Czy homeopatia może wpływać na skuteczność leczenia niepłodności?

Niekonwencjonalne metody leczenia niepłodności. Homeopatia

Czy homeopatia może pomóc w leczeniu niepłodności? I czy efekt placebo może pozytywnie wpłynąć na skuteczność terapii? Zdania wciąż są podzielone.

Lecz się tym, czym się zatrułeś

Homeopatia została zaproponowana jako sposób leczenia w roku 1796 przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Koncepcja Hahnemanna zakłada w skrócie, że leczyć należy się podobną substancją do tej, która jest przyczyną choroby.

Choć samo założenie jest błędne, to na dodatek skuteczność leczenia ma zależeć od stopnia rozcieńczenia rzekomo leczniczej substancji. Im większe rozcieńczenie – tym leczenie ma być skuteczniejsze. W skrajnych przypadkach lek homeopatyczny nie zwiera ani jednej cząsteczki substancji czynnej.


Homeopaci powołują się często na zjawisko pamięci wody. To właśnie pamięć wody ma gwarantować, że nawet wobec braku substancji czynnej lek homeopatyczny powinien działać.


Sama woda mająca kontakt z określoną substancją może, według homeopatów, przynosić skutki terapeutyczne.

Skuteczność homeopatii w leczeniu niepłodności

Czy istnieją zatem jakiekolwiek badania naukowe potwierdzające skuteczność homeopatii w leczeniu niepłodności?


Jedyne badania jakie istnieją, dowodzą skuteczności homeopatii na poziomie efektu placebo. Chory otrzymujący wodę z cukrem ma takie same szanse na wyzdrowienie jak chory otrzymujący lek homeopatyczny.


Dotyczy to zarówno leczenia niepłodności, jak i wielu innych schorzeń, które homeopatia usiłuje leczyć. Pytanie retoryczne brzmi, czy taką substancję w ogóle należy nazywać lekiem?

Warto podkreślić fakt, że choć polskie prawo farmaceutyczne dopuszcza stosowanie homeopatii i sprzedaż leków homeopatycznych, to jednocześnie podmioty wprowadzające je do obrotu wyłączone zostały z obowiązku dowodzenia ich skuteczności. W praktyce oznacza to, że leki homeopatyczne nie muszą przechodzić przez badania kliniczne na podwójnie ślepej próbie. Nie muszą w żaden sposób dowodzić swojej skuteczności. Jedyną gwarancją działania jest deklaracja wytwórcy. I wiara w skuteczność ich stosowania.

Homeopatyczne czary-mary

Nieskuteczność stosowania leków homeopatycznych została dowiedziona wielokrotnie w licznych badaniach. Są one absolutnie obojętne dla organizmu (chyba że jesteście cukrzykami, gdyż często zawierają cukier). Homeopatia niczym nie różni się zatem od czarów.

Czy stosować leki homeopatyczne? Jeśli jesteś racjonalistą, to nie. Środki finansowe zainwestowane w leki homeopatyczne lepiej przeznaczyć na inny cel. Jeśli natomiast, pomimo licznych dowodów, wierzysz w ich skuteczność, to ratunkiem jest efekt placebo, który faktycznie może wpłynąć na skuteczność terapii. Jest to jednak, tak jak napisałem, kwestia przekonań, a nie twardych dowodów naukowych.

Moim zdaniem oraz, co ważniejsze, w obliczu dowodów naukowych, homeopatia to ściema i nie ma prawa działać. Jeśli szanujecie swój czas i pieniądze, omijajcie ją szerokim łukiem.


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Żona z ADHD: o endometriozie, niepłodności wtórnej i medycynie niekonwencjonalnej

 

Inni czytali również

Ta metoda jednak nie pomoże przy PCOS – naukowcy też są zaskoczeni

Kobiety mające PCOS nierzadko borykają się także z niepłodnością. Tym... więcej

50 darmowych wizyt i badań we wrocławskiej klinice leczenia niepłodności

Leczenie niepłodności to często badania i terapie, które potrafią... więcej

Ekspert radzi: Chcesz leczyć niepłodność? Zrób to, aby działania były skuteczne

Leczenie niepłodności to nie tylko leczenie układu rozrodczego. Na... więcej

Jak się dobrze przygotować do transferu zarodka – od tego zależy twoja ciąża

Transfer zarodka przeprowadzany jest zwykle 3 dni po pobraniu komórek... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *