przygotowania do in vitro nieplodnirazem

Jak wyglądają przygotowania do procedury in vitro krok po kroku

Przed rozpoczęciem całej procedury zapłodnienia pozaustrojowego każda para powinna wiedzieć, jak się do tego przygotować. Dla niektórych z was te wszystkie formalności mogą wydawać się nie do przeskoczenia, dlatego  konsultujemy je z naszym specjalistą lek.med.Krzysztofem Mirockim z Centrum Medycznego Macierzyństwo, aby choć ułatwić wam tę niełatwą drogę. Zobaczcie, jak wyglądają przygotowania do in vitro krok po kroku.

Badania przed in vitro

Przede wszystkim powinna być przeprowadzona szczegółowa diagnostyka mająca na celu kwalifikację do odpowiedniego sposobu leczenia. Procedura „in vitro” jest metodą najbardziej zaawansowaną i wymaga konkretnych wskazań do jej przeprowadzenia. Badania zlecane przed procedurą IVF mają na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa dla pacjentki i ciąży, maksymalizację szans na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Są to badania dotyczące ogólnego zdrowia pacjentów, badania nasienia, badania mikrobiologiczne (wymazy z pochwy, cewki moczowej), badania dotyczące możliwości przeniesienia chorób zakaźnych (żółtaczka typu B i C, HIV, kiła, toksoplazmoza, cytomegalia itp.), wreszcie badania hormonalne umożliwiające prawidłowe przeprowadzenie stymulacji do procedury IVF.

Stymulacja: na czym polega

Stymulacja jest częścią procedury IVF mającą na celu uzyskanie wzrostu mnogiej ilości pęcherzyków jajnikowych. Lekami stosowanymi „z wyboru” podczas stymulacji są gonadotropiny, czyli naturalne substancje hormonalne powodujące wzrost pęcherzyków, ponadto inne leki podawane w celu zwiększenia szans na uzyskanie prawidłowym komórek jajowych. Absolutna większość tych leków podawana jest codziennie w zastrzykach podskórnych, których konstrukcja umożliwia łatwe wstrzyknięcia przeprowadzane przez samą pacjentkę. Stymulacja trwa zazwyczaj między 8, a 12 dni i w jej trakcie konieczne jest monitorowanie ultrasonograficzne i biochemiczne (wizyty u lekarza wraz z badaniem USG i oznaczaniem stężenia estradiolu w krwi). Zazwyczaj w trakcie stymulacji do IVF wystarczają 3-4 wizyty monitorujące.

Rodzaje protokołów przygotowujących do in vitro

Jak sama nazwa wskazuje, protokoły różnią się czasem przyjmowania leków, choć sumaryczny czas samej procedury pozostaje zazwyczaj bez zmian. Kwalifikację do konkretnego protokołu przeprowadza się na podstawie badania pacjentki, wyników badań dodatkowych, a i niekiedy na podstawie wcześniej przeprowadzonych protokołów stymulacji. Decyzja taka ma na celu uzyskanie jak najlepszych wyników procedury tj. największej skuteczności (jak największego odsetka ciąż i porodów), oraz zapewnienie jak największego bezpieczeństwa i komfortu dla pacjentki.

Punkcja, transfer

Bezpośrednio przed punkcją pacjentka nie wymaga jakiegoś szczególnego przygotowania, poza tym że musi być na czczo. Na czczo oznacza bez przyjmowania posiłków i napojów w ciągu 8 godzin poprzedzających zabieg. Wynika to z natury znieczulenia stosowanego w tego typu zabiegach. W sytuacji, jeżeli pacjentka przyjmuje leki doustne „na stałe” zawsze powinna się skonsultować z lekarzem prowadzących co do ich zastosowania w dniu zabiegu, zazwyczaj jednak prosimy o przyjęcie leku i popicie nieznaczna ilością wody niegazowanej.

W Centrum Medycznym Macierzyństwo pacjentka otrzymuje bieliznę zabiegową jednorazowego użytku, wkładki higieniczne itp. więc nie ma potrzeby przynoszenia ich z domu. Po zabiegu pacjentka pozostaje w obserwacji w warunkach sali pozabiegowej. Po dwóch godzinach od zabiegu, po kontroli lekarskiej pacjentka może opuścić klinikę, jednak nie należy planować w tym dniu żadnych prac, podróży, spacerów – powinien to być dzień absolutnie odpoczynkowy – wynika to ze specyfiki leków stosowanych podczas znieczulenia.

Jeśli chodzi o transfer zarodka do jamy macicy, to nie ma specjalnego przygotowania. Jedyna rzecz, jaką należy spełnić, to mieć pełny pęcherz tuż przed samym transferem.

Oddanie nasienia

Pacjent nie wymaga żadnego specyficznego przygotowania przed oddaniem nasienia – poza wcześniej przeprowadzoną diagnostyką i ewentualnym leczeniem. Czas abstynencji seksualnej (czas od ostatniego wytrysku) przed oddaniem nasienia powinien wynosić 3-5 (ewentualnie 7 dni). Należy jednak pamiętać, że współżycie podczas stymulacji do procedury IVF jest zabronione ze względu na możliwość wystąpienia powikłań.


krzysztof_mirockiKonsultacja medyczna: lek. med. Krzysztof  Mirocki absolwent Collegium Medicum UJ, specjalista ginekolog-położnik. Przez 11 lat pracował w Szpitalu Specjalistycznym im. G. Narutowicza w Krakowie na Oddziale Ginekologii, Położnictwa i Patologii Ciąży, zdobywając doświadczenie ginekologiczne i położnicze; od 10 lat niesie pomoc pacjentom Centrum Medycznego Macierzyństwo.

 

 


Autorka książki (jako Laura Lis) "Moje in vitro. Historia prawdziwa", w której pisze, że cuda się zdarzają i nigdy nie należy tracić nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *