Program adopcji komórek jajowych z gwarancją liczby i jakości zarodków

Od niedawna Polki mają możliwość wzięcia udziału w programie adopcji komórek jajowych z gwarancją liczby i jakości zarodków. Bardzo często decydują się na niego kobiety, u których z różnych względów nie może dojść do poczęcia dziecka w sposób naturalny. Na czym polega program i kto może się do niego zakwalifikować?

In vitro z komórką jajową od dawczyni

Użycie komórek jajowych anonimowej dawczyni do in vitro to jedyna szansa na ciążę dla kobiet, które nie posiadają własnych gamet (np. po leczeniu onkologicznym lub w wyniku przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników) lub mają komórki jajowe niezdolne do zapłodnienia. Program adopcji komórek jajowych jest skierowany również do kobiet, które korzystały już z zapłodnienia pozaustrojowego, ale bez powodzenia.

W dużym uproszczeniu, procedura in vitro z zastosowaniem gamet od anonimowej dawczyni polega na pobraniu komórek jajowych i zamrożeniu ich w taki sposób, by po ogrzaniu mogły zostać użyte do zapłodnienia pozaustrojowego (nasienie “dostarcza” partner biorczyni).

Uzyskane w ramach in vitro zarodki poddawane są obserwacji i ocenie prawidłowości rozwoju, a następnie ten najlepiej rokujący zostaje umieszczony w jamie macicy.

Jakość na wagę złota

Uzyskanie kilku zarodków wysokiej jakości to podstawa do tego, by kobieta zaszła w ciążę.

– Pacjentkom podaje się wyłącznie te zarodki, które dobrze się rozwijają, czyli mają szansę zagnieździć się w macicy i dać początek zdrowej ciąży – wyjaśnia lek. med. Tomasz Dworniak, specjalista ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Warszawie.

– Transfer embrionów, które nie rokują, ponieważ dokonują się w nich nieprawidłowe podziały komórkowe nie ma sensu, ponieważ nawet jeśli dokona się ich implantacja i uda się uzyskać ciążę, to na wczesnym etapie może dojść do jej utraty – dodaje lekarz.

Adopcja zarodka. Jedyne sprawiedliwe wyjście dla obojga rodziców?

Gwarancja jakości – na co mogą liczyć pacjentki?

Kliniki InviMed jako jedyne w kraju gwarantują swoim pacjentkom, że w trakcie udziału w programie uzyskają przynajmniej trzy zarodki wysokiej jakości. Jak to możliwe? Komórki przekazywane przez młode, zdrowe i anonimowe dawczynie, które są już matkami (mają co najmniej jedno dziecko, a wszystkie posiadane dzieci są w pełni zdrowe) mają wysoki potencjał, a po połączeniu z nasieniem o odpowiedniej jakości (co najmniej 1 mln plemników w 1 ml nasienia) powinno powstać z nich kilka, dobrze rokujących, prawidłowo rozwijających się zarodków.

Jeśli z pierwszego otrzymanego zestawu dwunastu komórek jajowych od dawczyni nie uda się uzyskać trzech embrionów wysokiej jakości, pacjentka otrzyma dodatkowy zestaw, składający się z ośmiu komórek jajowych – co ważne, bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z pobraniem, weryfikacją i ogrzewaniem komórek jajowych oraz procedurami embriologicznymi.

Komórki jajowe wchodzące w skład zestawu dla biorczyni muszą zostać ogrzane. – Jeśli ogrzeje się mniej niż połowa z nich, a więc automatycznie zmniejszy się potencjalna liczba uzyskanych w dalszym etapie zarodków, kolejny zestaw dwunastu gamet kobieta otrzyma bez wnoszenia dodatkowych opłat – tłumaczy dr Tomasz Dworniak z InviMed.

Jak długo trwa okres gwarancji?

Gwarancja dla kobiet korzystających z programu adopcji komórek jajowych przestaje obowiązywać w dwóch sytuacjach: gdy uzyskana zostanie ciąża kliniczna (nawet jeśli liczba lub jakość zarodków jest niższa niż gwarantowana), a także po otrzymaniu łącznie trzech embrionów o wysokiej jakości.

Ile kosztuje udział w programie z gwarancją?

Jeśli zostałaś zakwalifikowana do programu adopcji komórek jajowych od dawczyni i chcesz z niego skorzystać, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 17 tys. zł – tyle bowiem wynosi opłata za uczestnictwo w programie. Badania kwalifikacyjne do programu kosztują dodatkowo maksymalnie 1700 zł, a leki – około 400 zł.

17 tys. zł to niemała suma, ale niezbędna, by pokryć koszty związane z pobraniem komórek jajowych od dawczyni (w tym koszty jej badań kwalifikujących, leki hormonalne do stymulacji jajników, wizyty lekarskie itp.); mrożeniem komórek jajowych, a następnie ich ogrzewaniem; oraz procedurą embriologiczną obejmującą m.in. zapłodnienie in vitro z wykorzystaniem techniki ICSI. Opłata pokrywa także wizyty monitorujące, jeden transfer zarodka do jamy macicy oraz zamrożenie pozostałych rokujących embrionów i przechowywanie ich przez rok.

Z in vitro z komórką jajową dawczyni mogą skorzystać kobiety do 49. roku życia. 


Partnerem artykułu jest: InviMed Kliniki leczenia niepłodności


Polecamy także:

Adopcja nasienia: jak skorzystać z banku spermy

 

 

Badania i normy: AMH – nowoczesna ocena rezerwy jajników

 

 

30-latki z menopauzą. Jak zatrzymać przedwczesne wygasanie jajników

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *