Intuicja, twój dobry duch, którego warto czasem posłuchać

Wycieczka po własnym wnętrzu - ćwiczenia z inteligencji emocjonalnej

Twoje wnętrze to zamek. I tylko może ci się zdawać, że znasz każdy jego zakamarek. Gdy zaczniesz zwiedzać poszczególne komnaty, okaże się, że skrywają tajemne przejścia do stref, o których nie mieliście pojęcia. Oto kolejna porcja ćwiczeń z inteligencji emocjonalnej. Tym razem sprawdzimy, co potrafi intuicja.

Czasem dobrze jest się wybrać na spacer – nie tylko do lasu czy parku, ale tajże w głąb siebie. Pootwierać okna, zrobić przeciąg, poukładać na nowo to, co się wywróciło. I czasem zostawić logikę i rozum w spokoju, a wsłuchać się w to, co podpowiada cicha intuicja… Zapraszamy na ciąg dalszy wycieczki po własnym zamku. >>>  (TU ZNAJDZIECIE cz. I)

DOBRY DUCH TWOJEGO ZAMKU – INTUICJA

Każdy porządny zamek ma swojego dobrego ducha. Twój też – jest nim intuicja. Nie ma swojego miejsca, komnaty. Próżno jej szukać tylko na poddaszu albo w balowych komnatach. To te niezidentyfikowane podszepty myśli, sugestie, inspiracje… Zaufaj im. Zaufaj sobie – jesteś wspaniała. Jeśli masz z tym problem, to pewnie masz zamazany, przykurzony obraz własnej wartości – odrestauruj go.

Ćwiczenie: pozytywny obraz własnej osoby

Sporządź listę negatywnych wypowiedzi na swój temat. Tych, które  słyszałaś od innych i tych, które plączą się po Twojej głowie (to takie małe, zagubione trole zamkowe). Później zastąp je wypowiedziami pozytywnymi. Zwróć uwagę, by nie pojawiały się w nich przeczenia (żadnych „nie”). Formułuj zdania tak, żeby Twój obraz siebie był jak najbardziej pozytywny. Przypomnij sobie swoje dotychczasowe sukcesy – spisz je. Napisz też kilka pokrzepiających zdań, na przykład: „Jestem dokładnie taka, jaka powinnam być”.

Za każdym razem, kiedy wkrada się do głowy jakaś zła myśl – szybko zastąp ją pozytywnym sformułowaniem. Może nie udać się to od razu, ale jeśli będziesz to robić systematycznie, Twój obraz własnej osoby będzie piękniał z dnia na dzień!

KUCHNIA – sygnały z ciała

Teraz, kiedy już lepiej rozumiesz związek pomiędzy uczuciami i myślami, chodźmy zwiedzić pomieszczenie niedoceniane, a bezcenne – kuchnię zamkową. To centrum dowodzenia dla ciała, umysłu i serca. To tu przebiegają procesy, mające na celu zaopatrzenie w energię ducha i intelektu. To kuchnia podtrzymuje proces wszystkich reakcji organizmu i to tutaj oddziałują one na Twoje myśli i uczucia (i odwrotnie – myśli i uczucia na reakcje organizmu). Jak to działa? Dowiesz się wykonując poniższe ćwiczenie.

Ćwiczenie

Wyobraź sobie dojrzałą, żółtą cytrynę. W prawej ręce masz nóż, którym przekrajasz cytrynę na pół. Weź jedną połowę i przyjrzyj się soczyście żółtemu miąższowi.

Czy wykonanie tego ćwiczenia nie wpłynęło na reakcje ciała i nie zwiększyło wydzielania śliny?

Myśli mogą i mają wpływ na reakcje ciała i odwrotnie też. Bardzo często mowa ciała pokazuje co czujemy i myślimy. Wystąpienie potów, skurcze żołądka, ból głowy, mogą być wyrazem stanu duchowego. Gdy strach ściska gardło albo płaczemy z radości – wszystkie drzwi w zamku stają otworem, ponieważ myśli, uczucia i ciało tworzą niepodzielną całość.

Sygnały organizmu są ważne dla życia i funkcjonowania

Warto i trzeba umieć obserwować swoje ciało i zastanowić się jakie emocje, stany uczuciowe dominują. I jeśli na przykład odkryjemy, że ciało jest napięte, zestresowane – zadbać o to, żeby ten stres zmniejszyć. Amerykański badacz stresu, Richard Lazarus, stwierdził, że to codzienne napięcia osłabiają organizm i mają wpływ na nasze nastroje. Mogą doprowadzić do objawów stresu. Pamiętaj, że sytuacje stresowe mają odmienny wpływ na każdego człowieka. Ktoś będzie miał skurcze żołądka, ktoś ból głowy.

A jak  jest u Ciebie? To bardzo ważna wiedza, ponieważ jedynie te osoby, które znają czynniki wywołujące stres w ich organizmie, mogą wypracować redukujące go strategie. Stres ma związek z reakcjami ciała, myślami i uczuciami, a kontrolowanie go wymaga inteligencji emocjonalnej.

Ćwiczenie: przyczyny stresu

Sporządź listę przyczyn wywołujących u Ciebie stres. Przejrzyj ją i zastanów się, jakie wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny stresu dostrzegasz w swoim życiu? Na które z tych przyczyn możesz mieć wpływ i na czym on może polegać?

Wykonując to ćwiczenie i zastanawiając się nad tym, na co masz wpływ, odkryjesz, że nie na wszystko, a jeśli już to niewielki. Jeśli nie możesz wyeliminować sytuacji stresowej ze swojego życia naucz się redukować objawy stresu. To już jest coś, co zrobić możesz. Co to może być? Choćby spacer albo słuchanie muzyki.

Kończymy spacer po Twoim Zamku… Dowiedziałaś się czegoś o sobie, o swoich komnatach i ich przeznaczeniu? Dbaj o siebie tak, jak byś dbała o wartościowe dobro, jakim jest Zamek. Jesteś tego warta!

Na podstawie książki Marion M. Sehr „Inteligencja emocjonalna. Testy”, Warszawa 1999.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *