Seks w ciąży. Czy jest bezpieczny dla dziecka i każdej ciężarnej?

Test wyszedł pozytywnie. Po długich staraniach wreszcie zostaniecie rodzicami. Przyszli rodzice mogą mieć wiele wątpliwości. Jedną z nich jest seks w ciąży – czy współżycie jest bezpieczne dla dziecka? Czy każda kobieta ciężarna może pozwolić sobie na tak bliską relację z partnerem?

Seks w ciąży – obalamy mity!

Staraliście się długo o dziecko i wreszcie jesteś w upragnionej ciąży? Mimo borykania z niepłodnością, przyszli rodzice powinni cieszyć się sobą i czerpać jak najwięcej ze wspólnej relacji. Również w tym okresie seks pełni niezwykle ważną funkcję, która spaja ich związek. Nierzadko jednak, gdy para, która długo starała się o dziecko dowiaduje się, że będą rodzicami nagle oddalają życie seksualne na dalszy plan. Często ciąża jest dla nich czasem oczekiwania, pełnym obaw, w którym łóżko kojarzy się tylko i wyłącznie ze snem. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo, nie ma zagrożenia poronieniem, przedwczesnym porodem, a przyszła mama i partner są zdrowi to nie ma przeciwwskazań do seksu. Współżycie jest bezpieczne dla rozwijającego się dziecka w łonie matki. Jest on dobrze zabezpieczony zarówno przez mięśnie macicy, jak i błony płodowe oraz płyn owodniowy. Nie ma możliwości aby nawet podczas głębokiej penetracji członek mógł do niego dotrzeć, tym bardziej doprowadzić do jakiegokolwiek uszkodzenia dziecka. Podczas zbliżenia maluch w brzuszku raczej będzie odczuwał przyjemne kołysanie. Natomiast endorfiny wydzielane podczas orgazmu pozwolą zrelaksować się przyszłej mamie – mówi dr n. med. Olaf Lindert – ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Katowicach.

Jak i kiedy TO robić, aby nie zaszkodzić dziecku?

Warto podkreślić, że jeśli nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, to para może współżyć w każdym trymestrze ciąży. Większe znaczenie ma tutaj samopoczucie przyszłej mamy. W I trymestrze ciąży wiele kobiet nie czuje się najlepiej – dokucza im zmęczenie, pojawiają się nudności, wymioty, bolesność piersi. Taki stan zwyczajnie nie sprzyja miłosnym uniesieniom. W II trymestrze ciąży kobiety zazwyczaj mają więcej energii i ochoty na seks, brzuszek też nie jest jeszcze zbyt duży, co daje partnerom większą swobodę w zakresie doboru ulubionej pozycji. Natomiast im bliżej rozwiązania dolegliwości związane z zaawansowaniem ciąży mogą również wpływać na życie seksualne przyszłych rodziców, niejednokrotnie spada wówczas libido kobiet.

– Pozycje seksualne w dużej mierze zależą od zaawansowania ciąży. Dopóki brzuszek przyszłej mamy jest niewielki, w zasadzie partnerzy mają zupełną dowolność, co do wyboru pozycji seksualnej. Gdy jednak ciąża jest już zaawansowana, niewskazany jest dla kobiet ucisk na brzuch, a także leżenie na plecach. W tych pozycjach macica swoim ciężarem blokuje swobodny przepływ krwi. Zalecane są wówczas pozycje, gdy kobieta jest na górze, z boku lub pozycje tylne – dodaje dr n. med. Olaf Lindert.

Warto jednak pamiętać, że kobieta w ciąży jest bardziej narażona na infekcje intymne. Spowodowane jest to ogólnym osłabieniem organizmu, jak również zmianami zachodzącymi w pochwie. Do infekcji może przyczynić się także stosunek seksualny – w trakcie zbliżenia rośnie bowiem ryzyko przeniesienia bakterii do pochwy wywołujące stan zapalny.

Seks a poród

Bardzo często kobiety rezygnują ze współżycia w ciąży w obawie przed wczesnym porodem. Warto jednak podkreślić, że te obawy są zupełnie bezpodstawne. Nawet, gdy zbliża się termin porodu, współżycie jest wręcz zalecane. Stosunek seksualny i orgazm powodują skurcze macicy, a to sprzyja przygotowaniu szyjki macicy do porodu. Również zawarte w nasieniu prostaglandyny uwrażliwiają szyjkę macicy. Nie należy się obawiać, że seks może wywołać przedwczesny poród. Kiedy para jest już po terminie seks może pomóc w przyspieszeniu porodu. Podczas współżycia kobieta rozluźnia się, a także uwalnia się oksytocyna, która potrzebna jest do zapoczątkowania porodu.

– Jeżeli ciąża prawidłowo się rozwija, partnerzy mają ochotę współżyć, to nie ma medycznych powodów, by decydować się na abstynencję seksualną, nawet gdy termin porodu jest już bliski – podkreśla dr n. med. Olaf Lindert.

A to ciekawe!

W opinii publicznej krążą informacje o tym, że kobiety będące w ciąży podczas stosunków powinny się zabezpieczać. – Istnieje możliwość zajścia w ciążę będąc już w ciąży. Jest to możliwe tylko na samym początku ciąży! Mamy wtedy do czynienia ze zjawiskiem nadpłodnienia (superfekundacji). Wówczas dochodzi do zapłodnienia w jednym cyklu owulacyjnym dwóch komórek jajowych, ale plemnikami z dwóch różnych aktów płciowych. To możliwe, jednak takie ciąże dwojacze występują bardzo rzadko – komentuje dr n. med. Olaf Lindert.

Konsultacji merytorycznej udzielił: dr n. med. Olaf Lindert – ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Katowicach

Polecamy także:

Jesteś w ciąży? Zobacz, czego nie robić, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku

Witaminy i minerały w ciąży – jakie są ważne i co warto suplementować?

Seks podczas miesiączki. Okres to czas infekcji i większej szansy na ciążę?

Inni czytali również

Jakie masz szanse na ciążę: Bezpłatne badania płodności przez cały marzec

Bezpłatne USG, oznaczenie 5 hormonów, a także konsultacja ginekologiczna... więcej

Jesteś w ciąży? Zobacz, czego nie robić, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku

Ciąża to wyjątkowy czas, którego wyczekuje wiele par starających się o... więcej

Niepłodność na własne życzenie? Polki coraz później rodzą pierwsze dziecko

Kiedy kobieta powinna zostać mamą? Najlepszy moment na pierwszą ciążę... więcej

Dylematy ciężarnej: Z kim rodzić i czy partner powinien być przy porodzie?

Poród to najważniejszy czas w życiu ciężarnej. Kto powinien towarzyszyć... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *