Dofinansowanie in vitro w Poznaniu: Są już pierwsze ciąże. Nabór par wciąż trwa

Klinika InviMed w Poznaniu jest jednym z trzech realizatorów programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2017-2020”. Program współfinansowany jest ze środków publicznych Miasta Poznania, a każda zakwalifikowana para otrzyma 5 tys. złotych do trzech procedur in vitro. Jak wygląda proces kwalifikacji pacjentów, jakie dokumenty muszą złożyć i jakie badania wykonać oraz kto i w jakim czasie podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu pary do programu?

Program refundujący in vitro w Poznaniu rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku.  – Pierwsze pary zaczęliśmy kwalifikować zaraz po podpisaniu umowy na jego realizację i mogę potwierdzić, że od września do teraz mamy już pozytywne wyniki badania hcg, co oznacza, że są pary, które dzięki programowi dofinansowania mogą się już cieszyć z upragnionej ciąży – mówi Beata Pawłowska, Dyrektor Zarządzająca InviMed w Poznaniu.

Kwalifikacje pacjentów wciąż trwają i zachęcam wszystkie pary, którym do tej pory nie udało się naturalnie czy poprzez wcześniejsze nierefundowane in vitro uzyskać ciąży, by zgłaszały się do naszej kliniki. Procedura naboru naprawdę nie jest skomplikowana – zachęca Beata Pawłowska.

Jak wygląda proces kwalifikacji par ubiegających się o refundację in vitro

Proces kwalifikacji par zainteresowanych dofinansowaniem do procedury in vitro rozpoczyna się od bezpłatnej wizyty w klinice i konsultacji ze specjalistą, który zleca parze wszystkie niezbędne badania, które należy wykonać przed ostatecznym odesłaniem dokumentacji do Urzędu Miasta. Czas oczekiwania na wyniki, choć nie zatrważająco długi, mimo wszystko wydłuża ostateczny moment, w którym para może przystąpić do programu.

– Dopiero po kwalifikacji medycznej, którą wykonuje InviMed, składamy jako realizator programu wnioski do Urzędu Miasta, gdzie podejmowana jest decyzja o przyznaniu środków finansowych danej parze. Aby przejść przez etap medycznej kwalifikacji, konieczna jest wstępna wizyta w naszej klinice w celu skierowania pacjentów na wymagane badania. Wyszliśmy naprzeciw parom i pierwsza taka wizyta, podczas której lekarz wstępnie oceni dotychczasową ich dokumentację medyczną oraz zleci niezbędne badania, jest całkowicie bezpłatna. Aby ustalić termin takiej konsultacji, wystarczy zadzwonić do placówki – mówi dyrektor kliniki.

ISTOTNE: Oprócz koniecznych badań, pacjenci w klinice składają także wniosek o dofinansowanie, który później trafi do Urzędu Miasta. Koszt badań, które będą załączone do pełnej dokumentacji, pacjenci pokrywają z własnych środków.

Urzędnicy po otrzymaniu wniosku oraz rekomendacji medycznej od InviMed mogą kontaktować się z parą w celu uzupełnienia dokumentów, które potwierdzą, że para mieszka w Poznaniu. O tym, jakie dokumenty para musi przedstawić, decyduje Urząd. Można jednak domyślać się, że będzie to PIT obojga partnerów, który poświadczy o rozliczaniu podatków w Urzędzie Skarbowym w Poznaniu, a niekiedy rachunki za media wystawione na nazwisko pacjenta z podanym adresem. Po weryfikacji dokumentów, urzędnicy informują klinikę o swojej decyzji – zarówno pozytywnej, jak i negatywnej.

5 tysięcy złotych do trzech procedur in vitro

Każdej parze zakwalifikowanej do programu przysługuje dofinansowanie do 5 000 zł – maksymalnie są to trzy procedury zapłodnienia pozaustrojowego pod warunkiem, że w wyniku poprzedniej dofinansowanej procedury nie urodziło się dziecko – lub dofinansowanie do 2000 zł w przypadku dawstwa zarodka (adopcji zarodka). Po pozytywnej kwalifikacji formalnej i medycznej pacjenci będą mogli skorzystać z dofinansowania na:

  • in vitro z wykorzystaniem własnych gamet,
  •  in vitro z nasieniem dawcy,
  •  in vitro z komórkami jajowymi dawczyni,

Miejski program dofinansowania do in vitro skierowany jest do par, które:

  • są mieszkańcami Poznana i złożą potwierdzający ten fakt dokument lub stosowane oświadczenie w procesie kwalifikacji do programu.
  • są w związku małżeńskim bądź partnerskim, a na dzień zgłoszenia się do programu, znajdują się w przedziale wiekowym 20-43 lat – według rocznika urodzenia.
  • spełniają ustawowe warunki podjęcia leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Posiadają udokumentowany, przynajmniej 12 miesięczny okres bezskutecznego leczenia i nie mają szans na zajście w ciążę, według aktualnej wiedzy medycznej, w sposób inny niż zapłodnienie pozaustrojowe.

W ramach dofinansowania in vitro w Poznaniu, pacjentom przysługują maksymalnie trzy procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Pacjenci kończą udział w programie w przypadku, gdy zabieg zakończy się ciążą oraz urodzeniem dziecka. W przypadku niepowodzenia pierwszej procedury oraz wykorzystaniu (jeśli takie są) wszystkich zarodków, które powstały w trakcie in vitro, para może skorzystać z kolejnej procedury i kolejnego dofinansowania. Koszt kriotransferu zarodków pacjenci pokrywają z własnych pieniędzy.

Dofinansowanie do in vitro z własnych gamet oraz in vitro z nasieniem anonimowego dawcy obejmuje:

  • bezpłatną wstępną wizytę z lekarzem w klinice InviMed
  • pobranie komórek jajowych w znieczuleniu (punkcja jajników)
  • zapłodnienie pozaustrojowe in vitro metodą ICSI lub IMSI i nadzór nad rozwojem zarodków
  • transfer świeżego zarodka (zarodków)
  • zamrożenie zarodków i ich przechowywanie przez cały czas trwania Programu

Dofinansowanie do in vitro z komórkami jajowymi od anonimowej dawczyni obejmuje:

  • bezpłatną wstępną wizytę z lekarzem w klinice InviMed
  • przygotowanie biorczyni do transferu zarodka / zarodków
  • zapłodnienie pozaustrojowe komórek jajowych od anonimowej dawczyni i nadzór nad rozwojem zarodków
  • transfer zarodków do jamy macicy w cyklu świeżym (po uprzedniej ocenie przez lekarza, jeśli sytuacja kliniczna pacjentki na to pozwala w ocenie lekarza prowadzącego)
  • zamrożenie zarodków z zachowanym potencjałem rozwojowym i ich przechowywanie w celu późniejszego wykorzystania przez parę w kolejnych cyklach przez cały czas trwania programu.

Koszty, które pacjenci muszą ponieść sami to:

  • wizyta kwalifikująca do programu
  • badania kwalifikujące do procedury in vitro zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności
  • koszty dodatkowych badań diagnostycznych, uzależnionych od danej sytuacji klinicznej
  • ocena cyklu podczas stymulacji hormonalnej oraz leki
  • transfer mrożonych zarodków

W SKRÓCIE: Kwalifikacja par w InviMed krok po kroku

1. Wizyta wstępna w InviMed (bezpłatna)

Na wizytę powinni przyjść oboje partnerzy. Należy pamiętać o tym, aby na wizytę zabrać kopię dokumentacji medycznej (historię choroby, wyniki badań w ramach leczenia niepłodności, karty informacyjne, opisy zabiegów). Pacjenci powinni mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamości (dowód osobisty, paszport).

WAŻNE: Decyzję o włączeniu pary do programu podejmuje wyłącznie lekarz z ośrodka będącego realizatorem programu na podstawie dostarczonej przez parę dokumentacji medycznej.

2. Wizyta kwalifikująca w InviMed

Po spełnieniu wymogów formalnych, następuje kwalifikacja medyczna. W jej trakcie lekarz ocenia przedstawioną dokumentację, wyniki ostatnich badań oraz sytuację medyczną pary, zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności z dnia 25 czerwca 2015 r., kwalifikuje parę do Programu.

Po spełnieniu wymogów formalnych, kwalifikacji medycznej i wystawieniu przez lekarza orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia, przesłany zostanie do Urzędu Miasta Poznania wniosek o zatwierdzenie finansowania dla wnioskującej pary. Wnioski o dofinansowanie rozpatrywane będą przez Urząd Miasta Poznania według daty wystawienia potwierdzenia kwalifikacji formalnej oraz medycznej przez Realizatora Programu.

O najbliższym możliwym terminie rozpoczęcia leczenia pacjenci poinformowani są przez klinikę natychmiastowo po pozytywnej kwalifikacji do programu.

Informacje o klinice, zespole medycznym i szczegółowy opis poszczególnych badań i zabiegów przygotowujących do in vitro znajdują się na stronie InviMed w Poznaniu: https://www.invimed.pl/kliniki/poznan


Klinika Leczenia Niepłodności InviMed, ul. Strzelecka 49, 61-846 Poznań. Godziny przyjęć: pon 08:00 – 20:00, wt 08:00 – 20:00, śr 08:00 – 18:00, czw 08:00 – 16:00, pią 08:00 – 18:00, sob 09:00 – 13:00

Masz pytania dotyczące refundacji in vitro w Poznaniu? Coś jest dla Ciebie niejasne? Zadaj pytanie, klikając w poniższą grafikę. Odpowiedzi trafią na twoją skrzynkę mailową.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Refundacja in vitro w Warszawie: Najprostsza procedura rekrutacji par

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *