Olej makowy pomoże zajść w ciążę. Naukowcy: mak zamiast in vitro

Olej makowy ma wpływ na płodność? Jak przekonują holenderscy naukowcy, użycie kontrastu z użyciem oleju makowego podczas badania HSG (histerosalpingografii), miało wpływ na częstotliwość zachodzenia w ciążę.

Holenderscy naukowcy przeprowadzili badanie w 27 szpitalach Holandii, w których losowo wybrano kobiety leczące niepłodność. Pacjentkom podczas badania drożności jajowodów (hsg) podano kontrast na bazie oleju makowego lub wody. Następnie pary poddawane były standardowemu leczeniu.

Główne wyniki przeanalizowano po pół roku od wykonania badania. W eksperymencie wzięło udział łącznie 1119 kobiet, z czego 557 przebadano z użyciem oleju makowego, a 562 kobiety z kontrastem wodnym.

Mak zamiast in vitro?

Holenderscy naukowcy opublikowali wyniki w „NEJM” (The New England Journal of Medicine) i jak wynika z nich, 220 z 557 kobiet z grupy „olejowej” w przeciągu pół roku zaszło w ciążę, natomiast w grupie „wodnej” ciąża zaistniała u 161 pań.

Wskaźniki zdarzeń niepożądanych zdaniem badaczy były niskie i podobne w obu grupach, a częstość występowania ciąży i zdrowych urodzeń była zdecydowanie wyższa wśród kobiet, u których zastosowano kontrast na bazie oleju makowego.

„To wielka szansa dla par, które mają problem z płodnością i zajściem w ciążę. Być może dzięki takiemu zastosowaniu oleju makowego, część z nich nie będzie musiała przechodzić procedury in vitro” – mówią holenderscy naukowcy.  

 

Olej makowy a płodność i zdrowie

Olej makowy to nic innego jak olej z maku – rośliny, której zdrowotne właściwości znane są od wieków, a dziś wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.


Mak bogaty jest w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, a także witaminę C. Jest też doskonałym źródłem wapnia, co ma duże znaczenie podczas leczenia niepłodności.


W 100 gramach maku znajduje się aż 1266 mg wapnia – taka porcja pokrywa 140% dziennego zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek. Mak zawiera także sporo żelaza, miedzi, manganu, magnezu, fosforu i cynku.

Dzięki dużej zawartości węglowodanów oraz wapnia, ale także zawartości bogatego w kwasy Omega -6 kwasu linolowego, olej makowy uznaje się za doskonały środek chroniący przed chorobami serca, w tym przed zawałami serca. Jest on również bogaty w kwas oleinowy, przez naukowców uznawany za chroniący przed rakiem piersi.

Olej makowy reguluje pracę nerek i wątroby, wpływa też na szybsze gojenie ran. Jednak jak wykazują badania, olej makowy poprawia także płodność. Kobiety, które wykonywały płukankę macicy olejem makowym, szybciej zachodziły w ciążę. Olej ten wykorzystuje się również jako środek kontrastowy w procedurze rentgenowskiej (HSG) , która służy ocenie płodności kobiet.

Polecamy także:

Toksyny wpływają na płodność. Oczyść organizm naturalnie – oto sposoby

 

 

13 zdrowych zasad, dzięki którym naprawdę szybko zajdziesz w ciążę

 

 

Czy wegetarianizm i weganizm mogą być przyczyną niepłodności?

 

 

Źródło: Nejm.org

 

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *