Rozpoczął się czas największej płodności. Jak zajść w ciążę na wiosnę?

Wiosna – najbardziej wyczekiwana pora roku. Po zimowych chłodach, szarówce, spadku energii i uśpieniu – wszystko znów zaczyna się budzić do życia. My również – budzimy się do życia, ale i budzimy w sobie życie. Jak wykorzystać tę wiosenną energię, by i w nas rozkwitło nowe?

Wiosna – czas miłości, zakochania, odnowy – zarówno tej biologicznej, jak i emocjonalnej. Dłuższy dzień, przyjemne ciepło i zapach mokrej ziemi, z której kiełkuje świeża zieleń. W zieleniakach również robi się zielono, pysznie, nowalijkowo. Chce się żyć, chce się starać, po prostu chce się więcej. 

Wiosna – czas płodności

Wiosna to przeze mnie najbardziej wyczekiwana pora roku. Wiosną świat budzi się z zimowego snu, zwierzęta łączą się w pary, rodzą się i wykluwają młode. Drzewa wypuszczają pąki, kwiaty kuszą pszczoły. Świat wprost tryska płodnością. A może by tak wbrew wszystkim diagnozom i niepowodzeniom zajść w ciążę na wiosnę? Zarazić się jej energią dawania życia? Tylko jak to zrobić? Oczywiście nie dam gwarancji sukcesu w temacie zapłodnienia i zajścia w ciążę, ale mogę podpowiedzieć kilka trików i sposobów, które na pewno wpłyną na dużo lepsze samopoczucie, a to – jak wiemy – ma olbrzymi wpływ na starania. W jaki sposób wykorzystać wiosnę w staraniach o dziecko?

#1 Wyjdź i łap powietrze

Spacery, spacery, spacery i jeszcze raz spacery. Dotlenisz ciało, oczyścisz z toksyn, rozruszasz mięśnie. Dodatkowo zachwycisz się pierwszymi pąkami, krokusami, forsycjami, tulipanami, konwaliami. Twój nos wciągnie zapachy niepowtarzalne, miłe, czasem z lekka oszałamiające, które sprawią, że pomyślisz sobie, że ten świat to jednak piękne i ciekawe miejsce. Odkryjesz, że problemy były, są i jakieś będą, ale to nie zmienia faktu, że warto żyć i warto szukać piękna wokół siebie. A wiosną jest go naprawdę sporo!

Pamiętaj dodatkowo, że ruch i kondycja fizyczna to podstawa przygotowań do ciąży – nie tylko wpływa na płodność, ale potem pozwala w pełni sił przejść całą ciążę. Warto pomyśleć, by wykroić w swym kalendarzu czas na przykład na ćwiczenia na świeżym powietrzu – może być to doskonała dla kobiet starających się o dziecko i przygotowujących do porodu joga, ale także ćwiczenia, które do tej pory, zimą, wykonywałaś w domu – spróbuj je przenieść do parku, a zobaczysz, jak wspaniale się poczujesz (warto się przełamać i pokonać wewnętrznego lenia – efekt wynagrodzi wszystko).

⇒ POLECAMY CI: Pilates – wyjątkowo skuteczne ćwiczenia, które sprzyjają płodności. Trenuj z Gosią.

#2 Bądź ogrodniczką

Załóż ogródek. Czy wiesz, że prace ogrodowe, balkonowe, a nawet na klombie pod kamienicą, zwłaszcza wiosną, mają większą moc terapeutyczną niż wizyta u psychologa. Swoją drogą już niejeden z nich zalecił podczas spotkania właśnie taką formę spędzania wolnego czasu. Jeśli masz dom, działkę, balkon to zadbaj o roślinność i kwiaty. Załóż skalniak, posadź róże, aksamitki, poziomki. Możesz stworzyć mikrosystem w szklanym naczyniu albo w doniczce. Obserwuj, jak natura pracuje, zmienia się. Zaangażuj się w pracę na rzecz twojej zieleni.

To ma sens dla twojej płodności, ponieważ skupiasz się na życiu w zgodzie z naturą, kolor zielony przynosi ukojenie, a konieczność zadbania o coś, na czym ci zależy, poprawia samopoczucie, angażuje myśli. No i efekt – wiesz, że potrzeba czasy, by z tego, co posiałaś czy zasadziłaś, coś wyrosło. Pomyśl – to tak jak z ciążą – nie pojawi się z dnia na dzień.

# 3 Poczuj wiosnę na talerzu

Zacznij zdrowo się odżywiać. Wiosna motywuje do zrzucenia zimowych, zbędnych kilogramów. Zastanawiając się nad dietą, weź pod uwagę, czy produkty, które spożywasz, sprzyjają twojej płodności. W warzywniakach pełny wybór nowalijek, sezonowych świeżych warzyw, a za chwilę pierwszych owoców. Uważaj jedynie, by to, co kupujesz było naprawę zdrowe – zapytaj dla pewności, czy warzywa pochodzą z ekologicznych upraw i czy nie były uprawiane przy użyciu nawozów. Pij soki warzywno-owocowe, smoothie, jedz kasze, produkty bogate w selen i cynk.

#4 Rozkwitnij jak jabłonie

Pokochaj siebie na wiosnę! Kiedy robi się ciepło, wzrasta chęć zadbania o siebie. Wyciągasz z szafy lekkie ubrania, świat bluzek staje się jakby bardziej kolorowy i radosny! I nawet, jeśli w twoim sercu i głowie gości smutek z powodu niemożności zajścia w ciążę, to możesz pomóc sobie, ubierając się kolorowo. Przy okazji przypominam, że kolorem płodności jest pomarańczowy. Możesz tę wiedzę wykorzystać w swojej ubraniowej stylizacji! Zadbaj o włosy, paznokcie (i u rąk i u nóg), depilację, nawilżaj swoją skórę. Rozpieszczaj się, bo dobre samopoczucie przyciąga dobrą energię i pobudza libido.

Wiosna to czas zmian – na lepsze. Spójrz na budzącą się przyrodę i spróbuj się z nią zharmonizować. Powoli, niespiesznie, naturalnie.

I choć to nie jest tak, że wiosna to najlepsza pora roku na zajście w ciążę, bo każda pora roku jest dobra, ale wiosna to czas, gdy mamy szansę wystartować z nowym postanowieniem, że wybudzimy się ze zniechęcenia. To czas, który zaciekawia – warto rozglądać się wokół, może niekiedy zapominając o tym, że się tak bardzo staramy. Wiosna to bez wątpienia doskonały czas, by się na ciążę przygotować – wzmocnić ciało i umysł. Poczuć, że zmiany i oczekiwanie na nie to może być wspaniałe doświadczenie, które nas wzbogaci, ale i doda sił.


Monika Szadkowska od ponad 11 lat pracuje jako terapeuta z kobietami w trudnych sytuacjach życiowych. Ukończyła Studium Pomocy Psychologicznej przy Instytucie Psychologii Zdrowia i od kilku lat jest cenionym doradcą przygotowującym pary do rodzicielstwa, coachem płodności. Autorka projektu „Chcę mieć dziecko” i aplikacji na telefon „Zwiększ Swoją Szansę na Ciążę”.

 

 

Przeczytaj także:

Ćwiczenia domowe, które możesz wykonać w parku

 

 

Joga – doskonała na płodność i czas ciąży

 

 

10 reakcji na wredne pytania o ciążę

 

 

 

Inni czytali również

Dekalog kobiety niepłodnej

Ile razy patrząc w lustro, widziałaś kogoś innego niż siebie? Ile razy... więcej

Oto eksperyment, który pomoże ci bez stresu i strachu zajść w ciążę

Starasz się o ciążę od dłuższego czasu. Na razie nici z brzuszka, ale... więcej

Ćwicz, jeśli chcesz mieć dziecko

Leczenie niepłodności to taka układanka puzzli. Zwiększysz swoje szanse na... więcej

Jesień może sprzyjać leczeniu niepłodności. Oto jak pokonać jesienną depresję

Jesień na ogół nie sprzyja leczeniu niepłodności. To nie tylko czas, w... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *