Wybrano 12 ośrodków, które będą realizowały program prokreacyjny

Jak poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia, wybranych zostało 12 ośrodków, które na terenie całego kraju będą realizowały program polityki zdrowotnej – kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020. W tym i w przyszłym roku na ten cel ma być przeznaczone 12,6 mln zł.

Oddzielny konkurs zostanie również rozpisany na promocje i działania edukacyjne, które – jak mówi prof. Janusz Gadzinowski, Kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – są niezwykle istotne.

>>> Program ministra Radziwiłła bez pieniędzy na leczenie niepłodnych

Narodowy Program Prokreacyjny w swoich założeniach uwzględnia naprotechnologię jako jedyną, słuszną metodę niepłodności – metodę naturalnego poczęcia polegającą na codziennych obserwacjach śluzu, temperatury i samopoczucia kobiety. Zabrakło w nim jednak pieniędzy na metodę in vitro, a także na diagnostykę i leczenie endometriozy – jednej z głównych przyczyn niepłodności. 

Sympozjum naukowe bez medycznych aspektów

Kolejnym działaniem jakie podjęło Ministerstwo Zdrowia było objęcie patronatu nad sympozjum naukowym pod tytułem „Profilaktyka, rozpoznanie przyczyn i leczenie niepłodności”, które odbyło się 21 października br. w Poznaniu. Teza, jak i wybór mówców, których poparł minister zdrowia Konstanty Radziwiłł budziły wiele kontrowersji. 

Niestety spotkanie nie było pełne medycznych aspektów, a w zamian zgromadzeni mogli usłyszeć światopoglądowe tezy. Najbardziej kontrowersyjnym mówcą okazał się prof. Chazan, były dyrektor warszawskiego szpitala Świętej Rodziny. – Jego wypowiedzi nie miały żadnej naukowej wartości – tak wypowiadali się studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Tezy wygłaszane przez profesora Chazana nie były poparte badaniami, profesor nie podawał źródeł informacji – mówili reporterom „Głosu Wielkopolskiego” przyszli lekarze.

>>> Prof. Chazan: Osoby o poglądach lewicowych częściej mają problemy z ciążą

Źródło: Głos Wielkopolski, www.rynekzdrowia.pl

Polecamy także:

Co politycy wiedzą na temat in vitro. 30 najbardziej absurdalnych wypowiedzi

Miasta przyjazne niepłodnym. Na czele Łódź: jeszcze więcej na in vitro

Czechy rosną na giganta w branży in vitro. Wabik to ceny

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *