Zamiast programu in vitro, rząd otwiera klinikę leczenia niepłodności w Łodzi

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstanie pierwsza w Polsce referencyjna klinika leczenia niepłodności, a jej powstanie sfinansuje rząd.

Klinika ma być odpowiedzią na rządowy program in vitro, który właśnie się kończy. Obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł od początku swej kadencji zapowiadał, że rząd nie będzie kontynuował programu dopłat do zabiegów zapłodnienia in vitro. Tłumaczył, że „wydawanie ponad 90 mln zł na program, który nie jest jedynym rozwiązaniem problemu niepłodności, a z drugiej strony budzi bardzo zasadnicze opory etyczne dużej części społeczeństwa, wydaje się po prostu niecelowe. Poza tym program leczenia niepłodności nie może być sprowadzany do in vitro. To jest nadużycie z punktu widzenia medycznego”.

Jak się więc okazuje, w nowo powstającej klinice w Łodzi będzie można skorzystać z porad psychologów, andrologów, badań diagnostycznych, ale o in vitro nie będzie tu mowy.

– Klinika będzie obejmowała kompleksowe podejście do osób, które mają problemy z niepłodnością – zapowiada prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Kompleksowość ma obejmować zarówno badania hormonalne, immunologiczne, genetyczne i ginekologiczne, jak i opiekę psychologiczną, która jest niezwykle ważna. Dyrektor szpitala podkreśla, że specjaliści będą opierać się wyłącznie na nauce. – W takim ośrodku jak instytut badawczy nie ma mowy o naprotechnologii – mówi prof. Banach. – Będziemy szukać przyczyn, które powodują, że u danej osoby występuje problem niepłodności, zarówno ze strony hormonalnej, chorób ginekologicznych jak i genetycznych.

W efekcie pacjenci, których problemy zdrowotne będą nadawały się do leczenia ambulatoryjnego, zostaną tam skierowani, a ci, którzy wymagają korekty chirurgicznej czy diagnostyki inwazyjnej, trafią do oddziału szpitalnego. Obecnie pacjentki wymagające takiej pomocy mają finansowane przez NFZ poszczególne badania, ale pomocy muszą szukać same, najczęściej w różnych placówkach.

Prof. Krzysztof Szaf lik, kierownik Kliniki Ginekologii, Rozrodczości i Terapii Płodu Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, zaznacza z kolei, że eksperci zrobili wszystko, aby bardziej szczegółowo niż dotychczas zająć się również męską niepłodnością.

„Tych działań, które pozwolą na szerszy wachlarz działań wobec mężczyzny, będzie zdecydowanie więcej. Wśród osób diagnozujących niepłodną parę znajdzie się bowiem zarówno urolog, jak i androlog. Obaj specjaliści podejmą próby leczenia niepłodnego partnera. Do tej pory, poza badaniem nasienia, nic więcej mężczyznom się nie proponuje” – wyjaśniał.

Łódzki magistrat chce jednak rozpocząć finansowanie zabiegów in vitro. Miejski program ma być kontynuacją rządowego. Radni przeznaczyli już 15 tysięcy złotych na opracowanie programu.

Źródło: dzienniklodzki.pl, Onet.biznes

 


Dziennikarka, redaktorka, graficzka. W serwisie www.plodnosc.pl odpowiada za redakcję artykułów w obszarze: niepłodność, leczenie niepłodności, in vitro, starania o ciążę. Redaktor naczelna Plodnosc.pl. Kontakt: agata.daniluk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *