ekspert-odpowiada-nieplodnosc-nieplodnirazem

Lekarz odpowiada na wasze pytania o jakość plemników, wodniaki i inseminację

Podczas długich i bezowocnych starań często możesz mieć wiele wątpliwości. Nierzadko nie o wszystko zdążysz zapytać w gabinecie lekarza. Dlatego jeśli masz pytanie do specjalisty, możesz je zadać w zamkniętej grupie na FB „Obudź w sobie życie” dla kobiet starających się o dziecko. Tym razem na pytania odpowiadali specjaliści z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA. 

W grupie wsparcia możesz liczyć na ekspertów!

Długie starania się o dziecko mogą być źródłem frustracji, smutku i napięcia. Nierzadko próby kończące się fiaskiem wywołują skrajne emocje, których nikt nie jest w stanie zrozumieć. Nikt? Są osoby, które w tym samym czasie, przechodzą przez to samo. Podejmują takie same próby walki o dziecko. Dlatego właśnie grupy wsparcia dla niepłodnych są miejscem pomocnym, w którym można wyrzucić z siebie wszystko, a co najważniejsze – zyskać pomoc od osób mierzących się z tym samym. 


Jednak nasza grupa na FB: Obudź w sobie życie – grupa zamknięta dla kobiet starających się o dziecko to nie tylko wzajemna pomoc osób zmagających się z niepłodnością. To również sztab specjalistów zawsze gotowych do pomocy. Tym razem na pytania członków grupy odpowiadali lekarze z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.


1. Co ma wpływ na ruchliwość plemników? Dlaczego – mimo brania góry suplementów, poprawiają się wszystkie parametry tylko nie ruchliwość?

Odpowiada dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku:

dr piotr glodek invicta nieplodnirazem.plRuchliwość plemników to inaczej ich zdolność do przemieszczania się w żeńskim układzie rozrodczym oraz w śluzie szyjkowym. Wśród czynników, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na ten właśnie parametr, wymienia się m.in. przewlekły stres, nadmierne stosowanie używek (alkohol, papierosy, narkotyki), a także zażywanie niektórych leków (np. sterydów anabolicznych). Istotnym aspektem jest również masa ciała pacjenta. Zarówno niedowaga, jak i otyłość, negatywnie wpływają na jakość plemników. Kolejnym znaczącym czynnikiem jest odpowiednia dieta.

Badania naukowe wskazują, że pogorszenie parametrów nasienia (w tym ruchliwości plemników) często obserwuje się u osób zarówno nadmiernie otyłych, jak i skrajnie wyniszczonych, np. w trakcie chemioterapii.

Na parametr ten wpływ ma również przegrzewanie jąder, tj. gorące kąpiele, podgrzewane siedzenia, sauna czy zbyt obcisła bielizna, a także uprawianie niektórych sportów znacznie obciążających organizm. Wszystkie te czynniki mogą zmniejszać ruchliwość, jak i ilość plemników.

Inni czytali również

In vitro – wskazania do zapłodnienia metodą in vitro

Zapłodnienie in vitro jest metodą polegającą na doprowadzeniu do... więcej

15 pytań kobiet z grupy wsparcia do lekarzy z klinik niepłodności

Grupa wsparcia to miejsce, w którym można spotkać smutek, złość i... więcej

Lekarz odpowiada: Jak wyliczyć wiek ciąży po in vitro i po inseminacji?

Ile dokładnie trwa ciąża? Zastanawiasz się, jak wyliczyć jej wiek po... więcej

Wskazania do in vitro

                                             ... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *