IVA budzi uśpione pęcherzyki. Nowa metoda leczenia kobiet z chorymi jajnikami

IVA (In Vitro Activation) to zabieg dający szansę na dziecko kobietom z rozpoznanym przedwczesnym wygasaniem czynności jajników (POF/POI). Na czym polega?

Przedwczesne wygasanie czynności jajników to zakończenie funkcjonowania jajników jeszcze przed okresem menopauzy. U kobiet między 30. a 35. rokiem życia zdarza się rzadko, ale jednak. W wielu przypadkach jest to proces nieodwracalny, jednak podejmuje się próby leczenia i efekt jest uzależniony od przyczyny. To właśnie dla tych kobiet metoda IVA może się okazać najskuteczniejszą metodą wygrania z niepłodnością i zajścia w ciążę.

Zabieg skierowany jest do kobiet ze zdiagnozowanym przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajników (POI – Primary Ovarian Insufficiency). Jajniki takiej pacjentki nadal zawierają pęcherzyki z nieaktywnymi komórkami jajowymi. Procedura IVA umożliwia odblokowanie „uśpionych” pęcherzyków związkowych, aktywację ich wzrostu i uzyskanie dojrzałych komórek jajowych, dając tym samym pacjentce, szansę na posiadanie własnego potomstwa – wyjaśnia dr Jakub Wyroba, ginekolog – położnik z Centrum Medycznego Macierzyństwo, które jako pierwsze w Europie wprowadziło tę metodę leczenia niepłodności.

Przedwczesne wygasanie czynności jajników – jak działa IVA?

Jajniki pacjentki z POI nadal zawierają pęcherzyki z nieaktywnymi komórkami jajowymi. – Procedura IVA umożliwia odblokowanie „uśpionych” pęcherzyków, aktywację ich wzrostu i uzyskanie dojrzałych komórek jajowych, dając tym samym pacjentce szansę na posiadanie potomstwa – wyjaśnia dr Wyroba.

Wstępem do udziału w procedurze są konsultacje i badania lekarskie. W trakcie terapii pacjentka jest poddawana zabiegowi laparoskopowemu, podczas którego zostaje pobrany fragment nieczynnego jajnika. Kolejnym etapem jest pobudzenie w laboratorium nieaktywnych pęcherzyków w jajniku, w trakcie czego dokonuje się aktywacja komórek jajowych. Następnie wykonywana jest kolejna (druga) laparoskopia, w której wszczepiane są fragmenty zaktywowanego jajnika.

Pionierami metody są dr Kazuhiro Kawamura, dyrektor w Centrum Rozrodu i Płodności Uniwersytetu St. Marianna w Kawasaki oraz dr Aaron Hsueh z Uniwersytetu Stanforda w USA. Pod okiem dr Kazuhiro Kawamura CM Macierzyństwo przeprowadziło już pierwsze dziesięć zabiegów IVA.

Pierwsze embriotransfery

Połowa pacjentek zareagowała bardzo dobrze na stymulację, uzyskaliśmy dojrzałe komórki jajowe, które zostały poddane zapłodnieniu pozaustrojowemu (ICSI), aktualnie przygotowujemy pacjentki do pierwszych embriotransferów. – mówi dr Wyroba.

W grudniu 2013 roku przyszło na świat pierwsze dziecko, dzięki procedurze IVA, a kolejne dzieci urodziły się w latach 2014 – 2015. Jak dotąd IVA jest dedykowana pacjentkom z POI. W pierwszych badaniach dotyczących IVA wykazano, że pęcherzyki związkowe są obecne u 50 proc. kobiet z POI, a u 60 proc. z nich możliwa jest ich aktywacja do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Szansa na ciążę zależy również od wieku pacjentki, ponieważ starsze kobiety w sposób naturalny mają mniejsze szanse na powodzenie leczenia.

Przy dotychczasowym stanie wiedzy i standardowym postępowaniu, posiadanie potomstwa u kobiet z przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajników jest możliwe jedynie z wykorzystaniem komórek jajowych od innej kobiety tzw. dawczyni lub w ramach adopcji. Natomiast dzięki metodzie IVA jest możliwe uzyskanie ciąży i urodzenie dziecka z wykorzystaniem własnej komórki jajowej – przekonuje dr Jakub Wyroba.

TYLKO U NAS: Rekrutacja pacjentek do badań metodą IVA – rozmowa z dr. Jakubem Wyrobą

Polecamy:

Badania i normy: w jakiej fazie cyklu robić badania hormonalne

Badania i normy: Za wysoka prolaktyna – co to oznacza?

Badania i normy: Progesteron – jeden z najważniejszych hormonów jajników

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *