Trwa sezon na roztocza. Jak walczyć z alergią w ciąży i czy trzeba odstawić leki

Gdy kalendarz pyleń drzew i traw nie wskazuje już żadnych alergenów, nie oznacza to wcale, że jesteś zupełnie bezpieczna. Jesienią roztocza mają prawdziwy raj na ziemi. Właśnie w tym okresie mogą liczyć na najlepsze warunki – wilgotność  60-80 proc. i temperaturę ok. 20-25 st. C. Jak radzić sobie z alergią w ciąży? Dlaczego odstawienie leków antyalergicznych budzi tyle kontrowersji?

Alergia w ciąży: już masz lub za chwilę będziesz miała

Ciąża to stan wyjątkowy. Twój organizm przechodzi prawdziwą burzę. Hormony szaleją, a tym samym niektóre reakcje są zupełnie nieoczekiwane. Jeśli wcześniej doskwierały ci alergie, czy to pokarmowe, na roztocza czy pyłki drzew, to podczas tych magicznych 9 miesięcy może zdarzyć się tak, że wszystkie dolegliwości z nimi związane odejdą w cień. Oczywiście jest to pozytywny scenariusz. Może też zdarzyć się tak, że wręcz przeciwnie – nagle zaczniesz kichać w trakcie sprzątania, a załzawione oczy uniemożliwią ci patrzenie na świat. Ciąża to nietypowy stan. Musisz z niebywałą ostrożnością podchodzić do jedzenia, które często wywołują uczulenie – orzechy, cytrusy, mleko, a także z całą pewnością zrezygnować z testowania np. kosmetyków. Musisz postępować niezwykle ostrożnie, gdyż nabycie alergii w tym okresie jest bardzo popularne.

Alergia na roztocza – jak wygląda?

Nawet jeśli będziesz uważna, może zdarzyć się tak, że jednak alergia wystąpi. Początkowo, możesz nawet nie zorientować się, że trwające wyjątkowo długo przeziębienie wcale nim nie jest, a masz do czynienia właśnie z alergią. Głównym objawem alergii na roztocza jest nasilające się nad ranem i w nocy uczucie zatkanego nosa i cieknąca z niego wydzielina. Dodatkowo, częstym objawem jest również kichanie, drapanie w gardle, suchy kaszel, duszności astmatyczne i czasami zmiany skórne. Nierzadko występują również bóle głowy i ogólne złe samopoczucie. Występujące przy tym objawy takie jak zmęczenie, senność czy problemy z koncentracją to nie przyczyna stanu błogosławionego, a właśnie alergii na roztocza. Alergeny kłębią się głównie w materacach, kołdrach, meblach tapicerowanych, zasłonach czy pluszowych zabawkach. Występują wszędzie tam, gdzie lubi gromadzić się kurz, a z których pozbycie się go nie należy do najłatwiejszych.

Uczulenie występuje wtedy, gdy do nosa bądź dalej oskrzeli dostaną się pyłki kurzu z przyczepionymi odchodami roztoczy. Wnikanie ich do dróg oddechowych wywołuje reakcję alergiczną. 

Leczenie alergii w ciąży

Leczenie alergii właśnie w tym momencie wywołuje wiele kontrowersji. Niektóre kobiety natychmiast odstawiają wszelkie leki w obawie przed wystąpieniem zagrożeń dla dziecka. Inne z kolei przy pierwszych alergicznych objawach biegną do apteki i kupują leki bez recepty – myślą, że “skoro bez recepty, to pewnie nie zaszkodzą”. Które postępowanie jest właściwe? Obydwa mogą być szkodliwe dla dziecka. Co zatem mówią eksperci?

Po pierwsze, jeśli jesteś osobą, która jeszcze przed zajściem w ciążę borykała się z alergią, to z pewnością warto poinformować o staraniach alergologa. Specjalista będzie mógł skorygować stosowany rodzaj i dawkę leków. Dzięki temu będziesz mogła podjąć terapię z użyciem leków, które nie wykazują szkodliwości dla płodu. Jeśli jesteś już w ciąży, to koniecznie powinnaś udać się na konsultację i bez wcześniejszych ustaleń z lekarzem nie dokonywać żadnych zmian samodzielnie. Specjalista zdecyduje, czy należy zmienić leki czy jednak możliwe jest pozostanie przy dotychczasowych. To bardzo ważny krok, gdyż przy alergiach wywołujących duszności odstawienie lekarstw może spowodować niedotlenienie płodu.

Samodzielne odstawienie leków może być dla płodu gorsze niż ich ewentualna szkodliwość. 

Ważnym jest również to, że w ciąży i u kobiet karmiących piersią nie wykonuje się odczulania. Immunoterapia nie wpływa na płód, jednak może wywołać wstrząs anafilaktyczny (podczas terapii stopniowo podaje się alergen w małych ilościach). Dlatego też, ten typ leczenia nie jest zalecany u kobiet w ciąży. Aby sobie pomóc i poradzić domowym sposobem z nieżytem nosa możesz wypłukać go solą fizjologiczną lub roztworem soli morskiej. Sprawdzą się również preparaty z wapnem w dawce do 1000 mg na dzień.

Jak pozbyć się kurzu z domu? – 10 przydatnych zasad

Alergia na roztocza jest bardzo ciężka do okiełznania. Kurz jest wszędzie, dlatego bardzo ciężko jest się pozbyć go z otoczenia kobiety ciężarnej. Aby nie spędzać czasu wolnego na sprzątaniu, warto zastosować poniższe zasady.

alergia-w-ciazy-roztocza-ksiazka-nieplodnirazem

 

1. W Twoim domu nie powinno być wilgotno i ciepło – wilgotność poniżej 60 proc. i temperatura ok. 20 st. C. 

2. Pozbądź się z domu siedlisk kurzu: dywanów i wykładzin, grubych zasłon, mebli tapicerowanych. 

3. Wszystkie bibeloty zamknij w półkach – nie wystawiaj przedmiotów na pastwę kurzu.

4. Zrezygnuj z puchowej kołdry i wełnianego koca. 

5. Pomyśl o antyalergicznych pokrowcach na materac i pościel.

6. Często wietrz pomieszczenia. 

7. Do czyszczenia powierzchni w domu używajcie antystatycznych preparatów. 

8. Raz w tygodniu zmieniaj pościel – pierz ją w temperaturze min. 60 st. C.

9. W waszym odkurzaczu powinien być zamontowany filtr o dużej wydajności  HEPA (wysokiej wydajności w zatrzymywaniu cząstek).

10. Poproś, aby to mąż posprzątał zakurzone miejsca – a ty idź i odpocznij na świeżym powietrzu.

Polecamy także:

Alergia IgG – podstępna przyczyna niepłodności

Witamina D – bez niej trudno zajść w ciążę. Gdzie jej szukać i jak uzupełniać?

Gdy chcesz kolejne dziecko, a nie możesz – czym jest niepłodność wtórna?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *