Jak sterydy wpływają na męską płodność

Biceps jest, ale plemników brak? Jak sterydy wpływają na męską płodność

Istnieje wiele czynników, które negatywnie wpływają na męską płodność. Jednym z nich są sterydy, które stosowane na zwiększenie masy mięśniowej powodują liczne zaburzenia organizmu, w tym także niepłodność. Jak konkretnie wpływają na płodność?

Sterydy sposobem na większy biceps

Sterydy to tzw. anaboliki (sterydy anaboliczne, pochodne testosteronu), które zwiększają ilość testosteronu we krwi. W konsekwencji, wysokie stężenie testosteronu powoduje szybki przyrost masy mięśniowej. Dodatkowo, w takiej sytuacji organizm wysyła sygnał do mózgu (do podwzgórza) o jego nadwyżce. Tym samym, kolejny sygnał wysyłany jest do jąder, które wyłączają naturalną produkcję testosteronu – zgodnie z funkcją regulującą jego poziom. Niestety, w tym momencie zaczyna się problem, gdyż tylko naturalnie wytwarzany testosteron przyczynia się do produkcji plemników, co w efekcie przyczynia się do sytuacji, w której proces zostaje zaburzony.  

Jak sterydy wpływają na płodność? – sterydy a niepłodność męska 

Sterydy wpływają na jakość i ilość męskiego nasienia. Pod ich wpływem plemniki stają się mniej ruchliwe i obumierają, przez co spada ich ilość. Ponadto, mają również niekorzystny wpływ na funkcjonowanie jąder – zaburzają ich czynność, co w rezultacie prowadzi do zmniejszenia ich objętości, a także oligozoospermii lub azoospermii. 

Brytyjski zespół naukowców przeprowadził badania na 4 mężczyzn (27-33 lata), którzy po wieloletnim stosowaniu sterydów zgłosili się do specjalisty z powodu azoospermii, czyli całkowitego braku plemników w spermie). Każdy z nich stosował anaboliku, aby zwiększyć masę mięśniową. W celu badania zalecono mężczyznom odstawienie sterydów, a następnie monitorowano parametry nasienia.

W każdym z przypadków liczba plemników zwiększyła się i tak:

  • u pierwszego mężczyzny po roku do 17 mln/ml, a po 1,5 roku do 112 mln/ml,
  • u drugiego mężczyzny po 6 miesiącach do 7 mln/ml,
  • u trzeciego mężczyzny po 11 miesiącach do 6 mln/ml, a po 13 miesiącach do 25 mln/ml,
  • u czwartego mężczyzny po 5 miesiącach do 51 mln/ml, a po 6 miesiącach do 106 mln/ml.

Ponadto u 3 mężczyzn po staraniach trwających 9-22 miesiące partnerkom udało się zajść w ciążę. 

W tych 4 przypadkach możliwe było przywrócenie produkcji plemników. Należy jednak podkreślić, że nie zawsze tak jest i w wielu przypadkach dochodzi do trwałego zahamowania procesu spermatogenezy, czyli produkcji plemników. 

W innych badaniach przeprowadzono z kolei test na zdrowym mężczyźnie, który ćwiczył na siłowni. Co tydzień wstrzykiwano mu testosteron, a następnie wykonywano badania kontrolne. Już po 4 tygodniach okazało się, że liczba żywych plemnik spadła ze 100% na 75%.  Po upływie kolejnego miesiąca liczba plemników spadła do 50%, a ponadto pogorszyła się także ich ruchliwość. Po 3 miesiącach w spermie stwierdzono tylko nieliczne żywe plemniki o słabej ruchliwości. Zaprzestano podawania sterydów i badanie zakończono. Po roku przeprowadzono próbę kontrolną, w której okazało się, że liczba plemników wzrosła, jednak ich ruchliwość pozostaje bez zmian. Warto zatem podkreślić, że każdy mężczyzna może reagować inaczej na sterydy. W każdym jednak przypadku może dojść do skutków ubocznych, w tym niepłodności.  

Czy sterydy na stałe uszkadzają męską płodność?

Zaledwie ok. 2 tygodnie stosowania sterydów wpływa w widoczny sposób na znaczny spadek ilości spermy. W większości w takich sytuacjach produkcja spermy wraca do normy po oczyszczeniu organizmu ze sztucznego hormonu. Jeśli jednak sterydy stosowane są przez dłuższy czas, a dawki są duże może to prowadzić do trwałych uszkodzeń, trudnych do odwrócenia.

 

Warto również podkreślić, że im większe dawki i dłużej stosowane, tym mogą również pojawiać się skutki uboczne. Najczęstsze to m.in. niepłodność męska, impotencja, zanik jąder.

Polecamy także:

Jeszcze nie czas? Dojrzewanie do ojcostwa, gdy na drodze staje niepłodność

Inni czytali również

12 bezbolesnych badań, które mogą uratować twoją płodność

Z niepłodnością boryka się już 1,5 mln par w Polsce. Nie warto... więcej

Słabe nasienie? Te witaminy poprawią męską płodność i rozbudzą apetyt na seks

Czynnik męski odpowiada za niepłodność aż w 35 proc. Badania dowodzą, że... więcej

Sen a męska płodność. Czas ma znaczenie

W badaniu okazało się, że u mężczyzn, którzy spali mniej niż 6 lub... więcej

5 rzeczy, które mają duży wpływ na płodność mężczyzn

Płodność mężczyzny zależy od wielu czynników. Pary starające się o... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *