Miesiąc urodzenia mówi o skłonnościach do chorób. Jeden wpływa na płodność

Czy miesiąc urodzenia może mieć wpływ na nasze zdrowie i podatność na konkretne choroby – w tym niepłodność? Choć wydaje się to absurdalne i przypomina zapowiedź zdrowotnego horoskopu, naukowcy udowadniają, że to nie bzdury, a wyniki badań publikują w „Journal of American Medical Informatics Association”.

Na jakiej podstawie takie wnioski? Otóż naukowcy z Columbia University zestawili prawie 1700 chorób z datami urodzenia i historią medyczną 1,7 mln pacjentów leczonych w NewYork-Presbyterian Hospital/ Columbia University Medical Center w latach 1985 – 2013*

Aby przeanalizować takie porównanie i sprawdzić hipotezę, że miesiąc urodzin ma znaczenie dla naszego zdrowia, przygotowali specjalne algorytmy, które wyliczały częstotliwość zachorowań i segregowały to do poszczególnych dat. Badanie nie tylko wykryło ponad 1500 powiązań, ale także potwierdziło 39 takich przypadków, o których już wcześniej pisano w literaturze medycznej.

Nicholas Tatonetti, autor badania, mówił, że dane te mogą pomóc naukowcom w odkryciu nowych czynników powstawania chorób. Badanie chce powtórzyć w innych miejscach USA, by – jak dodaje – wykazać zależność nie tylko między datą urodzenia, ale także miejscem, co ma jego zdaniem niemały wpływ – zwłaszcza we wczesnych etapach rozwoju.

Sprawdź, na jakie choroby, według naukowców, narażeni są ludzie urodzeni w poszczególnych miesiącach. I który z nich może wpływać na podwyższone ryzyko wystąpienia niepłodności. 

czytaj dalej >>>

Inni czytali również

Ten napój dewastuje płodność, a w reklamach śmieją się dzieci

U mężczyzn obniżona jakość plemników, osłabiona erekcja oraz... więcej

Niepłodność męska. Badania molekularne to nadzieja dla wielu par. Jaki koszt?

Szacuje się, że nieprawidłowości w materiale genetycznym mogą... więcej

Niepłodność męska a geny. Weź udział w badaniu i sprawdź szanse na dziecko

Problem niepłodności dotyczy coraz większej liczby par. Jej przyczyn jest... więcej

Gdzie ten bocian? Nie daj się PCOS – zbadaj się, zanim będzie za późno

Oprócz tykającego nieubłaganie zegara biologicznego, problemów z... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *