Urodziło się pierwsze polskie dziecko, które poczęto dzięki silikonowej kapsułce

W katowickiej klinice Gyncentrum od roku niepłodne pary mogą korzystać z alternatywnej do in vitro metody wspomaganego rozrodu. Dzięki AneVivo dwa miesiące temu na świat przyszło pierwsze dziecko.

Dziewczynka ma na imię Blanka i dziś ma już dwa miesiące – klinika podzieliła się tą informacją jednak niedawno. Dziewczynka urodziła się zdrowa – 58 centymetrów długości i 3300 gramów, dostała także 10 punktów w skali Apgar, a rodzice nie kryli wzruszenia. Para przed podjęciem decyzji o AneVivo długo i bezowocnie starała się o ciążę. I jak mówi Natalia, mama Blanki – AneVivo było dla nich wielką nadzieją, która jak się okazało – nie zawiodła.

„Zanim dowiedzieliśmy się o AneVivo, korzystaliśmy z innych metod leczenia niepłodności, które, niestety, nie zakończyły się powodzeniem. W związku z tym informację o nowej metodzie przyjęliśmy z nadzieją i bez wahania postanowiliśmy z niej skorzystać. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że nasza Blanka rozwija się wspaniale”* – mówi mama dziewczynki.

Całą procedurę para przeszła bez komplikacji, a ciąża przez 9 miesięcy przebiegała bez powikłań, poród zaś był naturalny. Dzięki tej metodzie w katowickiej klinice na świat przyszło po Blance jeszcze sześcioro dzieci. A placówka może pochwalić się 50-procentową skutecznością leczenia niepłodności tą metodą. 

AneVivo – czym się różni od in vitro**

AneVivo jest bardziej naturalnym niż in vitro podejściem do rozwiązywania problemu niepłodności. Pozwala kobietom dbać o swoje dziecko od najwcześniejszych etapów jego życia. Skraca tym samym do minimum czas przebywania zarodka poza organizmem matki. Rodzice są bliżej procesu zapłodnienia oraz rozwoju dziecka.


Metoda AneVivo pozwala na swobodny przepływ płynów, substancji odżywczych, komórek endometrium i innych składników komórkowych w celu interakcji między dzieckiem a środowiskiem matki. Macica reaguje i dostosowuje się do obecności zarodka poprzez optymalne przygotowanie procesu implantacji zarodka, podobnie jak w przypadku naturalnego zapłodnienia.


 

Metodę opracowała szwajcarska firma biotechnologiczna Anecova przy wsparciu naukowców z Politechniki Federalnej w Lozannie. W najnowocześniejszych placówkach w Szwajcarii korzystano z technik zapożyczonych z przemysłu zegarmistrzowskiego  oraz mikroprocesorowego. Metoda Anevivo została zaaprobowana przez Human Fertilisation and Embriology Authority i zaakceptowana przez lokalne władze do wykorzystania w praktyce klinicznej w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Danii i Czechach.

Do tej pory w Europie urodziło się ponad 50 dzieci poczętych za pomocą AneVivo. Z metody mogą korzystać także niepłodne pary w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

>>> Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat metody AneVivo

źródło: *katowice.wyborcza.pl; **Gyncetrum

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Refundacja in vitro w Warszawie – która klinika może realizować program

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *