych ręczników czy przyborów do mycia z osobą zarażoną. Do zakażenia może dojść również na basenie, w publicznej toalecie lub saunie. 

  • Objawy

Osoby zarażone tym pasożytem mają najczęściej objawy związane z zapaleniem pochwy i cewki moczowej, czyli: bóle podbrzusza, częstomocz, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, świąd i zaczerwienienie warg sromowych, obfite i żółtawozielonkawe upławy o nieprzyjemnym zapachu (czasem się pienią) oraz ból podczas stosunku.

  • Rzęsistkowica – co powoduje?

Rzęsistek pochwowy uniemożliwia zapłodnienie, gdyż w momencie, gdy plemniki trafiają do pochwy skutecznie je unicestwia. Tym samym plemnik nie łączy się z komórką jajową i nie dochodzi do zapłodnienia. Ponadto, pasożyt ten wywołuje również liczne powikłania u kobiet w ciąży m.in. przyczynia się do wywołania wcześniejszej akcji porodowej, a także odpowiada za niską masę urodzeniową dziecka. 

  • Jakie badania wykonać?

Rzęsistkowicę wykrywa się za pomocą badania mikroskopowego pasożytów poprzez pobranie próbki wydzieliny z pochwy lub cewki moczowej bądź osadu moczu. 

Rzęsistkowica jest częstsza u kobiet, głównie w wieku 30-40 lat. Ponadto, zwiększa ryzyko wystąpienia innych chorób m.in. chlamydiozy

3. Toksokaroza – pasożyty: glista psia i glista kocia

  • Jak się zarazić?

Do zakażenia glistą psią i kocią dochodzi drogą pokarmową. Toksokarozę wywołuje zarażona żywność lub woda – w produkcie muszą znaleźć się jaja glist.  Ponadto, do zarażenia może dojść poprzez przeniesienie pasożyta z brudnych rąk do ust, np. podczas zabawy z psem lub kotem. Niestety, jaja glisty psiej lub kociej są odporne na niekorzystne warunki środowiska, dzięki czemu mogą przetrwać nienaruszone w glebie przez wiele lat.

  • Objawy

Objawy toksokarozy zależne są od jej postaci. Przy małej ilości pasożytów choroba może przebiegać bezobjawowo.  W postaci trzewnej, która występuje najczęściej pojawiają się objawy takie jak: ogólne zmęczenie, gorączka, bóle brzucha, wysypki skórne, kaszel i powiększenie wątroby. Podczas toksokarozy ocznej objawem są ziarniaki, zapalenie naczyniówki, a ostatecznie może wystąpić nawet ślepota. Z kolei w postaci mózgowej pasożyty powodują ziarniaki w mózgu, które mogą prowadzić nawet do guza mózgu. Najczęściej osoba chora cierpi na mocne bóle głowy i napady padaczkowe. 

  • Toksokaroza – co powoduje?

Obecność w organizmie glisty psiej bądź kociej może również skutecznie uniemożliwiać zapłodnienie. Jeśli kobieta bądź mężczyzna chorują na toksokarozę to może mieć to negatywny wpływ nie tylko na starania naturalne, ale również na zapłodnienie w wyniku zabiegu in vitro.   

  • Jakie badania wykonać?

Aby sprawdzić, czy doszło do zarażenia pasożytem, należy przeprowadzić badanie krwi. Jeśli osoba choruje na toksokarozę, wynik jej badania będzie wskazywał podwyższone stężenie immunoglobulin klasy IgG, IgM i IgE, eozynofilii i białych krwinek. Aby potwierdzić diagnozę wykonuje się także badanie serologiczne w kierunku zakażenia Toxocara cati przy pomocy odczynu immunoenzymatycznego ELISA.

>>>przeczytaj: Alergia IgG – podstępna przyczyna niepłodności

4. Przywry 

  • Jak się zarazić?

Najczęściej do zarażenia dochodzi poprzez wypicie skażonej wody. Warto podkreślić, że może do niego dojść także na skutek przeniesienia pasożytów na warzywa bądź owoce, które zostały umyte skażoną wodą. Rzadziej do zarażenia dochodzi poprzez gryzonie, muchy i karaluchy. 

  • Objawy

Objawy zarażenia przywrami, podobnie jak innymi pasożytami, są nieswoiste. U osób chorych występują objawy takie jak: brak apetytu, ogólne osłabienie, bóle głowy i brzucha, gorączka, duszności, alergie skórne i pokarmowe. W niektórych przypadkach zarażenie może przebiegać bezobjawowo.  

  • Przywry – co powodują?

Przywry to groźne pasożyty, które także mogą utrudniać zajście w ciążę. Dzieje się tak dlatego, że upośledzają proces zagnieżdżenia się zarodka w macicy.

Obecne w wielu organach m.in. w pęcherzyku żółciowym, jajnikach bądź macicy odpowiadają za powstawanie wielu chorób, w tym endometriozy oraz nowotworów.

  • Jakie badania wykonać?

Aby sprawdzić, czy organizm jest zarażony przywrami, należy wykonać badanie kału bądź krwi, które sprawdza, czy w danej próbce pasożyty są obecne. 

Jak uchronić się przed pasożytami?

  1. Nie jedz surowego mięsa. Pasożyty znikną, gdy poddasz mięso obróbce cieplnej.
  2. Myj ręce. Pamiętaj o odpowiedniej higienie osobistej – często myj ręce.
  3. Myj owoce i warzywa. Pasożyty bytują także na nich, dlatego tylko dokładne mycie pomoże je usunąć.
  4. Odrobaczaj zwierzęta. Masz psa lub kota? Zadbaj, aby były wolne od intruzów. Jeśli będą regularnie odrobaczane, zmniejszysz ryzyko zarażenia. 
  5. Rób na złość pasożytom. Jeśli zadbasz o zdrową dietę, to pasożyty nie tak chętnie pozostaną w twoim organizmie – pamiętaj, że lubią cukier, pszenicę i mleko. 

Polecamy także:

15 pytań kobiet z grupy wsparcia do lekarzy z klinik niepłodności

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *