8 objawow nieplodnosci zbadaj plodnosc nieplodnirazem

8 niepokojących objawów, które powinny skłonić do sprawdzenia płodności

Zastanawiasz się, czy aby na pewno nieregularne miesiączki to powód do niepokoju? Czy zmiany trądzikowe faktycznie mogą wskazywać na problemy z płodnością? Poznaj 8 objawów, które powinny zaniepokoić i skłonić do sprawdzenia swojej płodności. 

Co przed badaniami?

O niepłodności najczęściej pary dowiadują się z badań diagnostycznych. Badania hormonów, badanie USG jajników bądź badanie AMH (badanie sprawdzające rezerwę jajnikową) mogą wykryć przyczyny długotrwałych i bezowocnych starań o ciążę. Warto jednak pamiętać, że przed badaniami każdy z nas powinien obserwować swoje ciało, które także daje sygnały, że coś się w nim dzieje i nie działa prawidłowo. Dzięki temu wczesne wykrycie problemu, pomoże w szybszym przeciwdziałaniu, a tym samym zwiększy szansę na upragnione efekty.

Kobiety, które wykonują samobadanie piersi, prowadzą kalendarzyk cyklu, a także mierzą temperaturę, mogą z łatwością zauważyć moment, w którym organizm nie będzie funkcjonował tak jak dotychczas. 

Niestety, wiele par żyje w biegu, prowadzi stresujący tryb życia, w którym nie ma miejsca na regularne, codzienne wykonywanie tych samych czynności. Rutyna określana jest jako coś negatywnego, a przecież podczas ciągłych zmian bardzo ciężko wychwycić objawy, które wysyła organizm. Płodność wymaga uwagi. Aby cieszyć się długim i dobrym zdrowiem, a także zwiększyć szanse na ciążę należy obserwować skrupulatnie swój organizm. Tylko wsłuchanie się i przyjrzenie sygnałom jakie wysyła może odpowiednio wcześnie znaleźć przyczynę problemu.

Niepłodność: 8 objawów skłaniających do pierwszej wizyty

Jeśli zauważysz poniższe objawy, warto zgłosić się do specjalisty na konsultację. Oto 8 sygnałów twojego organizmu, które w konsekwencji mogą sugerować problemy z płodnością:

  • bolesne miesiączki 

Bolesne krwawienia zdarzają się u ok. 75% kobiet w wieku 20-27 lat, które są skutkiem burzy hormonalnej. Warto jednak pamiętać, że stan ten należy skonsultować, gdyż może również wynikać z: endometriozy, mięśniaków, polipy, tyłozgięcie, nadmierne przodozgięcie, niedoczynność tarczycy itd. 

  • skąpe lub bardzo obfite miesiączki 

Kobieta powinna tracić regularnie, co miesiąc określoną ilość krwi. Jeśli traci jej za mało bądź za dużo może to wskazywać na: niewydolność ciałka żółtego, PCOS, cykle bezowulacyjne, niewydolność jajników, hiperprolaktynemię lub zespół przedwczesnego wygasania czynności jajników. 

  • nieregularne miesiączki 

Długość cyklu powinna być regularna, dlatego jeśli pomiędzy twoimi cyklami występują duże różnice – np. w jednym miesiącu cykl trwa 24 dni, a w drugim 33, to należy zgłosić się z tym do specjalisty. Przyczyną tego stanu mogą być zaburzenia hormonalne, PCOS, choroby tarczycy, zespół Turnera.

  • plamienia 

Plamienia nie powinny występować przed miesiączką. Mogą być symptomem: hiperprolaktynemii, chorób tarczycy, PCOS (zespół policystycznych jajników), polipów i mięśniaków, zapalenia przydatków oraz chlamydiozy.

  • zwiększenie masy ciała 

Dodatkowe kilogramy, które pojawiają się bez zmiany diety czy też nadmiernego objadania się mogą być oznaką stanu chorobowego. Może być to związane m.in.: z niedoczynnością tarczycy, PCOS oraz zespołem Cushinga.

  • trądzik i zmiany skórne 

Przetłuszczanie się skóry, łojotok, a także trądzik pod różną postacią mają związek z zaburzeniami hormonalnymi, głównie z nadmiarem androgenów. Może to wskazywać na problemy takie jak: hiperandrogenizm lub PCOS. 

  • utrata włosów na głowie, a także nadmiar włosów na ciele 

Za owłosienie, tak jak za trądzik odpowiedzialny jest także nadmiar androgenów. 

  • zmiany w libido 

Brak ochoty na seks to również sygnał, który może sugerować problemy z płodnością. Może być przyczyną zaburzeń hormonalnych m.in. hiperprolaktynemii lub niedoboru androgenów.


Polecamy także:

12 bezbolesnych badań, które mogą uratować twoją płodność

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *