urlop macierzynski 2018

Urlop macierzyński 2018 – komu przysługuje i jaka jest wysokość zasiłku

Czy urlop macierzyński w 2018 roku obowiązuje na takich samych zasadach, co w latach ubiegłych? Dowiedz się, ile trwa, kto może go otrzymać, ile wynosi zasiłek macierzyński oraz jakie formalności należy zrealizować, aby go otrzymać.

Urlop macierzyński to przerwa w pracy kobiety, która urodziła dziecko. Urlop jest płatny i liczony jest od dnia porodu. Warto jednak podkreślić, że można rozpocząć go jeszcze przed porodem – jednak nie więcej niż 6 tygodni. W takiej sytuacji kobieta musi posiadać zaświadczenie lekarskie z datą porodu). Niezależnie od momentu rozpoczęcia (przed porodem czy od porodu) urlop macierzyński ma określoną długość zależną od liczby urodzonych podczas porodu dzieci. 

>>> czytaj też: Indukcja porodu – 7 naturalnych sposobów na przyśpieszenie akcji porodowej

Komu przysługuje urlop macierzyński w 2018 roku?

Urlop macierzyński w 2018 roku przyznawany jest na tych samych zasadach, co w latach ubiegłych. Oznacza to, że urlop macierzyński przysługuje osobom zatrudnionym w ramach umowy o pracę oraz osoby prowadzące działalność gospodarcza, które opłacają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.  Warto podkreślić, że urlop macierzyński przysługuje zarówno osobom zatrudnionym na czas nieokreślony, jak i czas określony (roczny wymiar musi mieścić się w okresie trwania umowy). 

Jeśli w trakcie trwania urlopu, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu, kobieta będzie otrzymywała zasiłek macierzyński do ukończenia przez dziecko 52 tygodnia. 

Z kolei, w przypadku, gdy umowa wygaśnie po 3. miesiącu ciąży, to ulega ona automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu. Oznacza to, że w tej sytuacji kobieta będzie objęta ubezpieczeniem chorobowym oraz będzie przysługiwało jej prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego przez 52 tygodnie od dnia porodu.

Jak długo trwa urlop macierzyński?

W 2018 roku podstawowy urlop macierzyński trwa bez zmian – 20 tygodni. Warto podkreślić, że z tego czasu, 14 tygodni musi być wykorzystanych przez matkę dziecka, a 6 może być wykorzystane przez ojca dziecka. W przypadku, gdy ojciec chce wykorzystać 6 tygodni urlopu musi być zatrudniony w ramach umowy o pracę lub opłacać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w ramach prowadzenia działalności gospodarczej bądź na podstawie umowy zlecenia. 

Urlop macierzyński w 2018 roku jest zależny od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Przy jednym dziecku wynosi 20 tygodni, przy bliźniętach – 31 tygodni, przy trojaczkach – 33 tygodnie, przy czworaczkach – 35 tygodni oraz przy pięcioraczkach – 37 tygodni. 

Urlop macierzyński 2018 – wysokość świadczenia

Podczas urlopu macierzyńskiego w 2018 roku osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę przez 20 tygodni będą otrzymywały zasiłek macierzyński, który wynosi 100% wynagrodzenia. Jeśli zdecydują się później również na urlop rodzicielski będą otrzymywały 60% wynagrodzenia. Z kolei jeśli od początku kobieta podejmie decyzję, że decyduje się zarówno na urlop macierzyński, jak i rodzicielski, to będzie otrzymywała 80% wynagrodzenia. 

WAŻNE! Od 2016 roku dodatkowy urlop macierzyński trwający 6 tygodni został doliczony do urlopu rodzicielskiego i wynosi teraz nie 26, a 32 tygodnie. W tym okresie przez pierwszych 6 tygodni wypłacane jest 100% wynagrodzenia, z przez kolejne 26 tygodni – 60% wynagrodzenia. 

Ustawodawca nie zapomniał również o osobach, którym nie przysługuje urlop macierzyński. W 2018 roku są one uprawnione do otrzymywania świadczenia rodzinnego w wysokości 1000 zł netto przez 12 miesięcy. Takie świadczenie przysługuje m.in. osobom pracującym w ramach umowy o dzieło, bezrobotnym, rolnikom oraz studentom. 

Urlop macierzyński 2018 – formalności

Aby rozpocząć urlop macierzyński, należy powiadomić pracodawcę o porodzie. Z kolei kobiety, które chcą rozpocząć urlop macierzyński, jeszcze przed porodem, muszą dostarczyć zaświadczenie lekarskie z uwzględnioną datą porodu. 

Aby otrzymać zasiłek macierzyński, należy złożyć u pracodawcy wniosek – trzeba zrobić to w ciagu 21 dni od porodu. 

Warto pamiętać, że kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim ma tzw. ochronę, co oznacza, że pracodawca nie może rozwiązać z nią umowy o pracę. Szczególną sytuacją, w której może to nastąpić jest likwidacja firmy bądź ogłoszenie jej upadłości.


Polecamy także:

„Becikowe” w 2018 roku nie dla wszystkich rodziców. Dla kogo i na jakich zasadach?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *