Weź się w garść, skoro chcesz być ojcem! Tak poprawisz wyniki badań

Mężczyzna, który pragnie zostać ojcem, powinien w sposób szczególny podejść do zmian w trybie życia. Sztampa? Być może, ale dla wielu panów wciąż trudna do praktycznego wdrożenia. Bez zdrowych nawyków, bez dbałości o dietę i kondycję fizyczną oraz odpowiednią suplementację odpowiednich witamin, kliniczne leczenie niepłodności może nie przynieść pozytywnych efektów. To od ciebie zależą wyniki badań!

Niepłodność męska a jakość nasienia

Niepłodność męska to problemy z nasieniem. Istnieje aż 100 czynników mających negatywny wpływ na jakość plemników. Jak sobie z tym radzić? 

Jeszcze do niedawna całkowitą winą za brak dziecka obarczano wyłącznie kobiety. Teraz jednak wiadomo, że niepłodność u mężczyzn występuje tak samo często, jak u płci pięknej. Niepłodność męska to nie powód, by zrezygnować z posiadania potomstwa. Sprawdź, jak sobie radzić z problemem i jak poprawić jakość nasienia.

Niepłodność męska – poznaj jej przyczyny

Mężczyzna wytwarza plemniki od okresu dojrzewania do końca życia. Z czasem jednak jakość nasienia zmienia się, co może mieć wpływ na zapłodnienie partnerki. Jednak wiek nie jest bezpośrednią przyczyną złej jakości nasienia. Znane są przypadki, kiedy ojcami zostają nawet mężczyźni w starszym wieku. Na zaburzenia wytwarzania plemników wpływ mają liczne czynniki środowiskowe, cywilizacyjne i przede wszystkim sposób życia mężczyzny. Zażywanie leków, choroby, nieprawidłowości w strukturze chromosomów, stres, przegrzewanie miejsc intymnych, zła dieta, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, siedzący tryb pracy, a nawet zbyt mała ilość snu czy zbyt intensywna aktywność fizyczna to tylko niektóre z przyczyn zaburzających płodność mężczyzny.

Niepłodność męska, czyli problem dowiedziony naukowo

Problem niepłodności dotyczy około 20% par w Polsce. Trudności z zajściem w ciążę pojawiają się tak samo często po stronie kobiet, jak i mężczyzn. Jednak z badań społecznych, przeprowadzanych w ramach Rządowego Programu Leczenia Niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, wynika, że tylko 13 proc. mężczyzn skłonnych jest do wykonania badania nasienia, by sprawdzić jego jakość. Nieznacznie więcej, bo tylko 49 proc., poddałoby się takiemu badaniu po nieudanych próbach spłodzenia dziecka ze stałą partnerką.

Badania jakości nasienia

Jeśli po roku regularnych starań o dziecko nadal nie doszło do zapłodnienia, warto zastanowić się nad sprawdzeniem jakości spermy.

Aby sprawdzić jakość nasienia, należy wykonać profesjonalne badania, tzw. spermogram. Pozwala on zbadać płodność mężczyzny. Do stwierdzenia zaburzeń męskiej płodności potrzeba przeprowadzić badanie przynajmniej dwa razy.

Ocenia ono nasienie pod względem objętości ejakulatu, jego zabarwienia, odczynu i lepkości oraz stężenia plemników, ich koncentracji, ruchliwości, budowy i żywotności. Badanie można wykonać prywatnie i państwowo  u androloga, urologa i w laboratoriach analitycznych.

Jak zwiększyć płodność mężczyzny?

Mężczyzna, który pragnie zostać ojcem, powinien znacząco zmienić swój tryb życia. Należy w miarę możliwości zredukować stres. Zrezygnować z używek, zmienić dietę na niskotłuszczową, wysokobiałkową, bogatą w produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa. Uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety mogą być tabletki na płodność dla mężczyzn. Powinien to być dobry suplement, np. Parenton, zawierający przede wszystkim cynk, selen, witaminę C i E. Pierwsze dwa odpowiedzialne są za prawidłowe dojrzewanie plemników. Witamina C przedłuża żywotność i przeżywalność plemników. Witamina E zaś poprawia płodność.

Tabletki na płodność dla mężczyzn powinny zawierać liczne minerały i mikroelementy, które nie są dostarczane z codzienną dietą. Ważne jest również dbanie o odpowiednią wagę i regularną aktywność fizyczną.

Artykuł pod patronatem marki Parenton.

Polecamy także:

Jak popularny składnik pasty do zębów wpływa na jakość plemników

Niepłodność oczami mężczyzny – 5 listów mężów do żon

“Trenuj z Gosią”: Kondycja fizyczna ułatwia starania o dziecko – zestaw ćwiczeń dla dwojga

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *