Kobiety lubią seks, ale starania o ciążę, poród i macierzyństwo obniżają libido

Niepłodność, poród i macierzyństwo obniżają libido. Jak je zwiększyć?

Lubisz seks, ale od pewnego czasu nie masz potrzeby i ochoty na zbliżenia? Starasz się o dziecko, ale myśl o seksie w określonym czasie cię paraliżuje? A może urodziłaś dziecko i cała ochota na współżycie poszła do kosza jak brudna pielucha, mimo że w ciąży byłaś demonem seksu? Sprawdź, co to znaczy niskie libido, co na nie wpływa, kiedy to normalne, a kiedy i jak coś z tym zrobić. 

Libido to nic innego jak popęd seksualny – naturalny instynkt oraz potrzeba do zaspokajania pragnień związanych ze sferą cielesności i erotyki, ale także związanych z prokreacją i pragnieniem potomstwa. Nie u wszystkich jednak poziom libido jest taki sam i nie da się jednoznacznie powiedzieć, że ktoś, kto uprawia seks dwa razy w miesiącu ma już problem z obniżonym libido. Wielu parom współżycie raz w tygodniu czy raz na dwa tygodnie w pełni zaspokaja potrzeby seksualne, innym potrzeba  jednak do szczęścia częstszych zbliżeń. Nie od dziś też wiadomo, że podobne temperamenty erotyczne mężczyzny i kobiety – czytaj: oboje mają zbliżony poziom libido – dają większą szansę na udane życie erotyczne i porozumienie nie tylko w sprawach łóżkowych.

CIEKAWE >>> Choć sporo seksuologów twierdzi, że popęd seksualny i zachowania seksualne są cechami nabytymi, są też teorie, że nasze libido może zależeć od naszych rodziców. Wpływ na to mają nie tyle geny, a pewne psychologiczne i społeczne zachowania matki i ojca, których świadkami byliśmy w dzieciństwie i w wieku dojrzewania.

Psycholodzy i seksuolodzy są zgodni, że od tego, jak o seksualności i seksie mówili nasi rodzice, w jaki sposób okazywali sobie bliskość, w jaki sposób rozmawiali z dziećmi, ma olbrzymi wpływ na późniejsze zachowania seksualne potomstwa. Jeśli w domu była przemoc fizyczna – również ta na tle seksualnym, oraz gdy seks, nagość i erotyka były tematami tabu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w późniejszym życiu seksualnym dzieci pojawią się problemy i blokady psychiczne związane z seksem. Jeśli zaś w domu panowała atmosfera otwartości, a dziecko już od najmłodszych lat było przygotowywane do rozmów na temat seksualności, rodzicie nie kryli przed dziećmi czułości i tłumaczyli, na czym ona polega między dwojgiem dorosłych – jest duże prawdopodobieństwo powielenia właśnie takich zachowań.

Co jednak, gdy ochota na seks całkowicie znika – mimo że mieliśmy dobre wzorce? Co zrobić, gdy popęd seksualny pojawia się sporadycznie, a próby pieszczot ze strony partnera czy partnerki nie powodują podniecenia, a rozdrażnienie?

Przyczyny niskiego libido

Powodów obniżonego libido jest wiele. Oprócz wspomnianych uwarunkowań społecznych i rodzinnych, mogą mieć swoje źródło także w biologii. Do przyczyn takich na pewno należą zaburzenia hormonalne – obniżony poziom testosteronu i podwyższony poziom prolaktyny, choroby takie jak cukrzyca, anemia czy choroby serca. Na poziom libido wpływają także przyjmowane podczas leczenia chorób przewlekłych leki – zwłaszcza psychotropowe, na nadciśnienie czy obniżenie cholesterolu. Popęd seksualny obniży także antykoncepcja hormonalna. Na zanik zainteresowania seksem mogą jednak wpływać również zabiegi, które obniżają samoocenę kochanka oraz włączają blokady psychiczne – należą do nich mastektomia i histerektomia (całkowite usunięcie jajników i jajowodów).

U mężczyzn obniżone libido może być spowodowane zaburzeniami erekcji i wytrysku. Włączają się w tej sytuacji mechanizmy psychologiczne blokujące chęć na zbliżenia, które mogą być dla mężczyzny powodem wstydu i zażenowania.


WAŻNE! Bardzo częstą przyczyną obniżenia libido u mężczyzn i kobiet jest długotrwałe staranie się o dziecko.


Wymuszenie na partnerze seksu w odpowiednich momentach cyklu, porach, a nawet godzinach oraz powtarzalność tego co miesiąc – i przez lata, doprowadza czasem wręcz do oziębłości, czyli niemal całkowitej utraty popędu seksualnego. W takich sytuacjach często konieczna jest pomoc psychologa oraz seksuologa, którzy mogą pomóc w przywróceniu zainteresowania seksem na nowo.

WARTO WIEDZIEĆ >>> Kobiety, które cierpią na dyspareunię, czyli podczas zbliżeń seksualnych odczuwają duży ból, albo na anorgazmię – czyli nie mogą osiągnąć orgazmu mimo podniecenia, mogą mieć z czasem znacznie obniżony poziom libido. Obie dysfunkcje należy skonsultować ze specjalistami: ginekologiem i seksuologiem.

Po porodzie seks przestał istnieć?

Zarówno brak ciąży wynikający z niepłodności, jak i lęk przed ciążą (gdy kobieta ma już dzieci i nie chce mieć ich więcej) mogą powodować obniżenie libido! Kobiety po porodzie, u których występuje naturalnie zwiększony poziom prolaktyny (hamującej estrogeny i testosteron) także mają obniżone libido i zdecydowanie obniżoną ochotę na seks. 

Przeczytaj >>> Nikt mi nie powiedział, że… 18 ukrytych prawd o ciąży, porodzie i macierzyństwie

Jednak na niski poziom libido i kłopoty ze współżyciem ma także wpływ codzienny styl życia: aktywność fizyczna, dieta, otyłość lub niedowaga, alkohol i inne używki, przesadne skupianie się na dziecku.

Popęd seksualny zmniejsza się także wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym mniej chętni lub dyspozycyjni do zbliżeń. Istnieje jednak wiele suplementów i naturalnych sposobów na przedłużenie możliwości czerpania satysfakcji seksualnej – tak dla mężczyzn, jak dla kobiet.

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE >>> Osłabione lub niskie libido mogą mieć kobiety i mężczyźni, którzy bardzo lubią seks. Niepokojący spadek zainteresowania seksem lub niemożność czerpania satysfakcji ze zbliżeń – bez innych, np. biologicznych powodów, powinny skłonić partnerów do rozmowy i/lub konsultacji specjalistycznej.

W skrócie: 10 przyczyn spadku libido

Stres – bardzo mocno wpływa na popęd seksualny. W sytuacjach stresujących genitalia ludzkie są niedokrwione, ponieważ reakcje hormonalne przekierowują krew tam, gdzie jest wówczas najbardziej potrzeba, czyli do mózgu i mięśni.

Zmęczenie – przewlekłe zmęczenie i brak odpowiedniej ilości snu bardzo szybko przełożą się na spadek libido. To naturalna reakcja organizmu, który będzie naturalnie ratował się przed dodatkowym wysiłkiem.

Choroby układu krwionośnego – do odczuwania satysfakcji seksualnej niezbędne jest dobre ukrwienie narządów intymnych. Zaburzenia erekcji u mężczyzn często powodowane są zaburzeniami układu krwionośnego, podobnie jak brak orgazmu u kobiety.

Hormony – podwyższony poziom prolaktyny, a obniżony estrogenów i testosteronu oraz dopaminy to powody obniżonego libido

Zaburzenia cyklu miesiączkowego, brak owulacji – najwyższe libido jest podczas owulacji, dając kobiecie sygnał, że to najlepszy moment na seks i prokreację. W dalszej części cyklu spada przez rosnący progesteron.

Antykoncepcja hormonalna – jeśli tabletki są jednofazowe. W sytuacji obniżonej chęci na seks, warto poprosić ginekologa o zmianę tabletek.

Konflikt partnerski – na jakość seksu bez wątpienia wpływają relacje codzienne między partnerami. Kłopoty i nieporozumienia skutecznie obniżają libido.

Obfite posiłki i przejedzenie – układ trawienny będzie zdecydowanie bardziej potrzebował wsparcia niż układ rozrodczy. Najlepszy seks podobno jest na czczo.

Leki – antydepresanty, leki nasenne, hormonalne, moczopędne, obniżające cholesterol

W skrócie: Co poprawi libido

Bezstresowy (w miarę możliwości) tryb życia. Nie zajmuj głowy tym, na co nie masz wpływu. Nie nakręcaj w sobie negatywnych emocji. Zadbaj o relaks oraz dobry sen.

Odpowiednia dieta – dieta to nie katorżnicze ograniczanie jedzenia, ale ogólny sposób, w jaki się odżywiasz. Zadbaj by to, co jesz, było zdrowe, świeże, bez niepotrzebnych ulepszaczy i przetwarzaczy. Poza tym kuchnia to skarbiec naturalnych afrodyzjaków i możliwości podkręcenia libido zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

 Jeśli chcesz odzyskać wigor w łóżku, do codziennego jadłospisu włącz takie produkty jak:

  • Seler – stymuluje te strefy mózgu, które odpowiadają za kontrolę hormonów płciowych – tak dowodzą badania. Zawiera androsteron, męski hormon, który pobudza kobiety.
  • Awokado – zawiera witaminy i regulujące produkcję hormonów oraz zwiększenie popędu seksualnego.
  • Orzechy – pozwolą zachować równowagę kwasów tłuszczowych, niezbędnych do działania hormonów.
  •  Gorzka czekolada – naturalna z jak największą zawartością kakao. Tajemniczym pobudzaczem w czekoladzie jest fenyloetyloamina, która przyspiesza puls i powoduje stan emocjonalnego uniesienia.
  • Banany – nie tylko przez skojarzenie ich kształtu z męskim przyrodzeniem, ale przede wszystkim ze względu na bromelainę, która zwłaszcza mężczyznom pomoże w uniesieniu seksualnym.
  • Łosoś – bogactwo kwasów omega-3 zwiększy poziom dopaminy – hormonu odpowiedzialnego za pobudzenie seksualne. Wszystkie produkty bogate w te kwasy powinny znaleźć się w codziennej diecie.
  • Przyprawy takie jak, papryczki chili, imbir, czosnek, cynamon, szafran (wzmaga pożądanie u kobiet), lubczyk, gałka muszkatołowa, ginko-biloba (także w formie suplementów).

Unikanie rutyny – najgorsza w łóżku jest rutyna. To ona skutecznie może obniżyć libido. Dlatego zadbaj o urozmaicenie zbliżeń – być może nowe pozycje, gadżety erotyczne czy seksowna bielizna zamiast piżamowego dresu.

>>> Zmień piżamę i zagraj w kochanków. Zobacz, jak poprawić jakość seksu

Czytanie książek – książki z wątkiem erotycznym to niemal stuprocentowa pewność, ze wasze libido poszybuje w górę. Zobaczcie, jakie lektury warto mieć na stoliku w sypialni >>> 5 książek, które pobudzą libido lepiej niż suplementy


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Seks w ciąży. Czy jest bezpieczny dla dziecka i każdej ciężarnej?

 

 

 

Inni czytali również

Chcesz zajść w ciążę, ale nie masz ochoty na seks? Zobacz, jak pobudzić libido

Niepłodność może być powodem niskiego libido. Długie starania o dziecko i... więcej

Aplikacja, która poprawi seks, wydłuży orgazm i udzieli rad jak seksuolog

W waszej sypialni wieje nudą? Macie już dosyć seksu na gwizdek i... więcej

8 ziół dla mężczyzn, które poprawią płodność skuteczniej niż suplementy

Choć prawdą jest, że mężczyźni mniej chętnie niż kobiety sięgają po... więcej

Gdy seks staje się obowiązkiem, czyli „seks na gwizdek” okiem seksuologa

Długoletnia walka o dziecko wystawia parę na ciężką próbę. Pojawiają... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *