Artykuł sponsorowany

Jakie szanse na bycie ojcem ma czterdziestolatek? Wiek mężczyzny ma znaczenie

Płodność mężczyzny to zdolność do zapłodnienia kobiety. Dlaczego coraz częściej zdarza się, że mężczyzna zdolność tę traci? Czy wiek mężczyzny – podobnie jak w przypadku kobiet, ma znaczenie? Sprawdź, co obniża płodność i jak ją poprawić, by spełnić marzenie o dziecku i zostać ojcem.

Mężczyzna, który przygotowuje się do roli ojca, powinien zadbać o siebie nie mniej niż przyszła mama. Tryb życia ma ogromne znaczenie w tych przygotowaniach. Negatywne i niezdrowe nawyki  mogą powodować zaburzenia płodności i przyczyniać się do nieprawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki. Chcesz wiedzieć, co zmniejsza płodność u mężczyzn? Przeczytaj, czego unikać!

Płodność mężczyzn – słabsze plemniki?

W jednej porcji nasienia dorosłego i zdrowego mężczyzny, wynoszącej około 1,5-5 ml, znajdować powinno się od 100 do 500 mln plemników. Coraz częściej obserwuje się jednak spadek tych wartości, przez co jakość nasienia znacznie się pogarsza. Bezpośredni wpływ na to ma współczesny styl życia oraz zmieniające się ciągle czynniki środowiskowe. Do najczęściej występujących zalicza się: siedzący tryb życia, nieprawidłowe odżywianie, nałogi, zwiększoną ekspozycję mężczyzn na ksenoestrogeny czy niewłaściwe użytkowanie sprzętu elektronicznego [1].

Płodność a wiek

Wiek jest jednym z zasadniczych aspektów, które mają ogromny wpływ na płodność mężczyzny. Chociaż prawdą jest, że mężczyzna płodny jest przez całe życie, to jednak wątpliwości nie podlega fakt, że z wiekiem jego zdolności prokreacyjne pogarszają się.

Naukowcy twierdzą, że po czterdziestym roku życia plemniki tracą na jakości. Według licznych badań, gdy mężczyzna przekroczy 45. rok życia, szansę na zapłodnienie kobiety maleją u niego o ok. 30%.

Ważne jest, iż pogorszenie jakości nasienia z wiekiem może zachodzić z różnym natężeniem u każdego mężczyzny. Dlatego próg 40. wcale nie oznacza, że każdy mężczyzna automatycznie stanie się mniej płodny.

Płodność a alkohol

Alkohol ma negatywny wpływ na jakość męskiego nasienia. Oczywiście ten spożywany okazyjnie i w niedużych ilościach nie sieje dużego spustoszenia w organizmie.

Mężczyzna, który chce zostać ojcem nie musi od razu przysięgać abstynencji. Ale co sobotnie wyjścia z kolegami na piwo i „zalewanie się w trupa” na pewno nie jest dobrym pomysłem.

Badania naukowe dowodzą bowiem, że kobiety, których mężczyźni regularnie spożywają alkohol zachodziły w ciąże po upływie dwukrotnie dłuższego okresu niż kobiety, których mężczyźni nie piją alkoholu w ogóle. Etanol uważany jest za jeden z głównym powodów obniżenia szybkości poruszania się plemników, a także zmniejszenia ich liczby.

Płodność a stres

Płodność męska jest równie mocno zagrożona przez stres, który bezpośrednio wpływa na obniżenie ilości produkowanych plemników. Również ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Plemniki mężczyzn żyjących w stresie są powolne i właściwie niezdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

Wniosek? Mężczyzna, który pragnie zostać ojcem, powinien walczyć ze stresem, bo nie da się go unikać zupełnie, uprawiając regularnie sport, dbając o zdrowie, a przede wszystkim szczerze i otwarcie rozmawiając o wszystkim, co go trapi z najbliższymi. Taka mała terapia pomoże oczyścić umysł i pozbyć się negatywnych emocji, które przyczyniają się do powstawania stresu.

Źródło: Parenton.pl

 

Jak sobie pomóc?

Problemy z płodnością można pokonać. Nie tylko alkohol i stres wpływają na kiepską jakość nasienia. Jeśli starasz się o dziecko, zrezygnuj z palenia papierosów i innych używek.

Odstaw wszystkie preparaty na przyrost mięśni, a szczególnie te oparte na hormonach. Odżywiaj się zdrowo, zadbaj o kondycję fizyczną, nie noś obcisłej bielizny i stosuj tabletki na płodność dla mężczyzn, np. Parenton marki GARDENPHARM.

To suplement diety o unikalnym składzie, który działa na trzech płaszczyznach: podnosi ogólną liczbę plemników w nasieniu, wspomaga ich ruchliwość i pomaga im rozwijać się odpowiednio. Dzięki temu Twoja szansa na zapłodnienie wzrasta.

[1] E. Synak i inni, Styl życia współczesnego mężczyzny a problem niepłodności, „Nowiny Lekarskie” 5/2008, s. 357.

Partnerem artykułu jest


Polecamy także:

 

Starasz się o dziecko? Dowiedz się, jakie badania zrobić przed ciążą

 

 

Gen MTHR – dlaczego warto go zbadać, zanim zajdziesz w ciążę

 

 

Hiperprolaktynemia u kobiet i mężczyzn – częsta przyczyna braku ciąży

 

 

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *