Wszystkie badania w normie, a ciąży brak. Dlaczego?

Diagnostyka niepłodnej pary polega na wykonaniu pakietu badań  w celu wykrycia nieprawidłowości, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Jednak u co piątej pary żaden z wykonanych testów diagnostycznych nie wykazują uchwytnej nieprawidłowości. Czy para, u której nie wyjaśniono przyczyny braku ciąży, jest płodna? Czym jest niepłodność idiopatyczna?

O niepłodności mówimy wtedy, gdy para podczas rocznego, regularnego współżycia bez zabezpieczenia nie zachodzi w ciążę.  Po roku bezskutecznych starań  powinna zgłosić się po pomoc medyczną. Często po zebraniu szczegółowego wywiadu oraz przeprowadzeniu niezbędnych badań – badanie nasienia, analizy hormonalne potwierdzające występowanie owulacji bądź ułatwiające wykrycie przyczyny jej braku, badanie drożności jajowodów i inne badania wskazane w zależności od wyników badań podstawowych – stosunkowo szybko udaje się ustalić przyczynę braku ciąży, np. niedrożne jajowody, i wdrożyć właściwe postępowanie.

Bardzo dobrze beznadziejnie

Jednak zdarza się, że kolejne testy potwierdzają prawidłowy stan fizjologiczny.

Kiedy wyczerpane zostają wszystkie możliwości diagnostyczne, a para nadal pozostaje bezdzietna, mówimy o niepłodności idiopatycznej, czyli takiej, której przyczyn współcześnie dostępnymi metodami nie jesteśmy w stanie określić. Z taką sytuacją mamy do czynienia u ok 20% niepłodnych par zgłaszających się do lekarzy.

Zgodnie z danymi WHO ocenia się, że blisko 80 milionów par na świecie doświadcza niepłodności, czyli można powiedzieć u około 16 milionów par przyczyn choroby nie uda się ustalić i sklasyfikować. Nie mniej jednak te pary można poddać skutecznej terapii i doprowadzić do uzyskania ciąży i urodzenia dziecka.

W takiej sytuacji specjaliści medycyny rozrodu koncentrują się na rozwiązaniu problemu, a nie na znalezieniu jego przyczyn – mówi dr Janusz Wojewódzki z Przychodni nOvum w Warszawie.

Zgodnie z wytycznymi europejskich i polskich towarzystw naukowych niepłodność idiopatyczna trwająca ponad 2 lata, gdy kobieta skończyła 35 lat, kwalifikuje parę do zabiegu in vitro. W przypadku gdy kobieta jest młodsza, można spróbować kilku zabiegów inseminacji. Ze względu na to, że czas działa na niekorzyść kobiety, liczba komórek jajowych w jej organizmie sukcesywnie maleje, a szansa na  ciążę z wiekiem staje się coraz mniejsza, nie zaleca się odkładania decyzji o zabiegu in vitro, jeśli istnieją do niej  udokumentowane medyczne  wskazania.

“Przestańcie o tym myśleć” – rady, których nie należy słuchać

Przyjacielskie rady w rodzaju: „jedźcie na urlop i odpocznijcie” lub „przestańcie o tym myśleć” podyktowane są życzliwością, lecz nie zmieniają sytuacji. Co więcej, powodują, że leczenie odsuwane jest w czasie, a to niekorzystnie rokuje dla jego efektów szczególnie w przypadku ukończenia przez kobietę 35. roku życia.  Życie pary często zostaje podporządkowane obserwacji kolejnych mijających cykli,  próbie naturalnego zajścia w ciążę lub „leczeniu” o niepotwierdzonej skuteczności.  Pozostawanie w często złudnej nadziei oraz kolejne bezowocne cykle negatywnie wpływają na życie emocjonalne i rodzinne starającej się pary.

Wsparciem w podjęciu decyzji co do sposobu dalszego leczenia powinien być lekarz, specjalizujący się w medycynie rozrodu.  To lekarz, rzetelnie i zgodnie z wiedzą kliniczną oceni stan faktyczny i zapozna parę z możliwościami leczenia i szansą na uzyskanie ciąży, co umożliwi parze podjęcie świadomej decyzji.


Za konsultację medyczną dziękujemy specjalistom z Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie. Placówka w ocenie czytelników serwisu NieplodniRazem zdobyła 5/5 gwiazdek.

POLECAMY TAKŻE:

21 pytań na temat inseminacji: wszystko, co trzeba wiedzieć o procedurze

Młode kobiety z PCOS

Alergia IgG – podstępna przyczyna niepłodności

 


Dziennikarka, redaktorka, graficzka. W serwisie www.plodnosc.pl odpowiada za redakcję artykułów w obszarze: niepłodność, leczenie niepłodności, in vitro, starania o ciążę. Redaktor naczelna Plodnosc.pl. Kontakt: agata.daniluk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *