niepowsciagliwe wymioty hg nieplodnirazem

Nie tylko księżna cierpi na hyperemesis gravidarum. Przyczyny i leczenie HG

Około 80% kobiet spodziewających się dziecka doświadcza porannych mdłości, nudności i wymiotów związanych z ciążą. Jednak w przypadku 0,2-2% ciężarnych dolegliwości te mają ekstremalny przebieg nazwany hyperemesis gravidarum (HG), co oznacza niepowściągliwe wymioty ciężarnych.

HG, czyli niepowściągliwe wymioty

Za sprawą brytyjskiej księżnej, którą dotknęła ta przypadłość, mówi się głośno o hyperemesis gravidarum –bardzo trudnej dla przyszłych mam dolegliwości. Tym samym rośnie świadomość kobiet i mężczyzn, że ciąża może mieć również niezwykle silne i nieprzyjemne objawy, których nie można bagatelizować, wymagają bowiem pomocy specjalisty, a czasem nawet hospitalizacji.

Wiele kobiet w trakcie ciąży doświadcza porannych mdłości, ale 1 na 100 ciężarnych zmaga się z czymś znacznie gorszym, hyperemesis gravidarum, ekstremalnymi nudnościami i wymiotami, które trwają nieustannie cały dzień. Jest to bardzo trudna sytuacja dla kobiety spodziewającej się dziecka, której organizm jest bardzo wycieńczony nieprzyjemnymi objawami. W ciężkich postaciach zdarza się, że pacjentki wymiotują nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Nie mogą nic zjeść, napić się, a towarzyszący czasem przyszłym mamom ślinotok sprawia, że nie są w stanie przełknąć nawet własnej śliny, nie wymiotując przy tym. Jest to problem nieporównywalnie poważniejszy niż typowe ciążowe nudności, który wymaga odpowiedniej pomocy medycznej, niejednokrotnie hospitalizacji mówi dr Arkadiusz Adamczyk, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Katowicach.

Przyczyny hyperemesis gravidarum

Przyczyna występowania niepowściągliwych wymiotów ciężarnych nie jest nadal w pełni znana, wskazuje się na kilka czynników powodujących prawdopodobnie taki stan. Zalicza się do nich hormonalne zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiet spodziewających się dziecka, zwłaszcza wzrost stężenia gonadotropiny kosmówkowej i estradiolu w pierwszym trymestrze ciąży.

Większe ryzyko HG  występuje w grupie kobiet, które we wcześniejszej ciąży doświadczyły już niepowściągliwych wymiotów ciężarnych, jak i u których w rodzinie występowały takie przypadki. Także młodsze kobiety, w pierwszej ciąży, czy też wielopłodowej są bardziej narażone na wystąpienie hyperemesis gravidarum. Inne choroby i problemy zdrowotne mogą również wzmagać ryzyko wystąpienia HG, jak chociażby nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby narządu moczowo-płciowego, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, metaboliczne, neurologiczne, czy też psychologiczne.

Objawy HG

Charakterystycznym objawem hyperemesis gravidarum są ciężkie nudności i wymioty. Do tego dochodzi znaczna utrata masy ciała, powyżej 5%. Pacjentki cierpią również z powodu odwodnienia, ketonurii, zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, gdyż nie są w stanie utrzymać w organizmie wystarczające ilości płynów. Niejednokrotnie kobiety zmagające się z niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych odczuwają skrajne zmęczenie, bóle głowy, czasem mogą doświadczać też zasłabnięć. Pacjentki z HG mają również często niskie ciśnienie krwi, szybkie tętno, a ich skóra traci na elastyczności. Nieprawidłowości pojawiają się również w wynikach badań laboratoryjnych.


Pierwsze objawy hyperemesis gravidarum pojawiają się zazwyczaj około 5-6 tygodnia ciąży, natomiast najsilniej odczuwane są w okolicy 8-9 tygodnia. Najczęściej dolegliwości ustępują do 16-20 tygodnia ciąży. Zdarza się również w przypadku niektórych kobiet, że aż do porodu odczuwają poszczególne objawy związane z HG.


– Dolegliwości związane z hyperemesis gravidarum mają duży wpływ na komfort życia kobiet w ciąży, których aktywność jest znacznie ograniczona. Do częstych powikłań związanych z niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych należy utrata masy ciała, niedobory żywieniowe i odwodnienie. Czasem występują również poważniejsze zaburzenia zdrowotne chociażby związane z uszkodzeniem przełyku w efekcie częstych wymiotów.  Na szczęście zdrowie dziecka nie jest zazwyczaj zagrożone, choć w przypadku ciężkiej postaci hyperemesis gravidarum u ciężarnej może również wystąpić mała masa urodzeniowa noworodka, jak i przedwczesny poród dodaje dr Arkadiusz Adamczyk, ginekolog-położnik z Kliniki Bocian w Katowicach.

Leczenie ciężarnych z HG

Gdy pojawiają się problemy z nudnościami i wymiotami kobieta w ciąży powinna przede wszystkim zmodyfikować swoją dietę, spożywać mniejsze porcje posiłków, częściej, unikać kwaśnych i pikantnych dań, a także intensywnych zapachów. Ważna jest również pomoc ze strony bliskich, wsparcie emocjonalne i zapewnienie spokoju kobiecie spodziewającej się dziecka. Ciężarne zmagające się z uporczywymi wymiotami nie powinny jednak zwlekać z szukaniem pomocy u lekarza, aż w wyniku trapiących je dolegliwości doświadczą znacznej utraty wagi i odwodnienia. Ginekolog oceniając stan pacjentki może przepisać leki mające na celu powstrzymanie wymiotów, gdy sytuacja medyczna będzie tego wymagała.

Niestety w niektórych przypadkach również leki nie przynoszą oczekiwanych efektów. Dlatego też niekiedy w ciężkich postaciach HG wymagana jest hospitalizacja ciężarnych kobiet, podawanie dożylnie płynów, a nawet wprowadzenie żywienia pozajelitowego.


Polecamy także:

Witaminy i minerały w ciąży – jakie są ważne i co warto suplementować?

Inni czytali również

Mdłości w ciąży: 10 domowych sposobów, aby zapobiec nudnościom i wymiotom

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Cieszy tym bardziej, gdy rodzice... więcej

Wszystko, co koniecznie musisz wiedzieć na temat poronienia

Poronienie to zawsze jest trauma dla kobiety. Tym większa, gdy jest świadoma... więcej

Nie możesz zajść w ciążę? Te pasożyty mogą uniemożliwiać zapłodnienie

Niewiele par w trakcie długich i bezowocnych starań robi badania na... więcej

Dylematy ciężarnej: Czy to już poród? – 6 sygnałów zwiastujących rozwiązanie

Gdy termin porodu zbliża się wielkimi krokami, zaczynasz wyczekiwać z... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *