polog bez bolu nieplodnirazem

Połóg bez bólu. Jak przyśpieszyć gojenie się rany i szybko wrócić do formy?

Połóg to bardzo ważny okres w życiu kobiety. Po porodzie naturalnym kobieta może czuć się obolała, co związane jest m.in. z uszkodzeniami miejsc intymnych. Jak powinien wyglądać połóg, aby przyśpieszyć powrót do formy? Jak poradzić sobie z obolałymi miejscami?

Po porodzie, w trakcie połogu, tkanki kanału rodnego kobiety są obolałe i obrzęknięte. Do tego wiele z nich boryka się z bolesnymi ranami, które powstały po niekontrolowanym pęknięciu skóry czy nacięciu krocza. Dlatego warto wiedzieć, jak pielęgnować wrażliwe miejsca, aby szybko pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. 

Przed połogiem: poród i nacięcie lub pęknięcie krocza

Bardzo często pod wpływem parcia i napięcia mięśni oraz skóry krocza dochodzi do jego pęknięcia. Aby temu zapobiec oraz jednocześnie powiększyć otwarcie pochwy, lekarz może wykonać nacięcie krocza pomiędzy pochwą a odbytem. Nacięcie wykonywane jest w kierunku skośnym lub środkowym, w zależności od warunków anatomicznych rodzącej kobiety. Po porodzie tkanki są zszywane przy pomocy szwów rozpuszczalnych. 

Warto podkreślić, że po nacięciu krocza proces gojenia rany trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Jednak dyskomfort odczuwany w tym miejscu może towarzyszyć kobiecie nawet do kilku miesięcy. 

Z kolei podczas pęknięcia krocza, samo pęknięcie jest mniej dotkliwe niż celowe nacięcie krocza. Nie oznacza to jednak, że rana nie boli – również jest bolesna, a jej gojenie się także jest długotrwałe. Długość gojenia się rany może trwać od 7 dni do kilku miesięcy w zależności od stopnia pęknięcia. Rozróżniane są  4 rodzaje pęknięcia krocza: 

  1. uszkodzenie śluzówki pochwy i niewielka część skóry krocza,
  2. uszkodzenie śluzówki pochwy, skóry krocza i mięśni krocza, 
  3. uszkodzenie śluzówki pochwy, skóry krocza, mięśni krocza i zwieracza wewnętrznego i zewnętrznego, 
  4. uszkodzenie śluzówki pochwy, skóry krocza i mięśni krocza, zwieracza wewnętrznego i zewnętrznego oraz błony śluzowej odbytu.

Połóg i ból krocza: jak sobie z nim radzić?

Warto pamiętać, że podczas połogu kobieta powinna częściej leżeć niż siedzieć. Pozycja siedząca nie jest wskazana, gdyż wywołuje nacisk na krocze, co może wzmagać dolegliwości bólowe, a także opóźniać proces gojenia się rany. Podczas siedzenia warto zadbać, by podłoże było miękkie – korzystaj z miękkiej poduszki bądź dmuchanego kółka. 

Ponadto, jeśli w trakcie połogu odczuwasz silny ból, któremu towarzyszy dyskomfort, warto wykonać okłady z lodu. Należy przykładać je do bolącego miejsca na 10 minut, a później zrobić 10 minut przerwy – i tak na zmianę. 

Jeśli jednak ból jest nie do wytrzymania, warto sięgnąć po środki przeciwbólowe, które go złagodzą. Sprawdzą się również nasiadówki z rumianku, nagietka lub kory dębu.

W jaki sposób przyspieszyć gojenie krocza? Jak pielęgnować ranę?

Podczas połogu należy pamiętać o właściwej pielęgnacji krocza. W tym okresie należy szczególnie dbać o higienę intymną – częste podmywanie i zmiana podkładów poporodowych (nie tradycyjnych podpasek) wspomaga gojenie rany. Zaleceniem lekarskim jest również jak najczęstsze wietrzenie krocza, gdyż dostęp powietrza ułatwia i przyśpiesza gojenie się rany. Dlatego w trakcie leżenie, gdy tylko możesz, leż bez bielizny z ugiętymi nogami w kolanach. W innych pozycjach korzystaj z przewiewnej, bawełnianej bielizny lub jednorazowych majtek z siateczki.

Ponadto, podczas podmywania, pamiętaj, aby korzystać ze specjalistycznych preparatów (przeciwzapalnych i antybakteryjnych – może być także zwykłe, szare mydło) – zmniejszają ryzyko infekcji, obrzęk i przyspieszają gojenie się rany.

W trakcie połogu nie możesz również dopuścić, by rana była wilgotna – dokładnie ją osuszaj, a uniemożliwisz rozwój infekcji. 

Co ważne – w trakcie połogu powinnaś ograniczyć wysiłek fizyczny, nie dźwigać i nie przenosić ciężkich rzeczy, nawet wówczas, gdy nie miałaś zabiegu nacinania krocza. Dzięki temu mięśnie pochwy i mięśnie dna macicy szybciej się zregenerują, a Ty nabierzesz sił i energii na rozpoczęcie nowego etapu w swoim życiu – wspólnie ze swoim maleństwem.

WAŻNE! Pamiętaj, że na ogół już kilka tygodni po porodzie pochwa samoistnie powraca do pierwotnego kształtu, jednak zazwyczaj jest to proces długotrwały.

Istotnym zabiegiem podczas regeneracji pochwy po porodzie są ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśnie dna miednicy. Zaciskaj i rozluźniaj mięśnie krocza, jakbyś chciała wstrzymać oddawanie moczu. Gimnastyka przyśpiesza powrót mięśni do formy i poprawia ich ukrwienie, co przekłada się na  szybszy proces gojenia się rany.


tatento logo nieplodnirazemTekst powstał we współpracy z Tatento.pl – portalem przydatnym młodym rodzicom. To idealny pomocnik – znajdziesz tu pomysł na zabawę, przepis na zdrowe danie, przeczytasz recenzję, a także dowiesz się, jak pielęgnować noworodka – oczywiście to tylko bardzo niewielka część możliwości, jakie daje ta przestrzeń. Zachęcamy, aby każdy rodzic, którego życie po przyjściu na świat malutkiej istoty zmieniło się diametralnie, czuł się tu jak u siebie. Chcemy, abyście znajdowali tu odpowiedzi na wasze pytania, obawy, a także dzielili się radościami, sukcesami i dobrymi chwilami.


Polecamy także: 

Dylematy ciężarnej: Z kim rodzić i czy partner powinien być przy porodzie?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *