Nie możesz zajść w ciążę? Zajrzyj do stomatologa!

O wpływie higieny jamy ustnej na płodność specjalnie dla NiepłodniRazem.pl opowiada Dentysta Roku 2014 w województwie mazowieckim – Aleksandra Jaworska.

Beata Gumienna: Być może dla stomatologów to nic nowego, że zły stan zębów wpływa negatywnie na płodność kobiety starającej się o dziecko, jednak nie często słyszy się o tym w salonach dentystycznych. Dlaczego trzeba wyleczyć zęby przed ciążą?

Aleksandra Jaworska: Chore zęby mogą zwiększać trudności z zajściem w ciążę. Zwiększają ryzyko poronień, są przyczyną przedwczesnych porodów oraz niższej masy urodzeniowej. Warto wyleczyć zęby przed ciążą, choćby po to, by uniknąć stresu związanego z wizytami u stomatologa lub bólu, który może pojawić się w niewyleczonym zębie. Odpowiedź na pytanie o związki stanu zdrowia jamy ustnej i ryzyka poronień jest zdecydowanie twierdząca. Problem tkwi w tym, że nie wszyscy lekarze i bardzo nieliczni pacjenci mają tego świadomość. W ciąży nie można wykonać pantomogramu i innych badań radiologicznych, a są one ważne w prawidłowej diagnostyce stanu uzębienia, gdyż RTG pantomograficzne pokazuje nam ubytki kostne, kieszenie kostne, nieprawidłowo przeprowadzone leczenia kanałowe, zmiany okołowierzchołkowe, torbiele, a także nowotwory…

Jaki wpływ może mieć zły stan zębów bądź dziąseł na niepłodność u kobiet i mężczyzn?

Jest wiele mechanizmów patologicznych uruchamianych przez bakterie, należą do nich:

bakteriemia czyli bakterie, które dostają się do krwiobiegu (to nie sepsa) i zagrażają bezpośrednio zakażeniem i uszkodzeniem zarodka;

Ÿendotoksyny bakteryjne czyli substancje, które produkują bakterie, również mogą uszkadzać zarodek oraz rozpoczynają „systemową” odpowiedź zapalną organizmu matki, czyli nasz organizm „szaleje” i uszkadza organizm płodu;

aktywacja układu immunologicznego czyli uruchomienie „uczulonych” leukocytów – to powoduje możliwość uszkodzenia zarodka przez komórki obronne matki;

cytokiny prozapalne i substancje wazo aktywne – te substancje przez aktywację krzepnięcia oraz wzmocnienie odpowiedzi zapalnej organizmu matki wpływają na uszkodzenie zarodka.

W skrócie: choroba periodontologiczna czyli zapalenie dziąseł i kości oraz nieprawidłowo przeleczone kanałowo zęby powodują bakteriemię czyli wysiew bakterii do krwi.

Jak uniknąć powstawania stanów zapalnych w jamie ustnej?

Potrzebna jest zmiana sposobu czyszczenia zębów, a więc nauka u stomatologa technicznego  doczyszczenia zębów. Trzeba dopytać lekarza o to, jak dokładniej myć zęby i nie poprzestawać tylko na informacji, że mamy myć lepiej.

Proponuję także kontrolne wizyty u stomatologa co pół roku. Kontrolny pantomogram co dwa lata.  Nie można bagatelizować najmniejszych symptomów niepokojących w jamie ustnej (czarne kreski na zębach, krwawienie dziąseł).

Inną kwestią jest skrupulatny wybór stomatologa… zęby a ciąża, próchnica a zajście w ciążę, przyczyny niepłodności

Dokładnie, chyba każdy z nas miał różne przejścia i wizyty od stomatologa do stomatologa, aż znalazł tego jedynego, najlepszego. Pani doktor jakie należy podjąć działania u tego dobrego stomatologa, aby mieć pewność, iż higiena jamy ustnej nie powoduje problemów z zajściem w ciążę?

Stomatolog zaczyna od przeglądu, czyli dokładnego obejrzenia każdego zęba. Trzeba poprosić lekarza o ocenę czystości zębów, o zobrazowanie stanu uzębienia za pomocą kamery wewnątrzustnej. Dzięki temu urządzeniu lekarz pokaże nam na ekranie komputera stan naszego uzębienia. Warto też wykonać pantomogram (czyli prześwietlenie wszystkich zębów), dzięki czemu lekarz oceni stan kości (zagrożenie paradontozą), kieszenie kostne i kamień poddziąsłowy.

Jak wygląda współczesna profilaktyka? Ile razy w ciągu dnia warto myć zęby?

Moim pacjentom zalecam mycie zębów dwa razy dziennie szczoteczką elektryczną. Bezwzględnie należy prawidłowo stosować nitkę. Płyny do płukania mają zawierać fluor, nie mogą zawierać alkoholuPo obserwacji pacjenta może się zdarzyć, że zalecę częstsze mycie zębów (sporadycznie). Większość pacjentów robi dwuminutowe szczotkowania dwa razy dziennie. Do profilaktyki również należą wizyty kontrolne u stomatologa co pół roku oraz wykonanie pantomogramu co dwa lata. Warto wykonać badanie krwi obejmujące morfologię, OB, białko CRP.

Jakich używać produktów (jaka szczoteczka, jaka pasta), a jakich unikać?

Szczoteczka elektryczna – jeżeli mogę lokować produkt to Oral-b. Jeżeli chodzi o pastę badania naukowe mówią, że nie ma znaczenia marka , a pasta ma zawierać fluor. Płyny do płukania nie mogą zawierać alkoholu (wiele płynów Listerine zawiera alkohol).

Od czego warto się odzwyczaić, aby nie narażać zębów na próchnicę?

Warto odzwyczaić się od picia jakichkolwiek ilości Coca Coli, która zawiera kwasy i cukier uszkadzające  zęby, a także od picia dużych ilości soków kartonowych (w małych ilościach są dozwolone). Nie polecam także produkty oblepiające zęby, np. krówki, toffi, ciasteczka, gumy rozpuszczalne.

Czy w dzisiejszych czasach należy bać się bólu u dentysty? Jakie są metody znieczulania?

Swoim pacjentom proponujemy kilka metod znieczulenia. Zaczynamy od znieczulenia powierzchniowego żelem, następnie podajemy bezboleśnie płyn pod śluzówkę.  Istnieje  też  gaz rozweselający dla osób bardzo bojących się wizyt w gabinecie.

O jakich chorobach należy na wizycie powiadomić stomatologa?

O chorobach ogólnoustrojowych: kardiologicznych, urologicznych, okulistycznych, laryngologicznych, zaburzeniach nerwicowych, autoimmunologicznych, o bólach głowy (czasami stomatolog może leczyć bóle głowy, ale to temat na osobny artykuł 🙂

Jakie choroby mogą wywołać nieleczone zęby i zły stan dziąseł?

Na pewno:

choroby okulistyczne: zapalenie spojówek, odklejenie siatkówki

choroby laryngologiczne: zapalenia zatok, torbiele, polipy

choroby kardiologiczne: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, uszkodzenia zastawek, zapalenie osierdzia

nefrologia: kłębuszkowe zapalenie nerek

choroby autoimmunologiczne

ropień mózgu

udar mózgu

poronienia, trudności z zajściem w ciążę.

Czy profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego u stomatologa jest ważne?

Tak i to bardzo. Kamień w jamie ustnej to zupełnie co innego niż kamień w czajniku czy kamienie w nerkach. Kamień w jamie ustnej jest zbudowany z bakterii. Powoduje to poważne konsekwencje dla organizmu:

bakteriemię czyli przedostawanie się bakterii do krwi. Ten aspekt jest szczególnie ważny dla kobiet planujących ciążę

paradontozę (czyli zapalenie przyzębia) – kamień przesuwa dziąsła i kość coraz niżej powodując coraz słabsze utrzymanie zębów

stanowi dobre rusztowanie dla płytki bakteryjnej i ułatwia powstawanie próchnicy. przyczyny niepłodności, jak dbać o zęby w ciąży, ciąża a chore zęby

Jaką rolę w pracy stomatologa odgrywa mikroskop?

Pozwala na dokładną ocenę stanu zęba. Im więcej widać, tym lepsza diagnoza, im lepsza diagnoza tym lepsze leczenie. Mikroskop jest niezbędny w leczeniu kanałowym, pozwala znaleźć kanały dodatkowe, cieśnie (szczeliny wewnątrz zęba). Umożliwia usuwanie wkładów i złamanych narzędzi, odszukanie właściwej drogi kanału, a także zamykanie perforacji.

Czy można leczyć zęby w ciąży? Albo nawet posuńmy się dalej: czy lepiej leczyć, czy poczekać, kiedy się jest w ciąży?

Jest to ważne pytanie. Powinno leczyć się zęby przed ciążą po to, aby nie narażać się na dodatkowy stres. W ciąży nie można wykonywać pantomogramu ani zdjęć RVG, co jest potrzebne do prawidłowej diagnostyki. Absolutnie trzeba skontrolować sytuację, wykonać przegląd. Bardzo ważna jest kontrola dziąseł w ciąży (bakteriemia). Ważne jest również to, że próchnica jest chorobą zakaźną. Powinni być wyleczeni oboje rodzice w trosce o nowonarodzone dziecko.

No i ostatnie pytanie: jak wybrać dobrego stomatologa? Czy lepiej zdecydować się na młodą osobę, świeżo po studiach, która chce ratować zęby, u których np. stwierdzono leczenie kanałowe, czy starszą, z bogatszym co prawda doświadczeniem, jednak używającą metod, a także preparatów, od których współczesna stomatologia już odchodzi?

To najtrudniejsze pytanie. Warto dobrze poszukać, posłuchać opinii przyjaciół. Na pewno ważny jest sprzęt: mikroskop, lupy, pantomograf, radiowizjografia… Sprzęt nie gwarantuje, ale umożliwia prawidłową pracę. Ważne są liczne szkolenia i konferencje, w których uczestniczy lekarz. Warto, aby lekarz (niezależnie od swojego wieku) stosował nowe metody diagnostyki i leczenia. Nowoczesne preparaty stosowane w stomatologii są znacznie zdrowsze dla naszego organizmu.  dent_0158

Lek. stomatolog Aleksandra Jaworska: Dyrektor Medyczny i założycielka kliniki stomatologicznej Dental Design. Zajmuje się planowaniem rozległego leczenia stomatologicznego, w tym endodoncją, protetyką, chirurgią implantologiczną oraz stomatologią estetyczną. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu choroby okluzyjnej (wadach zgryzu). Karierę zawodową rozpoczęła w 2002 roku. Pracowała w uznanych klinikach województwa mazowieckiego, gdzie nabyła rozległą praktykę. W roku 2010 otworzyła własną praktykę, w której wdraża najnowocześniejsze technologie stomatologiczne. Aleksandra Jaworska stale podnosi swoje kwalifikacje oraz poszerza spektrum specjalności, aktywnie uczestniczy w polskich i międzynarodowych sympozjach, szkoleniach i kursach oraz zdobywa certyfikaty renomowanych instytucji stomatologicznych m.in. Innovative Dentistry Seminar, Diagnostyka układu ruchowego narządu żucia (URNŻ) przed leczeniem ortodontycznym / rehabilitacją protetyczną, Sympozjum Endodontyczne, Preparacja zębów pod korony i mosty , Polskie Sympozjum Stomatologii Adhezyjnej, Dni Stomatologii Amerykańskiej, Spotkania Mikroskopowiczów.

W 2014 roku dr Aleksandra Jaworska zajęła II miejsce w Konkursie Dentysta Roku 2014 w województwie mazowieckim. Dr Aleksandra Jaworska jest absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dental Design Jaworska 05-802 Pruszków WKD Malichy ul. Zamiejska 13 http://dental-design.pl tel. +48 22 758-8-758

Godziny pracy: pn.-pt. 9:00 – 20:00 sb. 9:00-15:00

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *